Productie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Productie

#1 Mesaj de romand435 »

Buna ziua,
Firma noastra produce o tesatura gen plasa cartofi/fructe, etc ( pt export).

La codificarea articolelor se pot introduce prea putine detalii ( doar um ).
La predarea unui articol eu trebuie sa am:
ex articol: tesatura galbena
eu am: 1 rola de tesatura X = 4000 ml ( ml de pe role variaza, nu sunt tot timpul 4000 ml).
Eu produc, de exemplu pt o comanda:
- 4 paleti x 18 role x 4000 ml/rola; greutate neta/ palet = 751,68 kg si gr bruta = 790 kg;
- palet nr 5= (14 role x 4000 ml/rola) +( 4 role x 3440 ml)= 728,2944 kg net si 773 kg brut;
- palet nr 6= ( 14 role x 4000 ml/rola) + ( 4 role x 3376 ml/rola)= 725,62 kg net si 770 kg brut.

Trebuie sa livrez exact aceste cantitati, pentru care am nevoie de:
- Lista de ambalare
- Aviz de expeditie
- Nota de livrare

Cum trebuie sa fac predarea articolelor sa-mi apara cantitate pe palet ( sau la alte articole pe rola), metri liniari, greutate neta, greutate bruta? Pentru ca nu pot sa introduc nicaieri.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie

#2 Mesaj de balazse »

Doar la informatii suplimentare poti introduce asa ceva.

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: Productie

#3 Mesaj de romand435 »

Am mare nevoie sa pot sa trec pe bon de predare, (sa-mi apara in situatie stocuri) :

produs X:
Palet nr. 1= 4 kg brut= 3 kg net = 10 buc

produs Y:
rola nr. 1 = 1000 ml = 300 kg brut = 290 kg net

- la anumite articole: metri liniari/ rola, kg net, kg brut
- la anumite articole : nr palet, nr role/palet, kg net, kg brut
:(
Nu se poate face o imbunatatire in acest sens?

De asemenea e nevoie de: nota de livrare, lista de ambalare, factura, aviz.
Ar fi ideal ca la factura, sa se poata lista toate aceste documente, nu sa trebuiasca sa le faci separat pe fiecare, sau macar sa le contina programul - nu are decat aviz de insotire a marfii.
:( :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie

#4 Mesaj de balazse »

Trimite un mail celor de la Saga, aici sunt doar utilizatori a programului.
Eu deja am propus sa se poate introduce mai multe informatii la iesiri, dar inca nu s-a implementat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Productie

#5 Mesaj de herganiec »

@romand435 ceea ce doriti dvs este mult prea complicat pentru utilizatorii obisnuiti care nu folosesc asemenea situatii.
factura de iesire sau avizul de expeditie e ok pt majoritatea.

mie nu mi se pare oportun sa se mai complice programul cu si mai multe listari gen: nota de livrare, lista de ambalare pt ca nu le voi folsi niciodata.

incercati sa va configurati "reteta" de la productie pt produsul finit tesatura galbena intr-o singura unitate de masura care mie mi se pare oportun la kg daca livrarea se face la kg si apoi alte informatii dorite de dvs le puteti scrie pe factura, ca informatii suplimenta (nr. palet , mp, etc)

Sper ca va ajutam macar putin ceea ce v-am sugerat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie

#6 Mesaj de tomac »

Nu există o astfel de posibilitate în SAGA. Şi nici nu cred că sunt şanse să se introducă.
Există posibilitatea folosirii de articole nestocate ce descarcă pe bază de rețetă alte articole, dar nici această variantă nu ți se potrivește pentru că deși ar rezolva o parte din problemă nu o rezolvă pe toată. Adică nu rezolvă partea legată de greutatea netă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dancea872
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 13, 2015 1:16 pm

Re: Productie

#7 Mesaj de dancea872 »

Buna ziua,
Pentru un chiosc la care se vinde placinta e nevoie de fise de magazie, NIR, bon de consum, bon de predare-primire ca produs finit, bon de transfer ca marfa, NIR marfa? Trebuie organizate gestiunile Materii prime, Produse finite si Marfuri? E doar un amarat de chiosc cu o singura vanzatoare...nu se poate simplifica? Toate astea trebuiesc listate zilnic sau..cat de des? Si macar e lista completa?

Va multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie

#8 Mesaj de tomac »

Se poate. Folosiți metoda inventarului intermitent. Tot ce intră treceți pe cheltuieli, direct, la finele perioadei, de regulă lunar, dar nu mai târziu de ultima lună a trimestrului, faceți inventarul materiilor prime și repuneți pe stoc contravaloarea acestora.
Se pot întocmi doar bonuri de predare pe produsele ce le pune la vânzare zilnic. Facturile de achiziție se trec direct pe costuri. Nu e nevoie de NIR. NIR este obligatoriu doar în unele situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dancea872
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 13, 2015 1:16 pm

Re: Productie

#9 Mesaj de dancea872 »

Multumesc pentru raspunsul prompt. Inca nu mi-e clar totusi: bonurile de predare se fac pentru produse finite si se folosesc conturile 711 si 345? In acest caz nu trebuiesc facute si bonuri de transfer pentru trecerea pe 371?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie

#10 Mesaj de tomac »

Se poate contabiliza doar 5311=7015. Nu e nevoie să treacă prin 371. Se fac bonuri de predare, dar se poate evita 345=711 în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns