angajare absolventi

Mesaj
Autor
dornikd
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 6:19 pm

angajare absolventi

#1 Mesaj de dornikd »

Pentru a angaja un absolvent de invatamant superior, trebuie sa intocmesc un CIM normal, sau exista anumite particularitati la acesta? sau vreo Lege? Noul Codu al Muncii? :oops:

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare absolventi

#2 Mesaj de balazse »

Se intocmeste un CIM normal. Daca vrei sa beneficiezi de subventie somaj atunci trebuie sa faci o repartitie, inainte de a incheia contractul.
Zic eu.

dornikd
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 6:19 pm

Re: angajare absolventi

#3 Mesaj de dornikd »

Subventie de somaj? Care ar fi actul normativ?
Sa inteleg ca se acorda o subventie pt firmele care angajeaza absolventi? sau doar pt absolventi care au fost in somaj?

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare absolventi

#4 Mesaj de herganiec »

mai bine intrebat ila Somaj direct, daca sunt ceva facilitati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare absolventi

#5 Mesaj de balazse »

LEGEA nr. 76/16.01.2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de munca
Publicată în Monitorul Oficial al României nr. 103/6.02.2002
Data intrării în vigoare : 1.03.2002
Formă actualizată valabilă din data de 03.07.2010

1. Subvenţionarea locurilor de munca
ART. 80
(1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă absolvenţilor încadraţi, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare absolvent:
....
Poti citii actul normativ aici. Ar trebui sa obtii varianta actualizata pentru a vedea ultimele modificari.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: angajare absolventi

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Ultima actualizare este 28/02/2011
Art. 80. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă absolvenţilor încadraţi, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare absolvent:
a) o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării în muncă, pentru absolvenţii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;
b) o sumă egală cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării în muncă, pentru absolvenţii de învăţământ secundar superior sau învăţământ postliceal;
c) o sumă egală cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării în muncă, pentru absolvenţii de învăţământ superior.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: angajare absolventi

#7 Mesaj de floreaf »

Am o conventie cu ANOFM pentru angajarea unui absolvent pentru care primesc 600 lei si scutire de la somaj angajator.
Cum sa le inregistrez in saga si in declaratia 112
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare absolventi

#8 Mesaj de balazse »


botac289
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 26, 2019 12:07 am

Re: angajare absolventi

#9 Mesaj de botac289 »

Am o conventie cu ANOFM pentru angajarea unui absolvent pentru care primesc 900 lei .
Cum sa le inregistrez in saga, RJIP, contabilitate partida simpla? incasare sau decontari?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare absolventi

#10 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns