situatie aprovizionari/vanzari

Mesaj
Autor
vioricad734
Mesaje: 323
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am
Localitate: bucuresti

situatie aprovizionari/vanzari

#1 Mesaj de vioricad734 »

as vrea sa pot lista situatia marfurilor aprovizionate precum si situatia marfurilor vandute in fiecare luna. Sa-mi apara listat de la fiecare furnizor ce fel de marfa am cumparat, iar fiecarui client ce marfa i-am vandut, un fel de tabel centralizator.
Folosesc doar partea de conta, gestiune global valorica. Se poate?
Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#2 Mesaj de tomac »

Nu, nu se poate.
Dacă ați folosi partea de stocuri și ați avea o gestiune cantitativ-valorică s-ar putea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vioricad734
Mesaje: 323
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#3 Mesaj de vioricad734 »

Pacat. M-ar fi ajutat mult.
Multumesc pentru raspuns.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#4 Mesaj de nicolescus »

am o societate intermediara de cereale, cumpara si vinde mai departe. Primesc marfa cu aviz mai intai apoi vine si factura ce insumeaza mai multe avize. In situatie aprovizionari cand ii dau sa imi afiseze dupa factura imi da ce imi intra pe aviz. Ma puteti ajuta? As vrea ca la un moment dat sa stiu daca mai am de primit facturi pentru avizele intrate si pe ce cantitate.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#5 Mesaj de eugen01 »

SituatiiListari>SituatiiFurnizori>Selectam o perioada mai mare, click-aim pe Tab Avize.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#6 Mesaj de nicolescus »

Multumesc frumos.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#7 Mesaj de florescuc278 »

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca pot lista cumva situatia vanzarilor pe fiecare furnizor in parte. Lucrez mult cu plata la vanzare si la anumite perioade trebuie sa fac un raport furnizorului cu ce s-a vandut pt ca acesta sa-mi factureze marfa respectiva. In situatie vanzari nu exista aceasta optiune. Este cumva vreo varianta? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#8 Mesaj de balazse »

Cred ca te-ai referit la clienti cand ai mentionat vanzari.
Incerca sa filtrezi dupa client, dupa care apesi butonul "situatie..." si cand iti apare ecranul de tiparire la "titlu" poti sa treci numele clientului, astfel vei stii exact pentru care client ai facut situatia.

O posibitate ar fi sa creezi grupe pentru articole si sa filtrezi dupa acea grupa.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#9 Mesaj de florescuc278 »

balazse scrie:Cred ca te-ai referit la clienti cand ai mentionat vanzari.
Incerca sa filtrezi dupa client, dupa care apesi butonul "situatie..." si cand iti apare ecranul de tiparire la "titlu" poti sa treci numele clientului, astfel vei stii exact pentru care client ai facut situatia.

O posibitate ar fi sa creezi grupe pentru articole si sa filtrezi dupa acea grupa.
Chiar la furnizori m-am referit, dar poate nu m-am exprimat corect.
Ex: pentru perioada 1-15 dec am nevoie sa stiu ce produse (si cate) s-au vandut de la furnizorul Y. Exista situatie aprovizionari, dar nu ma ajuta pentru ca eu trebuie sa stiu cat a iesit din gestiune, nu cat a intrat. Asta ca sa nu iau fiecare nir in parte sa verific ce a intrat si cat mai e.... sper ca ak m-am facut inteleasa

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#10 Mesaj de balazse »

Acum daca fiecare produs este cumparat de la un singur furnizor atunci poti sa folosesti grupele, daca nu atunci nu prea am idee.

PS. Pentru a respunde la un topic foloseste butonul ranspunde. Butonul citeaza se foloseste doar in cazuri speciale (poti sa dai o cautare pe forum care sunt aceste cazuri).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#11 Mesaj de herganiec »

Nu este aceasta posibilitate ca sa urmariti cate produse ati vandut de la un anumit furnizor.
Un anumit articol receptionat de la mai multi furnizori are un singur cod in program (daca e de acelasi fel) deci o singura fisa de magazie si gestiunea se "tine" pe articole, dar nu si pe furnizor.
sa presupunem ca va aprovizionati cu paine alba 500gr in fiecare zi... dar de la 5 furnizori.
o sa aveti un sigur cod pt produs care se va evidentia in fisa de magazie cu cantitatile de la fiecare separat dar iesirile vor fi tinute doar pe articol si nu pe furnizor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#12 Mesaj de eugen01 »

eh....depinde si de cati furnizori avem, si care sunt mai .."pretentiosi"
am putea deschide cate o gestiune pentru fiecare...darrr..asta ne readuce la problema identificarii specifice a articolelor...Am mai sustinut ca facilitatea de serii nu este implementata adecvat in Saga.In opinia mea ar trebui ca la acelasi Articol sa pot aloca diverse serii, si atunci as putea ca pe post de serie sa trec numele furnizorului.Chiar si asa, cei de la vanzare, gestionarii etc.., trebuie sa informeze corect ce s-a vandut...in fine...

mihocr
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 04, 2024 3:59 pm

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#13 Mesaj de mihocr »

Buna ziua,

Pentru a avea situatia aprovizionari de la furnizori trebuie achizitionat si modulul stoc?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: situatie aprovizionari/vanzari

#14 Mesaj de herganiec »

dacă se dorește aprivizionările și cantitative pe produse, da. dacă doar valoric nu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns