Caractere mai mari

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Caractere mai mari

#16 Mesaj de aurel211252 »

Salut.herganiec,interesant la Saga PS,am facut modifocarea in"Ariel black",am iesit din program,am intrat din nou si e ok.Ce problema"spinoasa a noptii"si zi poate fi la Saga C...Adineaori am incercat si la Saga C->daca modific din"Ariel"in"Ariel black", si intru la"Intrari"e ok(literele si cifrele sunt inchise la culoare).Ies din program si intru din nou,totul revine la formatul"Ariel",chiar daca la"Intretinere BD"->"General"este varianta"Ariel black".Posibil sa fie din program sau in ultima instanta PC-ul"face figuri"... :oops: Saga PS si Saga C se afla pe calculatoare diferite...
Ultima oară modificat Joi Sep 26, 2013 10:24 am de către aurel211252, modificat de 2 ori în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Caractere mai mari

#17 Mesaj de herganiec »

"pune un tiket".. adica scrie la Saga.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Caractere mai mari

#18 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Le-am trimis un email.Sunt curios ce se poate face...Multumesc...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

stanav
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 15, 2015 6:35 pm
Localitate: Pitesti

Re: Caractere mai mari

#19 Mesaj de stanav »

subscriu.
Deja dupa 2-3 ore de lucru in SAGA, daca nu iau pauza, resimt oboseala la ochi
In alte programe cu rezolutii decente nu se intampla acest lucru
se poate gasi o solutie?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Caractere mai mari

#20 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

todori519
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 04, 2019 2:14 pm

Re: Caractere mai mari

#21 Mesaj de todori519 »

Buna seara! M-am confruntat si eu cu aceste probleme la trecerea de pe xp la win10. Am cautat, am citit, am facut experimente, dar tot nu vrea sa-mi iasa ca lumea. Acum e aproabe bine, singurul lucru care ma deranjeaza e ca coloanele din balanta nu sunt impartite pe toata fereastra, ci sunt ingramadite in partea stanga asa cum se vede in atasament. Ma poate ajuta cineva cu o idee? Multumesc!
Ultima oară modificat Mie Mar 01, 2023 8:39 pm de către todori519, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Caractere mai mari

#22 Mesaj de herganiec »

nu se poate face nimic de utilizator, programul nu ține minte setarile coloanelor aci la balanță. Trebuie marite manual de fiecare dată.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

todori519
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 04, 2019 2:14 pm

Re: Caractere mai mari

#23 Mesaj de todori519 »

Dar ce s-a stricat si unde s-a stricat, ca pe xp arata perfect?!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Caractere mai mari

#24 Mesaj de nitum187 »

herganiec scrie: Vin Feb 24, 2023 10:05 pm nu se poate face nimic de utilizator, programul nu ține minte setarile coloanelor aci la balanță. Trebuie marite manual de fiecare dată.
Ține de setările din Windows! Nu mai aruncați vina la cei de la Saga degeaba! Asta este așa cum am mai spus pe aici,... intervin noțiunile elementare de operare pe calculator,... care acestea la unii lipsesc cu desăvârșire...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

todori519
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 04, 2019 2:14 pm

Re: Caractere mai mari

#25 Mesaj de todori519 »

Nu a acuzat nimeni pe nimeni! Daca dumneata esti stapan pe aceste "notiuni elementare", fa bine si lumineaza-ne si pe noi nestiutorii (dandu-ne solutia)!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Caractere mai mari

#26 Mesaj de roncovf »

todori519 scrie: Sâm Feb 25, 2023 1:27 pm Nu a acuzat nimeni pe nimeni! Daca dumneata esti stapan pe aceste "notiuni elementare", fa bine si lumineaza-ne si pe noi nestiutorii (dandu-ne solutia)!
Subscriu!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Caractere mai mari

#27 Mesaj de nitum187 »

Ca să primiți răspunsuri cât de cât apropiate de ce vreți, eu așa zic că este normal și firesc, să mai spui și ce sistem de operare ai și cât mai clar problema cu care te confrunți.
Se vede doar de pe forum, cum vin foarte mulți și în trei cuvinte, vor să fie ajutați..., iar voi, citiți printre rânduri...
Dacă aveți Windows 7, 8.1 sau 10, intrați în Setări, Display, Scale and layout, și acolo se poate schimba mărimea textului și altele...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Caractere mai mari

#28 Mesaj de roncovf »

Chestia e ca ne descurcam, dar ne place sa te vedem cum te lauzi. :mrgreen:

todori519
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 04, 2019 2:14 pm

Re: Caractere mai mari

#29 Mesaj de todori519 »

nitum187 scrie: Sâm Feb 25, 2023 2:38 pm Ca să primiți răspunsuri cât de cât apropiate de ce vreți, eu așa zic că este normal și firesc, să mai spui și ce sistem de operare ai și cât mai clar problema cu care te confrunți.
Se vede doar de pe forum, cum vin foarte mulți și în trei cuvinte, vor să fie ajutați..., iar voi, citiți printre rânduri...
Dacă aveți Windows 7, 8.1 sau 10, intrați în Setări, Display, Scale and layout, și acolo se poate schimba mărimea textului și altele...
Dar "trecerea de pe xp la win10" ce inseamna? Si crezi ca nu am incercat setarile de care zici? Am spus ca am reusit in mare sa fac setarile, dar problema cu coloanele ingramadite a ramas. De fapt am intampinat aceeasi problema si pe Win 11.
Altcineva care nu cauta prisina de galseava si e dispus la bunavointa?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Caractere mai mari

#30 Mesaj de stroescud »

todori519 scrie: Sâm Feb 25, 2023 11:35 am Dar ce s-a stricat si unde s-a stricat, ca pe xp arata perfect?!
ce Office folositi alaturi de Win 10 si/sau Win 11?
Trebuie sa aveti si Office, parca Office 365 e ultimul.
Sistemul de operare si aplicatia Office merg cam impreuna, mana-in-mana!

Scrie răspuns