cheltuieli cu dobinzile

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

cheltuieli cu dobinzile

#1 Mesaj de popm408 »

v-as ruga sa ma luminati in urmatoarea problema:
exista un credit luat pe firma de la o banca comerciala.Firma nu a mai putut plati ratele la acea banca si a strins dobinzi calculate la ratele neachitate ,iar de citeva luni firma a reinceput platile la acea banca insa plateste dobinzile penalizatoare calculate de banca iar abia dupa lichidarea lor banca va considera ca firma plateste in mod normal rata la credit si dobinda lunara .Intrebarea mea este aceste dobinzi penalizatoare platite la banca sunt cheltuieli deductibile sau nu?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#2 Mesaj de ferenta »

Sunt deductibile.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#3 Mesaj de popm408 »

dar limitarea chelt cu dobinzile la care credite se refera ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#5 Mesaj de popm408 »

am citit dar nu am priceput si din acest motiv am cerut ajutor

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#6 Mesaj de ferenta »

Dacă ai fi avut credite luate de la asociații, administratorii firmei, sau alte institutii nebancare, atunci vorbeam de nivel de deductibilitate prin calcularea gradului de indatorare al cheltuielilor cu dobânzile sau penalitățile pentru neplata dobânzilor.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#7 Mesaj de popm408 »

multumesc ptr raspuns

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#8 Mesaj de eugen01 »

CF art. 23 alin.4 precum si NM 70

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#9 Mesaj de olteanz »

SC CH SRL societate nou infiintata, achizitioneaza in leasing financiar utilaje necesare productiei de la o societate WW din Elvetia. Cum putem verifica daca societatea WW este societate de leasing si are dreptul sa efectueze operatiuni de leasing? Intreb acest lucru din perspectiva deductibilitatii dobinzilor si diferentelor de curs valutar, conform art. 23 din Codul Fiscal.
Multumesc .
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#10 Mesaj de eugen01 »

1.In principiu activitatile autorizate de catre lege pe care o firma le poate desfasura sunt descrise in Codul CAEN ( de ex. 6491);
2.Cunoscand Codul Unic de Inregistrare, putem cere informatii de la Registrul Comertului (presupun ca ...contra-cost);

(simple pareri)

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#11 Mesaj de olteanz »

Multumesc Eugen, dar asa cum am precizat, soc. WW este din Elvetia, vom avea un leasing financiar extern.
Oare cum sa procedam?
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#12 Mesaj de eugen01 »

O posibilitate ar fi :
http://www.europages.ro/anuar-firme.html
Dar nu sunt sigur de criteriul de cautare:
http://www.google.ro/#hl=ro&cp=31&gs_id ... 48&bih=597 (e vorba de PDF-ul de la BNR din 2005) :oops:

Poate fi interpretat ca si creditare societate.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#13 Mesaj de olteanz »

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
1. Cum interpretati art 23 alin 4 vezi mai jos, boldat si subliniat- adica poate fi vorba si de persoane juridice nerezidente care acorda credite conform legii din tara lor?
2. Ce document ar trebui sa detina o SC din Romania care a primit un credit de la o SC din alta tara pentru a beneficia de deductibilitatea dobinzilor platite ptr acest credit?

Art. 23 alin 4 Cod fiscal:

(4) Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol.

Multumesc frumos, sper ca o sa primesc un raspuns mult asteptat.
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu dobinzile

#14 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu. Și că trebuie determinat gradul de îndatorare. Excepție fac instituții de credit din străinătate nominalizate explicit în norme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#15 Mesaj de olteanz »

Multumesc Tomac.
Cu gradul de indatorare nu am probleme, dar dobinda platita unei SC persoana juridica nerezidenta ptr un credit primit de la aceasta este mai mare decit dobinda de referinta BNR-care a scazut f tare in ultimul timp.
Cu scuzele de rigoare, de ce consideri ca expresia persoanele juridice care acordă credite potrivit legii nu ar putea cuprinde si persoane juridice nerezidente?

Inca o daca multumesc.
1+1=3

Scrie răspuns