sortare gestiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.

Cum doriti sa apara ordonate gestiuniile?

sortat numeric dupa codul gestiunii (actual);
4
29%
sortat alfabetic dupa denumire (propus).
10
71%
 
Voturi totale: 14

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

sortare gestiuni

#1 Mesaj de balazse »

As dorii sa va cer parerea despre o "problema" de care ma lovesc de ceva timp.
La una dintre unitati am mai multe gestiuni (din diverse motive "tehnice"). Desi la intrari gestiuniile apar sortate alfabetic dupa denumire, in celelalte meniuri acestea apar sortate numeric dupa codul gestiunii, exemplu de meniuri: iesiri, transferuri, bonuri de consum, productie, situatie aprovizionari/vanzari/consumuri/productie/stocuri.
Adica gestiunea "marfa" apare dupa gestiune "produse finite" (iar daca am gestiuni cu denumire asemanatoare "marfa depozit" apare dupa "marfa magazin", chiar si la utilizare butonului "m", cu ajutorul caruia te poti "deplasa" printre gestiunile cu litera "m").
Desi am trimis mail pentru modificarea acestei optiuni de sortare de ceva timp nu s-a modificat (ma gandesc ca sunt mai multi utilizatori carora le place sa apara lista dupa coduri, desii codurile nu apar in lista).
As dorii sa va rog sa votati modul de sortare care va usureaza munca , adica sa va apara in lista sortat dupa denumire sau dupa codul gestiunilor.
Va multumesc anticipat.
Ultima oară modificat Lun Oct 31, 2011 1:27 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sortare gestiuni

#2 Mesaj de tomac »

Nu prea se poate ceea ce vrei tu. Sortarea multiplă, la alegerea utilizatorului, nu se poate realiza în ecranele de detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#3 Mesaj de balazse »

Ok. Dar cred ca ar fi mai util sa imi apara lista sortat alfabetic decat, dupa cod.
De aceea am vrut sa vad cine cum lucreaza si care dintre cele doua optiuni ii este de mai mare ajutor.
Daca majoritatea vor vota pentru sortare dupa cod poate sa ramana cum este acum, dar daca pe majoritatea l-ar ajuta ca sortarea sa fie alfabetic atunci sper ca se va lua in vedere de catre echipa Saga.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#4 Mesaj de danilevicis »

balazse, de ce nu elimini cuvantul "marfa" din fata si nu pui doar "depozit", "magazin", "sectie" etc.? Eu le aleg, tastand litera alfabetica corespunzatoare doar din tastatura.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#5 Mesaj de balazse »

Si eu le aleg din tastatura.
Dar daca ai 5 magazine care s-au adaugat astfel:
- 0001 MAGAZIN A;
- 0002 MAGAZIN D;
- 0003 MAGAZIN E;
- 0004 MAGAZIN B;
- 0005 MAGAZIN C.
atunci iti apare in aceasta ordine, in loc sa apara:
- MAGAZIN A;
- MAGAZIN B;
- MAGAZIN C;
- MAGAZIN D;
- MAGAZIN E.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: sortare gestiuni

#6 Mesaj de apetrem »

De ce cred eu ca lumea nu da importanta acestui aspect?
Cei mai multi au doar cateva gestiuni si le este relativ simplu sa aleaga.
Nu acelasi lucru s-ar intampla daca majoritatea ar avea cateva zeci de gestiuni...
Altfel, te sustin.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#7 Mesaj de balazse »

Fiecare dintre noi stie cat utilizeaza din optiunile programului, precum cum ii este mai usor sa lucreze.
Eu sunt "curios" sa vad cine cum lucreaza (de aceea am si postat chestionarul), iar daca sunt mai multi carora le-ar ajuta acesta modicare si voteaza atunci pot sa propun modificarea cu o baza. Daca majoritate utilizatorilor le este usor sa lucreze asa cum este si acum atunci accept decizia lor.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#8 Mesaj de danilevicis »

Pe langa asta, eu as propune o solutie la introducerea z-ului zilnic, cand ai 5 magazine si 5 analitice la 707.
Nu stiu daca voua vi se intampla, dar eu trebuie sa acord atentie sa nu asociez "magazin A" cu alt analitic decat 707.1 sau "magazin B" cu analitc 707.2 etc. Daca le incrucisez intre ele, in raportul de gestiune se duc aiurea ....vanzarile de la 707.2 le gasesc pe la cele 707.3 etc.
Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.
Tot la ultima vers., o anomalie la Iesiri cand alegi tip B, nu iti mai ia automat ca inainte, numerotarea bonurile ci se duce la numeroatarea facturilor.
Tot la ultima vers. daca generez o factura unui client direct din comenzi, folosind noul buton, la listarea facturii, apare doar denumirea clientului, iar campurile cui si r.c. , denumrie , judet sunt goale, chiar daca clientul este setat corect.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#9 Mesaj de balazse »

Aceste "bug"-uri ar trebuie sa le trimiti prin e-mail celor de la Saga, precis vor remedia problema si vor actualiza programul.
In cazul tau ceea ce poti face este sa folosesti in denumire produs denumirea magazinului, dar daca utilizezi optiunea de "copiere" + "alt", dupa care "lipire" iti copiaza tot documentul.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#10 Mesaj de danilevicis »

Cum faceai pana la aparitia artificiului alt+copiere +lipire? Neplacerea exista in continuare.
Nu sunt de acord cu introducerea in denumirea produsului a denumirii magazinului. Eu faceam referire la gestiunile global-valorice, la introducerea z-ului zilnic, la analiticul din detalii.
Am trimis mail la saga. Sa vedem....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#11 Mesaj de balazse »

Pana la aparatia acelei optiuni am introdus de mana. :(
Eu ziceam doar ca poate te ajuta la globbal-valoric daca in loc da "marfa" sa treci "marfa mag.A" cu analitic 707.A.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#12 Mesaj de danilevicis »

aha. si cum sa fac sa sterg din memoria lui, pe nedefinit, marfa, marfa, marfa etc.? Parca stiam ca nu mai poti sterge din memorie. oricum retin ideea ta, abia acum am inteles ce ai vrut sa spui.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#13 Mesaj de balazse »

Ceea ce mai poti incerca este sa treci in loc de "marfa" doar "mf" si atunci o sa ai "mf mag.A", astfel cand faci inregistrarea la denumire treci doar "mf" si alegi denumirea dorita.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#14 Mesaj de danilevicis »

Buna ziua,
Am efectuat rectificarile necesare si am inlocuit programul de instalare de pe site. Va rugam sa reefectuati actualizarea.
Multumim pentru semnalarea erorilor!

Cu stima,
Sorin Nica
IT Manager
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8258
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#15 Mesaj de herganiec »

daca tot vorbim de modificarile de la ultima versiune, ideea este buna cu generare factura din comenzi, dar.. nu nu e practica pt productie.. incă.
Să vă expic de ce, acolo derularea procesului e astfel:
- clientul dă comanda azi pt ziua de mâine, produse finite (paine, cornuri etc), o inregistrez la comenzi, bun, cu consumurile de materii prime aferente. Înregistrăm comezile pt mâine de la 70 de clienţi, generez facturile (din comenzi) dar NU AM PRODUSELE FINITE încă pt că se vor produce (conform cererii din comenzi) în cursul după amiezii şi tura de seară pentru mâine dimineaţă când se vor distribui.
În momentul generării facturii mi se spune că nu am produsele finite în stoc. Programul ar trebui să-mi genereze şi producţia din comenzi la toate produsele finite într-un bon de producţie comun centralizat.
Atunci ar fi super ok de folosit si pentru producţie.
-Iau comanda de la client
-Generez factura
-programul îmi face producţia
-listez ce trebuie să produc şi ce materii prime îmi trebuie din magazie pt aceasta.
-dimineaţa la 5.00 şoferii(distribuitorii) îşi iau facturile şi produsele finite pt clienţi
-Şi toată lumea e happy..

Cam aşa se lucrează la o fabrică de panificaţie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns