pensionar salariat

Mesaj
Autor
badoiuv
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 19, 2019 4:44 pm

Re: pensionar salariat

#16 Mesaj de badoiuv »

buna ziua. Un angajat primeste decizia de pensionare pentru stagiu complet si limita de varsta. Domnul vrea sa lucreze in continuare. Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: pensionar salariat

#17 Mesaj de septimiuv »

Încetezi contractul actual și îi faci contract nou.

badoiuv
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 19, 2019 4:44 pm

Re: pensionar salariat

#18 Mesaj de badoiuv »

multumesc frumos!

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionar salariat

#19 Mesaj de stroescud »

pomparaus scrie: Vin Ian 21, 2022 9:17 am Lasa distribuirea, eu zic ca tu firma platesti integral 2.25 la total venituri salariale : deci nu ai nimic diminuat pentru acel pensionar.
Sa inteleg ca:
-programul SAGA, cu toate ca eu la ecran salariat, l-am pus pensionar si
am mai bifat cateva lucruri, imi calculeaza 2.25% CAM integral si nu diminuat
CAM cu 20%?

pomparaus
Mesaje: 4258
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionar salariat

#20 Mesaj de pomparaus »

Poti sa verifici, nu sa intelegi : verifica in stat procentul de 2.25 % care e aplicat la total venituri salariale (inclusiv pensionarul), suma care se duce in D112 si suma pe care o platesti - unde platesti tu mai putin CAM la pensionar? Eu am sesizat de mult ca nu se diminueaza CAM la pensionari, chiar daca avem bifa ca acel salariat e pensionar.

badoiuv
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 19, 2019 4:44 pm

Re: pensionar salariat

#21 Mesaj de badoiuv »

Va rog sa ma ajutati!!!! Decizia privind acordarea pensiei penru limita de varsta este din luna sept. 2021, am aflat de existenta ei zilele trecute. Ii inchid cim acum cu art 56 alin 1, lit c?

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionar salariat

#22 Mesaj de stroescud »

pomparaus scrie: Vin Ian 28, 2022 9:30 am Poti sa verifici, nu sa intelegi : verifica in stat procentul de 2.25 % care e aplicat la total venituri salariale (inclusiv pensionarul), suma care se duce in D112 si suma pe care o platesti - unde platesti tu mai putin CAM la pensionar? Eu am sesizat de mult ca nu se diminueaza CAM la pensionari, chiar daca avem bifa ca acel salariat e pensionar.
Deci SAGA lucreaza in folosul statului?
Le cerem daune-interese pentru "tradare"?
:) :) :)

Scrie răspuns