ajutor discount

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

ajutor discount

#1 Mesaj de popm408 »

am urmatoarea situatie : firma la care lucrez a incheiat un contract de exclusivitate iar una din una din clauze este furnizarea unor marfuri in valoare de 2500 lei ptr care nu se plateste aceasta suma. A sosit si factura in valoare de 2500 lei ( inclusiv TVA) iar pe factura sunt insirate preturile si cantitatile si valorile iar la sfirsitul facturii este scris discount la valoare , valoare =0 , valoare tva =0 si total de plata 0. Dupa cite stiu acest discount se reflecta direct in val de achizitie insa nu imi apare bine pe nota de receptie precum si ca inregistrari contabile . Cum sa procedez ?
Multumesc

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor discount

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Inregistrati normal marfa cu valoarea ei si cu pretul de vanzare si la a doua linie mergeti cu discount prin 767.

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: ajutor discount

#3 Mesaj de popm408 »

de ce sa folosesc ct 767 ptr ca discount-ul este pe aceeasi factura , si nu este vorba de o reducere ulterioara de pret?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor discount

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Si daca discountul era separat pe alta factura foloseai 767?

In creditul contului 767 "Venituri din sconturi obtinute" se inregistreaza:
- valoarea sconturilor obtinute de la furnizori sau alti creditori (401, 404, 462, 512).


Pentru societatea cumparatoare este un venit....nu esti de acceasi parere?? :wink:
Citeste si ghidul colegului nostru tomac pentru mai multe detalii http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=1242
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: ajutor discount

#5 Mesaj de popm408 »

dar colegul Tomac spunea in acest topic
Reducerile financiare se acordă cu un scop necomercial, de regulă pentru a stimula clientul să plătească mai devreme sau pentru a-l stimula să folosească o anume formă de plată. El nu este legat de un anumit produs, ci de o valoare şi de o frecvenţă a plăţilor.
aceasta reducere pe care o am pe factura si legat de contractul de exclusivitate incheiat intre cele 2 firme , nu se refera la stimulentele specificate mai sus, si nici de o frecvanta a platilor.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor discount

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Daca era pe alta factura discountul, trebuia sa folositi contul 609 pentru reduceri primite.

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: ajutor discount

#7 Mesaj de popm408 »

dar de ce nu pot inregistra discount-ul pe contul 371 cu semnul minus ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor discount

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Nu...Nu...are dreptate...
Scuze ca te'am indus in eroare....m'am mai documentat si asa este...daca discountul era pe o factura separata se inreg pe 767
In cazul tau da trebuie diminuat pretul de achizitie la ZERO.
Legat de NIR nu am o alta idee...asteapta sfaturile altor colegi cu mai mult experienta :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: ajutor discount

#9 Mesaj de popm408 »

am introdus la nir o linie separata cu discount , cu semnul minus la valoare si cant si pe contul 371 , si asa face bine insa daca dau automat prin optiunea de discount din nir nu imi face bine , sper sa fie bine asa, adica folosirea contului 371

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor discount

#10 Mesaj de fagarasa176 »

Folosesti gestinea global-valorica presupun...daca ai bagat discountul pe 371.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor discount

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Contul 371 cu minus se foloseste la STORNARE ori Dvs. aveti marfa, nu ati dat-o in apoi. Daca o vindeti, faceti profit. Daca o dati mai departe cadou, trebuie sa ii dati un pret dupa care acordati discount cu toata valoarea marfii prin 667, nu puteti sa o dati pur si simplu cu valoare zero. Ca sa ii dati un pret trebuie sa aveti la NIR pret de vanzare a marfii. Ca sa aveti pret de vanzare in NIR trebuie sa aveti un pret de intrare. Inregistrati marfa asa cum e prin 371 si la a doua linie mergeti prin 767. Daca discountul e inclus in pret in situatia asta inseamna ca marfa are pret ZERO ceea ce nu e adevarat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor discount

#12 Mesaj de balteanuc692 »

fagarasa176 scrie:Nu...Nu...are dreptate...
Scuze ca te'am indus in eroare....m'am mai documentat si asa este...daca discountul era pe o factura separata se inreg pe 767
In cazul tau da trebuie diminuat pretul de achizitie la ZERO.
Legat de NIR nu am o alta idee...asteapta sfaturile altor colegi cu mai mult experienta :wink:
ART51.(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior
facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în
contabilitate (contul 609 “Reduceri comerciale primite”).

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: ajutor discount

#13 Mesaj de popm408 »

nu am reduceri comerciale ulterior facturarii , am discount pe aceeasi factura
folosesc gestiune global-valorica
eu cind introduc nir-ul marfa are pret de achizitie , valoare de achizitie insa pe ultima linie din nir introduc cu semnul minus cant =-1 , valoare=-X si tva se calc automat cu semnul minus , iar contul este 371 .
Nu sunt lamurita si de aceea va cer parerea ptr ca eu nu am o reducere ulterioara sau o reducere ptr stimularea frecventei platilor sau ptr volumul de vinzari .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor discount

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Da...corect.. :wink: ...dar ART51.(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
Articolul citat de tine (4) se aplica numai in situatia in care, ulterior facturarii initiale, vanzatorul acorda clientului reduceri de pret, conform clauzelor contractuale, ceea ce nu este cazul in prb noastra
Deci in concluzie....cum ramane??? :roll:

Am intrebat de tipul gestiunii deoarece daca aveai canitativ-valorica...denaturai soldurile cu inreg negativa in 371
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor discount

#15 Mesaj de balteanuc692 »

fagarasa176 scrie:In creditul contului 767 "Venituri din sconturi obtinute" se inregistreaza:
- valoarea sconturilor obtinute de la furnizori sau alti creditori (401, 404, 462, 512).
Pai tocmai Dvs. ati spus-o :D

Scrie răspuns