calcul impozit profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

corect !!!

#16 Mesaj de Doriana »

deci, e destul de clar, aseara am descoperit si eu smecheria, deseara bag datele pe aprilie si vad ce iese :wink: poate am omis aseara sa explic exact, are dreptate , nici 441 nu se preia , si clar nici 121, eventual soldul 31,12 care va fi reportat in 117 ( varianta), ideea e sa se ignore total impozitul la 31,03, care va fi calculat si inregistrat din butonul de inchidere luna, prin validare va aparea doar acum, deci o singura data :lol: sa inteleg ca este o idee pt urmatoarele viitoare update-uri, ideea e sa inteleaga toti cei ce au nevoie procedura. :P
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#17 Mesaj de septimiuv »

8) si cat m-am chinui ... la inceput lasasem 441 si 121 asa cum erau...
si oricum le-am lasat asa :roll: am modificat nota facuta 691=441 => 441=*** si pe urma 121=*** sau ***=121

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

ok continua

#18 Mesaj de Doriana »

deci continua tot asa, poate ne mai vin idei, daca tot esti acum aici, la tine merg op furnizori integral pe a4, la mine nu si nu stiu de ce, am scris la subiectul respectiv, ai vreo idee, :idea:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#19 Mesaj de septimiuv »

la mine zice file does not exists... acasa, la birou nu mai sunt de mult 8)

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

mai e ceva

#20 Mesaj de Doriana »

faza cu file does not exist era in varianta update imediat dupa aparitie, sapt trecuta, am reinstalat varianta de weekend sa zic asa, si apare ceva cu header too large too fit 1298 daca ai timp si chef, in topic-ul opht pt administrator este toata istoria, la unii cica merge, nu stiu .... cum faceti voi op furnizori, sau nu prea faceti... :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

am revenit la profit

#21 Mesaj de Doriana »

deci intr-adevar daca bagi rulajele in 121 , 441, apare profit si impozit dublu, o data din preluare, o data din artificiul meu de calcul.... mai dati-mi si voi o parere, am introdus profitul brut ( sold 121 si 441) in credit 893, contul creat de mine , si asa e ok, sau cel putin asa pare daca nu faci asa nu te lasa sa validezi balanta, eu bagasem rulajele 121 si soldul 441, dar in balanta aprilie, cu rulaje 0 aparea dublat profit si impozit, asa ca 893 nu e in balanta,, si cu ideea de acum propusa, profit brut in credit 893, la 31.03 sau 01.04 soldul 893 e 0. sper ca-mi raspundeti asta seara.... daca nu ma ardea problema nu ajungeam eu la asa rafinamente, va salut si asteppt parerile voastre.... :wink:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#22 Mesaj de septimiuv »

cu ultima mea versiune da... cel putin mie mi-a dat

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#23 Mesaj de septimiuv »

daca in martie am avut imp profit 100.000.000 si in iunie imi iese 50.000.000 nu ar trebui facuta nota 691 = 441 - 50.000.000

+ 691 nu e nedeductibil ? :roll:

oprea
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mar 25, 2015 12:00 am

#24 Mesaj de oprea »

Trebuie sa faci stornarea imp.inreg.in plus pe trim.I;la contul 441 pui functiunea B (bifunctional) sa-ti iasa cu sold debitor-daca ai platit imp. aferent trim.I.La calculul imp.pe profit suma din 691 o treci la nedeductibila(dupa ce ai facut stornarea)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#25 Mesaj de septimiuv »

pai da... dar ma gandeam sa fie o chestie automata... ca nu pot sa verific pe toata lumea cum face... si cine stie cu ce ma trezesc :roll:
daca ar fi automata nu ar mai fi bataie de cap

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

regularizare imp. prof...

#26 Mesaj de Doriana »

deci cam aceeasi chestie, in 31.03 are imp de plata , era profit, acum nu mai are, adica are dar mai putin, nu a fost platit cel din 31.03, deci regularizez prin storno 691 = 441 cu diferenta, asa ca sold ramane cat e acum :idea: :?:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

#27 Mesaj de chivuc »

Am o mare problema pentru care va cer ajutorul!
1.Sunt platitoare de impozit pe profit la trimestru in inchiderea de luna imi face n.c. cu impozitul pe profit calculat pe luna resp. De ex la iulie imi calculeaza imp pe profit din luna. Nu trebuia sa-l calculeze la sf de trim respectiv in lunile martie, iunie etc., aceasta optiune ar fi trebuit sa fie ceruta la configurare societate? Pt ca e gresit sa calculeze imp pe profit intr/o luna diferita de luna de raportare, si astfel sa/l inreg in nota contabila.
2.Referindu-ma tot la luna iulie, soldul initial debitor 121 este 2.500 RON, soldul final debitor 121 este 2.000 RON. La inchidere luna de ce imi calculeaza impozit pe profit, imi face si nota contabila 691=441, cand eu am in continuare (si la sf lunii) pierdere.
3.In programul de la finante nu-mi da voie sa completez dec 101, cu imp pe profit, decit la sf anului, dar trebuie declarat la trimestru.
Ce ar fi de facut???

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#28 Mesaj de Doriana »

chivuc scrie:Am o mare problema pentru care va cer ajutorul!
1.Sunt platitoare de impozit pe profit la trimestru in inchiderea de luna imi face n.c. cu impozitul pe profit calculat pe luna resp. De ex la iulie imi calculeaza imp pe profit din luna. Nu trebuia sa-l calculeze la sf de trim respectiv in lunile martie, iunie etc., aceasta optiune ar fi trebuit sa fie ceruta la configurare societate? Pt ca e gresit sa calculeze imp pe profit intr/o luna diferita de luna de raportare, si astfel sa/l inreg in nota contabila.
Ce ar fi de facut???
nu ai gresit la configurare, cred nimic... progr. ron nu `vede` in fereastra de calcul imp pe profit cumulat anterior30.06 , problema e mai veche, speram intr-o rezolvare..... citeste tot topicul in care scriem, dar si urmatorul:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=112
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#29 Mesaj de tomac »

chivuc scrie:Am o mare problema pentru care va cer ajutorul!
1.Sunt platitoare de impozit pe profit la trimestru in inchiderea de luna imi face n.c. cu impozitul pe profit calculat pe luna resp. De ex la iulie imi calculeaza imp pe profit din luna. Nu trebuia sa-l calculeze la sf de trim respectiv in lunile martie, iunie etc., aceasta optiune ar fi trebuit sa fie ceruta la configurare societate? Pt ca e gresit sa calculeze imp pe profit intr/o luna diferita de luna de raportare, si astfel sa/l inreg in nota contabila.
Aici e simplu: nu apăsa butonul de validare la calcul impozit pe profit, numai la ultima lună din trimestru.
Oricum mai apare o problemă legată de declararea trimestrială a impozitului pe profit.
Trimestrul 4 e un caz special, în sensul că în declaraţia 100, cea care se depune în 25.01 pentru decembrie an anterior, nu se înscrie impozitul aferent acestuia. Se plăteşte o sumă egală cu suma datorată pentru trimestrul 3, iar regularizarea se face fie până la 15/02 an următor, dacă s-a terminat închiderea anului, fie după depunerea bilanţului contabil, odată cu depunerea declaraţiei anuale 101.

Pentru a calcula corect impozitul, chiar dacă aţi preluat balanţa aşa cum este, pentru că oricum veţi scrie de mână modul de calcul al impozitului pe profit în celebrul deja registru de evidenţă fiscală şi pentru a vă genera corect nota contabilă, iată ce vă sugerez eu: folosiţi-vă de câmpul acela de pierdere din anii anteriori.
Cum anume? Iată: dacă la 30.06.2005 aţi avut profit impozabil de 1000 ron, introduceţi acolo -1000, iar dacă aţi avut pierdere introduceţi +1000. Cumulaţi la acea sumă şi pierderea fiscală existentă dacă este cazul.
Este o metodă care vă permite calcul corect pentru impozitul pe profit la trimestru în cazul anului 2005, sau pentru cei care încep ulterior datei de 01.01 cu preluarea unei balanţe cu sume şi asta până ce se va rezolva şi prin program o astfel de problemă deşi aşa cum văd eu lucrurile, în forma actuală, nu se poate pentru că prin preluarea unor sume ca rulaj nu se poate determina modul de calcul anterior al impozitului pe profit.


Oricum, sper ca după ce mă mai eliberez puţin să revin cu o serie de propuneri pe care să vi le prezint spre dezbatere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

#30 Mesaj de chivuc »

[quote="tomac"] nu apăsa butonul de validare la calcul impozit pe profit, numai la ultima lună din trimestru. [quote="tomac"] Da, m-am gandit si eu sa fac asa dar la ultima luna din trim tot nu-mi calculeaza cumulat (din cele 3 luni) profitul.Sigur voi face n.c. manual.
[quote="tomac"] ...folosiţi-vă de câmpul acela de pierdere din anii anteriori.[quote="tomac"] nu stiu despre ce camp vorbesti?Poti sa ma lamuresti?
[quote="tomac"] dacă aţi avut pierdere introduceţi +1000. Cumulaţi la acea sumă şi pierderea fiscală existentă dacă este cazul.[quote="tomac"]
La sfarsitul lunii iunie pierderea a fost de 2.500 ron, iar la sfarsitul lunii iulie pierderea a fost pierderea de 1.500 ron. Deci, unde sa introduc cu + 2.500 unde sa cumulez si pierderea de 1.500 ron???
[quote="tomac"]...folosiţi-vă ...aţi avut...[quote="tomac"]Ce distanta se impune? Eu vreau sa ne tutuim??Dumneavoastra?

Încuiat