concediu medical-recuperare sume

Mesaj
Autor
simos145
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iul 08, 2008 12:00 am

concediu medical-recuperare sume

#1 Mesaj de simos145 »

am un concediu medical calculat la 96 lei de recuperat din cci
contributia la concedii si indemnizatii calculata la fondul de salarii in cursul lunii curente este de 48lei.Doresc ca suma de 96 lei s-o recuperez din contributia lunii curente si din contributia lunii urmatoare.Cum pot face asta din Saga?Pe declaratia de sanatate la rubrica "contributia recuperata de angajator in cursul lunii " imi da implicit valoarea "0".

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

Pai iti apare la "suma de recuperat de la FNUASS pt. concedii si indemnizatii" 48 lei (care e corect).
Luna viitoare vei trece la "suma de recuparat de la FNUASS din linule anterioare" suma de 48 lei.

niculescumm213
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

#3 Mesaj de niculescumm213 »

Diferenta ramasa de recuperat nu se poate recupera din lunile urmatoare. Pentru diferenta se face cerere pentru virarea banilor in cont. In lunile urmatoare se achita CCI si se asteapta sa se incaseze suma respective.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#4 Mesaj de balazse »

Scuze NiculescuM781 dar nu sunt de acord cu tine.
Daca imi raman cei 48 lei, atunci pot sa recuperez luna viitoare, ii drept ca doar in cazul in care nu depun anexa 12 la norme asa cum am scris mai sus.
Precum in declaratia 102 se introduce la deductibil.
Poate la Satu Mare functioneaza diferit decat la Costanta, dar aici putem recupera, doar in cazul in care depun cerere nu mai recuperez in lunile urmatoare.

simos145
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iul 08, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de simos145 »

mersi pt sugestii,asa voi face,nu ma gandisem la ideea asta
mersi mult inca odata

niculescumm213
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

#6 Mesaj de niculescumm213 »

nu este o sugestie!! Asa se face!! Cum sa se traca la deductibil cind de la sanatate trebuie sa incasezi banii? Scuza-ma dar asa se face. Daca va intereseaza bine, daca nu problema dvs. Eu numai raspund la acest subiect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#7 Mesaj de balazse »

Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005-actualizata-
privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Guvernul Romaniei
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 1074 din 29 noiembrie 2005
ART. 38
(1) Sumele reprezentand indemnizatii, care se platesc asiguratilor si care, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, se suporta din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, se retin de catre platitor din contributiile pentru concedii si indemnizatii datorate pentru luna respectiva.
(2) Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie, in conditiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite in cuantum de 6,5% si 7% pentru asigurarile sociale de sanatate.

Din cate am inteles din cele mai sus am 2 posibilitati sau recuperez sau cer inapoi banii.
Daca tot sustii afirmatia ta si te rog sa o faci atunci astept un act normativ sau orice document care contrazice cele de mai sus.
Este drept ca recuperez de la Casa de Sanatate, dar nu se recupereaza din fond de sanatate, ci din FNUASS (=CCI).
Ultima oară modificat Mar Feb 24, 2009 8:25 am de către balazse, modificat 1 dată în total.

niculescumm213
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

#8 Mesaj de niculescumm213 »

niciodata concediile medicale nu s-au retinut de la sanatate ci din fondul cci. Ati avut concedii medicale sau pur si simplu va spuneti pararea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#9 Mesaj de balazse »

niculescum781 scrie:niciodata concediile medicale nu s-au retinut de la sanatate ci din fondul cci. Ati avut concedii medicale sau pur si simplu va spuneti pararea?
Pai si cine zice ca se retine din fond sanatate? S-a scris frumos ca se recupereaza din CCI (sau mai corect ar fi FNUASS, dat tot aceasi lucru este).
Nu cred ca are relevanta cate concedii medicale am calculat si declarat, ci daca le-am facut bine sau nu.
Doar ca e posibil sa ai multa experienta nu inseamna ca este corect afirmatia ta.
Si te rog sa sustii afirmatia facuta de tine cu un act normativ, care sa contrazice cel postat de mine.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

#10 Mesaj de rovidg116 »

niculescum781 scrie:nu este o sugestie!! Asa se face!! Cum sa se traca la deductibil cind de la sanatate trebuie sa incasezi banii? Scuza-ma dar asa se face. Daca va intereseaza bine, daca nu problema dvs. Eu numai raspund la acest subiect.
dar daca tot sustii asa de tare punctul tau de vedere poate dai si niscai legislatie............
pana una alta eu am de recuperat sume considerabile, dar nu am depus cerere de recuperare. le voi recupera pe parcurs din sumele datorate la cci..... cei de la sanatate nu se supara ca nu le dau de lucru
niculescum781 scrie:........Ati avut concedii medicale sau pur si simplu va spuneti pararea?
lunar cca 5-15 "bucati"

simos145
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iul 08, 2008 12:00 am

#11 Mesaj de simos145 »

mi se pare normal sa pot recupera sumele aferente unui concediu medical daca acestea sunt mici si altfel decat sa fac acel urias dosar care contine o gramada de hirti pt care trebuie sa te duci intr-o gramada de locuri.Pana acum am avut sume pt concediu medical mult mai mari si pe care nu le puteam recupera din fondul pt concedii medicale ,dar acum pt cei 94 de lei nu as vrea sa ma mai complic, sincer daca ar trebui pt ei sa alerg iar pe la diverse birouri mai bine ii pun de la mine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#12 Mesaj de balazse »

Sincer am avut cazuri cand am recuperat luni intregi niste sume, dar era cand am cerut banii inapoi pentru ca era vorba de o suma destul de mare si nu era niciodata nici o problema.

Acum astept cu nerabdare raspunsul lui NiculescuM781 ca sa-si sustina afirmatia facuta cu un act normativ, ca poate eu nu stiu bine si m-as bucura daca m-ar ajuta sa aflu cum este corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#13 Mesaj de balazse »

Pentru NiculescuM781, nu doresti sa sustii parerea ta?
Poate sunt anumite acte normative pe care nu le cunoastem si ar fi binevenita sa ne faci cunoscut ca sa nu gresim.

Scrie răspuns