bonuri de consum

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ursen
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 28, 2011 4:19 pm

bonuri de consum

#1 Mesaj de ursen »

Buna ziua
Incerc sa lucrez in SAGA C si am si stocuri , dar imi este foarte greu....
Incerc sa fac bonuri de consum la diverse inregistrari in 3021,3025,3022,3028 , ca sam- constitui cheltuielile , dar nu pot ....am creat si retete....nu mai stiu ce sa fac....am cautat si tutoriale , care m-ar fi ajutat>
Nu cunosc nici o persoana care lucreaza in Saga si cu care sa ma consult....este greu ca trebuie descoperit.....
Mi-ar prinde bine ajutor pentru aceste bonuri de consum(am incercat sa le generez din fereastra de intrari , dar nu imi ia automat pretul pentru a calcula si valoarea(cam asta este problema)
Va rog sa ma ajutati!!!!
Multumesc!!!!!
:( :?: :(

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum

#2 Mesaj de eugen01 »

Pentru Bonuri de consum :
1.Putem click-ai butonul Bon de Consum din ecranul Intrari ( e recomandat pentru acele consumabile ce nu se stocheaza neaparat, sau se dau imediat in consum sa zicem creioane, pixuri, cafea etc..) Saga va completa Bonul de Consum cu cantitatile /preturile din Factura de Intrare.Nu putem modifica pret sau cantitate.
2.Daca avem create retete.La predarea comenzii in ecranul Productie Saga ne intreaba daca preluam materiile prime consumate.(In prealabil am deschis Comanda si am alocat consumurile in ecranul Comenzi)
3.Nu dorim scaderea materiilor prime la predarea in ecranul Productie, dorim sa intocmim noi BC.Facem acest lucru in Operatii>Bonuri de Consum.
Mare atentie sa nu "combinam" cazurile 2 si 3.
Tutorialele se pot gasi la http://www.sagasoft.ro/
-ori click-aim "butonul Tutoriale
-ori mergem mai in josul paginii.
Daca avem productie, dam o Cautare pe Forum folosind cuvantul productie.

ursen
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 28, 2011 4:19 pm

Re: bonuri de consum

#3 Mesaj de ursen »

Am inteles , dar cred ca ...,,mi-am prins urechile,,...
Am facut si bon , am facut si retete...... cred ca trebuie sa sterg tot si sa o iau de la capat cu factura si BN corespunzator. Dar acum va rog sa-mi spuneti cum sterg , apoi cum sa creez tipuri de articole astfel incat sa se genereze BN automat prin activarea butonului BN din ecranul intrari(pentru intrari ce se consuma-eu fac BN in aceeasi luna), ca sa folosesc pe viitor doar butonul din intrari.
Multumesc mult pentru intelegere si rabdare , dar sunt incepatoare cu Saga si nu cunosc personal pe nimeni care utilizeaza acest program , cu care sa ma mai consult.
Multumesc anticipat!!!!!!!!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bonuri de consum

#4 Mesaj de fagarasa176 »

BC nu se genereaza automat.
In momentul cand introduceti o factura in intrari pe un cont de stocuri (clasa 3) SAGA detecteaza automat si apare butonul "Bon de consum" in dreapta ecranului.
Daca doriti sa faceti BC imediat dupa validare facturi apasati butonul "Bon de consum"
- daca ati introdus factura pe nedefinit dar pe cont din clasa 3 apare o fereastra in care puteti printa BC si faceti consumul
- daca a'ti introdus factura pe stocuri se deschide automat fereastra Bonuri de consum unde trebuie doar validat BC.
Daca doriti sa faceti BC la sfarsitul lunii va duceti in meniul Operatii-->Bonuri de consum
PS: nu puteti sterge articolele deja initializate pe care exista miscari
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum

#5 Mesaj de eugen01 »

Acel Buton "Bon de Consum" din ecranul Intrari e o facilitate, in principiu , pentru societatile unde se tine evidenta global valoric.Daca avem Saga C (conta+stocuri) si tinem evidenta Cantitativ Valoric (lucram Productie) nu trebuie sa ne lasam indusi in eroare de acel Buton.Saga e un program de contabilitate si in principiu nu este destinat numai contabililor, adica anumite operatii trebuie sa le faca gestionarul sau alti operatori.Ca in practica noi le facem pe toate..e cu totul alta discutie.D.p.d.v. al profesiei ar trebui doar sa inregistram documente "sistematic si cronologic", Bonurile de Consum ar trebui sa ne parvina semnate, completate (macar partial, cantitativ) de seful punctului de lucru, maistru, inginer etc...Saga ne permite doua modalitati:
1.Una sa scadem direct la predarea Produsului Finit (in ecranul Productie).Asta inseamna ca eu deja am completate BC-urile si am lucrat prin ecranul Comenzi.Deci ma ajuta la introducerea datelor, nu mai sunt nevoit sa introduc eu toate BC-urile primite (daca se primesc).
2.Sau emit eu BC bucata cu bucata pentru fiecare Produs Finit din meniul Bon de Consum, alegand/selectand materiile prime/consumabilele.
Oricum in ambele cazuri eu trebuie sa am o fisa de productie de unde sa stiu ce trebuie sa scad (pentru cazul 1 sa verific).Butonul BC din ecraul Intrari e o "rezerva" in caz de nevoie, nu neaparat un mod de lucru pentru productie.

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: bonuri de consum

#6 Mesaj de romand435 »

Dar... eu am urmatoarea situatie: am garnitura ( masa si banca gen set de berarie), sau mai multe produse pe care le-am achizitionat, obligatoriu cu ct 303: 303.3 = 401, trebuie sa fac bon de consum prin 603, si ulterior sa le inregistrez in contul 8032.3 ( ca ob de inventar pe persoana). Cum pot sa fac operatiunea asta?
Daca fac bon de consum nu-mi apar nicaieri ( fisa cont, etc) miscarile conturilor, chiar daca sunt validate. Daca fac incarcare >> prin operatiuni speciale in 8032, la fel nu-mi vizualizeaza nicaieri. sau nu stiu sa ma uit unde trebuie?? :oops: :?:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum

#7 Mesaj de eugen01 »

Operatii>AlteOperatiiCu Stocuri>Dare in folosinta ObInv.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 66&start=0

Plus ce mai scrie in Manual Saga.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de consum

#8 Mesaj de balazse »

Pentru RomanD435
Nu inteleg de ce vrei sa inregistrezi in 8032 si nu in 8035 obiectele de inventar?
Precum de ce ai nevoie sa folosesti analatic la 303? Ai doar parte de contabilitate?

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: bonuri de consum

#9 Mesaj de romand435 »

1.Am SAGA C intergrat ( contabilitate+stocuri).

2.Am analitice la 303: 303.1= ob de inv ( pe persoana, care nu au valori mari) si 303.3= mat. de natura ob de inv.( care au valori mari si care se amortizeaza).

3.Inregistrez pe ct. 8032 sau 8033 pentru ca sunt obiecte si materiale care "nu sunt ale noastre", sunt obiecte primite in custodie folosite pentru activitatea de productie si materiale ( materii prime) petru prelucrare.

4.La Manual Saga, am probleme pentru ca nu afiseaza nimic, nici o explicatie, decat lista din partea stanga. am incercat dublu click pe fiecare si nu-mi afiseaza nimic. In dreptul lor apar semnele: i, *? cu rosu, ori ? simplu ( de cand am abonamentul, inainte sa facem abonament mi-au aparut explicatiile).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de consum

#10 Mesaj de balazse »

Din pacate nu sunt de acord cu "metoda" de "materiale de natura obiectelor de inventar", dar fiecare inregistreaza cum doreste.
Am recitit de cateva ori postarea (si poate n-am inteles bine ce ai scris), dar nu inteleg de ce inregistrezi pe 303 acele ob de inv pe care le primesti in custodie? mai ales ca le pui pe cheltuiala.
Pentru acele tipuri de produse exista tipuri de articole in program vezi cele cu cod "10" si "11".
In ceea ce priveste manualul de utilizare ar trebui sa descarci versiune free (fara sa te loghezi, direct de pe pagina de web http://www.sagasoft.ro/detalii_C.php) si sa instalezi deasupra programului.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum

#11 Mesaj de eugen01 »

1.Ok.
2.http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... tar#p83382
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... e+inventar
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... tar#p81946
(explicatii Balazse)
3.Aici..nu prea imi e clar.Ori sunt ale mele si pot sa le bag in consum prin PV de dare in folosinta (603) si sa le tin evidenta extracontabil ori sunt inchiriate si le tinem evidenta numai extracontabil.Ori sunt materii prime primite spre prelucrare si le tinem evidenta prin 301 si extracontabil clasa 8.
4."Intram" in locatia unde este instalata Saga identificam Fisierul Help si facem un shortcut pe Desktop-ul nostru. (Presupunand ca avem Saga instalat pe un server iar noi lucram de la o statie de lucru).
Last edit:
Sau solutia (cea mai sigura) recomandata de Balazse (descarcare versiune free)

stamap933
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: bonuri de consum

#12 Mesaj de stamap933 »

Materiale auxiliare, ex: pal melaminat 1 buc - 700 ron, cand generez bonul de consum nu imi preia pretul 700 ron, valoarea bonului de consum este mai mica ex:647 ron. Care este cauza? Ma puteti ajuta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de consum

#13 Mesaj de balazse »

Vezi fisa articolului, este posibil sa mai ai pe stoc la valoare de achizitie de 647 (asta daca lucrezi cu FIFO).

stolnicus814
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 17, 2022 3:17 pm

Re: bonuri de consum

#14 Mesaj de stolnicus814 »

Buna seara! Am o intrebare
Firma a achizitionat stocuri in ianuarie pentru lucrari ce vor avea loc in februarie (constructii). La inregistrarea facturii nu am facut bon de consum. Acum cand vreau sa dau in consum nu pot. Cum sa fac?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de consum

#15 Mesaj de balazse »

Descrie exact modul in care ai inregistrat achizitia (pe ce tip de articol, materie prima, consumabil, auxiliar, sau ai folosit "nedefinit"?
Ce eroare iti apare la consum? Uilizezi meniul "bon de consum"?
Fii mai explicit, ar trebui sa te pui in situatia noastra care nu stiu nimic de ce si cum ai facut si aflam si sa intelegem.

Scrie răspuns