calcul impozit profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#46 Mesaj de floreaf »

Contribuabilii care au definitivat inchiderea exercitiului financiar anterior pana la data de 15 februarie inclusiv, a anului urmator celui de raportare, depun declaratia anuala de impozit pe profit, fara a declara in formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", pentru trimestrul IV al anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv pentru luna decembrie a anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal.

Este paragraful cu multe intelesuri.La Cluj este afis clar daca vrei sa platesti pana in aprilie trebuia sa declari si sa platesti la nivelul trim.III ,daca ai declarat 0 pana pe 15 februarie 101.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#47 Mesaj de tomac »

Uite - art.34-35 din codul fiscal, la partea de impozit pe profit:
Plata impozitului
ART. 34
(1) Contribuabilii au obligatia de a plati impozitul pe profit trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul, daca în prezentul articol nu este prevazut altfel.
(2) Banca Nationala a României, societatile comerciale bancare, persoane juridice romane, si sucursalele din Romînia ale bancilor, persoane juridice straine, au obligatia de a plati impozitul pe profit lunar, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoarele celei pentru care se calculeaza impozitul, daca în prezentul articol nu este prevazut altfel.
(3) Organizatiile nonprofit au obligatia de a plati impozitul pe profit anual, pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul.
(4) Contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor si plantelor tehnice, pomicultura si viticultura au obligatia de a plati impozitul pe profit anual, pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul.
(5) In întelesul alin. (1) si (2), profitul impozabil si impozitul pe profit sunt calculate si înregistrate trimestrial, respectiv lunar, în cazul Bancii Nationale a României, societatilor comerciale bancare, persoane juridice romane, si sucursalelor din Romînia ale bancilor, persoane juridice straine, cumulat de la începutul anului fiscal.
(6) Contribuabilii care efectueaza plati trimestriale si, respectiv, lunare platesc pentru ultimul trimestru sau pentru luna decembrie, în cazul Bancii Nationale a României, societatilor comerciale bancare, persoane juridice romane, si în cazul sucursalelor din Romînia ale bancilor, persoane juridice straine, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal, urmînd ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pana la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare ale contribuabilului.
(7) Contribuabilii care au definitivat pana la data de 15 februarie închiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.
(8) Persoanele juridice care înceteaza sa existe au obligatia sa depuna declaratia de impunere si sa plateasca impozitul pe profit cu 10 zile înainte de data înregistrarii încetarii existentei persoanei juridice la registrul comertului.
(9) Prevederile alin. (3), (4) si (7) se aplica pentru impozitul pe profit datorat, începînd cu anul fiscal 2004. Regularizarea impozitului pe profit aferent anului fiscal 2003 se realizeaza, potrivit legislatiei în vigoare, pana la data de 31 decembrie 2003.
(10) Obligatiile fiscale reglementate de prezentul titlu sunt venituri ale bugetului de stat. Ca exceptie, impozitul pe profit, dobînzile/majorarile de înt?rziere si amenzile datorate de regiile autonome din subordinea consiliilor locale si a consiliilor judetene, precum si cele datorate de societatile comerciale în care consiliile locale si/sau judetene sunt actionari majoritari sunt venituri ale bugetelor locale respective.

Depunerea declaratiilor de impozit pe profit
ART. 35
(1) Contribuabilii au obligatia sa depuna o declaratie anuala de impozit pe profit, pana la termenul prevazut pentru depunerea situatiilor financiare, cu exceptia contribuabililor prevazuti la art. 34 alin. (3), (4) si (7), care depun declaratia anuala de impozit pe profit pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator. In cursul anului fiscal, contribuabilii au obligatia de a depune declaratia de impunere pana la termenul de plata al impozitului pe profit, inclusiv.
(2) O data cu declaratia de impozit pe profit anuala, contribuabilii au obligatia sa depuna si o declaratie privind platile si angajamentele de plata catre persoanele nerezidente, care cuprinde scopul si suma fiecarei plati, numele si adresa beneficiarului. Nu se cuprind în aceasta declaratie sumele angajate sau platite pentru bunurile importate sau pentru transportul international.
(3) Contribuabilii sunt raspunzatori pentru calculul impozitului pe profit.

Dupa cum vezi la alin.6 sunt trecuti toti contribuabilii cu cu obligatia de a plati pentru trim.4 o suma egala cu suma datorata pentru trim.3.
De altfel trim.4 este considerat caz special, intrucit impozitul pe profit este in esenta un impozit anual, abia atunci devine final, iar platile din cadrul trimestrelor sunt plati anticipate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

botec
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Contact:

#48 Mesaj de botec »

tomac scrie:Uite - art.34-35 din codul fiscal, la partea de impozit pe profit:
Plata impozitului
ART. 35
(2) O data cu declaratia de impozit pe profit anuala, contribuabilii au obligatia sa depuna si o declaratie privind platile si angajamentele de plata catre persoanele nerezidente, care cuprinde scopul si suma fiecarei plati, numele si adresa beneficiarului. Nu se cuprind în aceasta declaratie sumele angajate sau platite pentru bunurile importate sau pentru transportul international.
Am citit raspunsul tau, si as vrea sa stiu referitor la acest aliniat al art.35, daca a depus cineva aceasta declaratie si daca se refera cumva si la contractele de creditare ale asociatilor care nu sunt rezidenti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#49 Mesaj de tomac »

Imi cer scuze pentru intirziere. Am lipsit citeva zile.
Da, se inscriu si platile reprezentind restituiri de aport. La depunerea aportului era obligatoriu intocmirea unui contract de imprumut intre firma si asociat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

botec
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Contact:

#50 Mesaj de botec »

ok.

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: calcul impozit profit

#51 Mesaj de filipn »

am o rugaminte.am control fiscal. nu am mai avut situatii de genul acesta. societatea a fost inactiva o luna, nu a fost notificata, si a avut incasari si aproviozionare marfa. inteleg se confisca venitul dar impozitul pe profit la ce se mai calculeaza? aceasta suma care a fost confiscata este considerata un venit al societatii si se calculeaza impozit pe profit? rog un raspuns multumesc anticipat.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul impozit profit

#52 Mesaj de eugen01 »

Cod Fiscal art.21 alin.4 :
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi penalităţile de întârziere datorate către autorităţile române/străine, potrivit prevederilor legale;

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: calcul impozit profit

#53 Mesaj de apetrem »

@filipn
Din cate stiu eu, declararea firmei ca inactiva are consecinte mai ales pentru firmele partenere.
Respectiv, fiscul poate considera cheltuiala nedeductibila orice achizitie de la o firma inactiva.
Nu-mi dau seama insa pe ce se bazeaza fiscul pentru confiscarea veniturilor.
Marian Apetre

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: calcul impozit profit

#54 Mesaj de filipn »

cazul se prezinta astfel : societatea a activat o luna, desi era declarata inactiva dar nu a fost notificata, fapt pentru care a doua luna a fost declarata activa,( nedepunere declaratii timp de 2 semestre, evidenta era tinuta de cineva de la anaf !!!).acum in urma verificarilor au stabilit ca veniturile se confisca, TVA nu este deductibil pentru facturile cu aprovizionare, se da amenda si se stabileste si un impozit pe profit la venitul care a fost confiscat. daca tva din 4426 si 4427 este scos atunci de ce este considerat venit suma confiscata?oricum se va contesta si ajunge in instanta dar nu inteleg acest pas de calcul al impozitului pe profit la venitul confiscat ?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul impozit profit

#55 Mesaj de balteanuc692 »

In cazul in care o firma devine inactiva automat se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA a firmei, fapt pentru care trebuie facuta ajustarea TVA. In timp ce firma este inactiva, aceasta nu are voie sa emita facturi. A emis facturi, a avut venituri ilicite, fapt care duce la confiscarea sumelor.

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: calcul impozit profit

#56 Mesaj de filipn »

astept raspuns asupra calcul impozit profit la venitul confiscat

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: calcul impozit profit

#57 Mesaj de galz845 »

Impozitul , in cazul tau, nu se mai calculeaza pe venit - acesta a fost confiscat - ci pe cheltuiala nedeductibila reprezentata de sumele confiscate si amenda ce s-a aplicat...art.21 din CF.
In registrul de evidenta fiscala venitul confiscat il treci la col."suma deductibila' iar amenda la cheltuieli in col."suma nedeductibila".
Ultima oară modificat Joi Noi 10, 2011 11:16 am de către galz845, modificat 1 dată în total.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul impozit profit

#58 Mesaj de eugen01 »

G 845>
Concret:
In perioada respectiva am avut V = 1000 si Ch = 400. Calcul Imp 1 000 - 400 = 600 (alicam 16%).
Daca se confisca (Vanzarile nu le anulam ) vom avea 1000 - 400 +1000 = 1600 ? right or...wrong ? :oops: :oops:
ps
dar tva-ul ?

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: calcul impozit profit

#59 Mesaj de galz845 »

cu TVA-ul nu prea stiu.. :oops: cred ca intra la impozitare..

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul impozit profit

#60 Mesaj de eugen01 »

in sensul ca facem un 635 = 4427 si 635 = 4426 ? tva-ul fiind al statului, am pierdut "dreptul" de colectare si deducere ? (despre tva aferent sumei confiscate, si al ch (aprovizionare) ce au devenit nedeductibile)
:oops:

Încuiat