PFA-ALPINIST

Mesaj
Autor
haraidunr561
Mesaje: 16
Membru din: Mie Aug 12, 2009 12:00 am

PFA-ALPINIST

#1 Mesaj de haraidunr561 »

Am un alpinist care vrea sa-si faca PFA si ma terorizeaza ca:trebuie sa faca cursuri de initiere pfa?? eu nu am auzit, dar voi stiti ceva? toata stima pentru cei intelepti.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA-ALPINIST

#2 Mesaj de eugen01 »

Respectivul presupun ca face o confuzie.E o meserie/profesie mai mult decat neobisnuita, simplul fapt de a cauta stari generatoare de andrenalina, nefiind de ajuns.Dar sa revin, pentru autorizare ca si pfa toata "initierea" o gasim in OUG 44/2008 Cap 1, Cap 2 precum si art.16-21.Este o meseria recunoscuta in Romania, o gasim la COR 712920 si repet, necesita mult mai multe cunostinte (noduri, echipament adecvat, limitele echipamentului etc..) decat simplu curaj de a "iesi in sfoara".Pentru a indeplini cerintele de OUG (autorizatie, diplome licente etc..) trebuie adusa dovada absolvirii unui curs de alpinist utilitar.Nu mai sunt in tema, stiu ca ISCIR-ul se ocupa intr-o vreme, dar au aparut si multe firme care sunt autorizate pentru cursuri de Alpinist utilitar.Avand in vedere ca domnul Dan Vasilescu de la Clubul Alpin Roman a fost printre promotorii recunoasterii acestei meserii, as sugera sa faca o adresa la CAR, in vederea recomandarii unei firme in vederea obtinerii respectivului atestat.

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: PFA-ALPINIST

#3 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,
Contractul individual de munca pentru alpinist utilitar se incadreaza la conditii normale?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: PFA-ALPINIST

#4 Mesaj de septimiuv »

Doar dacă ți se pare normală această meserie.

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: PFA-ALPINIST

#5 Mesaj de ioni459 »

Si daca NU mi se pare?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: PFA-ALPINIST

#6 Mesaj de septimiuv »

Atunci nu se încadrează la condiții normale.

Scrie răspuns