ajustare TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#31 Mesaj de balteanuc692 »

Am vrut sa zic si eu :lol: :lol:

Avatar utilizator
tuiad
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: ajustare TVA

#32 Mesaj de tuiad »

Buna,
Doresc sa trec la neplatitor de TVA, insa nu sunt in totalitate lamurita cu aceste ajustari de TVA.
Trebuie sa fac ajustari de taxa pentru o masina achizitionata printr-un contract de leasing finalizat in 17.10.2011? Prima rata facturata a fost in data de 24.09.2008 iar durata de amortizare am stabilit-o pe 4 ani.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ajustare TVA

#33 Mesaj de gramac921 »

ajustarea TVA s-ar fi facut doar la TVA-ul aferent facturii cu valoarea reziduala ( daca ati avut la final de contract) .
TVA aferenta fiecarei facturi ( rata de leasing) e deductibila si nu trebuie ajustata.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#34 Mesaj de balteanuc692 »

Punctul 61 din NM:
(6) Persoana impozabilă care solicită scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 în vederea aplicării regimului special de scutire, conform art. 152 alin. (7) din Codul fiscal, are obligaţia să ajusteze taxa deductibilă aferentă:
a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul de scutire;
b) activelor corporale fixe, inclusiv a bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum şi a activelor corporale fixe în curs de execuţie, constatate pe bază de inventariere, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul de scutire. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul de scutire

Banuiesc ca e amortizat total...

Avatar utilizator
tuiad
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: ajustare TVA

#35 Mesaj de tuiad »

Multumesc pentru raspunsuri.

Leasingul a fost finalizat inainte de termenul normal, prin rambursari anticipate, iar masina va fi amortizata integral abia in septembrie 2012.

Cf. art. 149, alin. 1, lit. b CF "bunurile care fac obiectul închirierii, leasingului, concesionării sau oricărei alte metode de punere a acestora la dispoziţia unei persoane sunt considerate bunuri de capital aparţinând persoanei care le închiriază, le dă în leasing sau le pune la dispoziţia altei persoane", cred ca nu trebuie facuta ajustare, dar nici nu sunt sigura 100%. :)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#36 Mesaj de balteanuc692 »

Dar la acelasi articol la litera a) zice:
"a) bunurile de capital reprezintă toate activele corporale fixe, definite la art. 125^1 alin. (1) pct. 3, precum și operațiunile de construcție, transformare sau modernizare a bunurilor imobile, exclusiv reparațiile ori lucrările de întreținere a acestor active, chiar în condițiile în care astfel de operațiuni sunt realizate de beneficiarul unui contract de închiriere, leasing sau al oricărui alt contract prin care activele fixe corporale se pun la dispoziția unei alte persoane; nu sunt considerate bunuri de capital activele corporale fixe amortizabile a căror durată normală de utilizare stabilită pentru amortizarea fiscală este mai mică de 5 ani; activele corporale fixe de natura mijloacelor fixe amortizabile care fac obiectul leasingului sunt considerate bunuri de capital la locator/finanțator dacă limita minimă a duratei normale de utilizare este egală sau mai mare de 5 ani"

Durata de amortizare la Dumneavoastra e de 4 ani, deci, nu e considerat bun de capital. In situatia asta mergem la punctul 61 alin. (6) litera b):
("6) Persoana impozabilă care solicită scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 în vederea aplicării regimului special de scutire, conform art. 152 alin. (7) din Codul fiscal, are obligaţia să ajusteze taxa deductibilă aferentă:
a) ...
b) activelor corporale fixe, inclusiv a bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum şi a activelor corporale fixe în curs de execuţie, constatate pe bază de inventariere, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul de scutire. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul de scutire

Concluzie (parerea mea): In momentul trecerii la neplatitor de TVA, daca veti avea valoare neamortizata, la aceasta valoare se va face ajustare.

Avatar utilizator
tuiad
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: ajustare TVA

#37 Mesaj de tuiad »

Dar daca luam in calcul si .... "Prin excepție, persoanele impozabile care solicită în cursul anului 2012 scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform prezentului alineat nu au obligația să efectueze ajustările de taxă corespunzătoare scoaterii din evidență pentru bunurile/serviciile achiziționate până la data de 30 septembrie 2011 inclusiv".....ajustez sau nu TVA?...avand in vedere si detaliile date mai sus cu privire la leasing.
Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#38 Mesaj de balteanuc692 »

Acum nu stiu... Ati inchis contractul de leasing inainte de 30 sept 2011? Leasingul a fost cu valoarea reziduala inclusa in rata sau separat la sfarsit?

Parerea mea:
Valoarea reziduala:
Daca a fost inclusa in rata, eu o consider achizitie inainte de 30 sept 2011 si nu mai trebuie ajustare.
Daca nu a fost inclusa in rata si a fost inchis leasingul inainte de 30 sept 2011 iar nu mai trebuie ajustare.
Daca nu a fost inclusa in rata si a fost inchis leasingul dupa 30 sept 2011 consider ca achizitia a fost dupa 30 sept 2011 si trebuie ajustare.

Sa vedem si altii ce pareri au... :roll:

Avatar utilizator
tuiad
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: ajustare TVA

#39 Mesaj de tuiad »

Leasing-ul l-am finalizat in 17.10.2011 iar valoarea reziduala a fost inclusa in rata. Parerea mea, ca si a dvs., e ca nu trebuie ajustare in acest caz.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ajustare TVA

#40 Mesaj de gramac921 »

in 17.10.2011 nu ati primit factura finala? de ce valoare e ? si ce scrie pe ea?


intreb astea pt ca si eu am avut un leasing , in care valoarea reziduala era inclusa in rate , insa ultima factura ( cea de inchidere a leasingului ) a fost o valoare reziduala de vreo 600 lei.
Ultima oară modificat Mar Apr 10, 2012 10:57 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#41 Mesaj de balteanuc692 »

Asa mi se pare si mie corect. Achizitia o consider inainte de 30 sept 2011 daca valoarea reziduala a fost inclusa in rate.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajustare TVA

#42 Mesaj de balteanuc692 »

"ART. 25 Contracte de leasing
(1) În cazul leasingului financiar utilizatorul este tratat din punct de vedere fiscal ca proprietar, în timp ce în cazul leasingului operaţional, locatorul are această calitate."

Dupa acest articol, achizitia este efectuata la data semnarii contractului, adica inainte de 30 sept 2011...

Avatar utilizator
tuiad
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: ajustare TVA

#43 Mesaj de tuiad »

Multumesc balteanuc692 ptr. completari.
Gramac921, valoarea reziduala fiind cuprinsa in rata, ultima factura nu cuprinde decat un storno, astfel incat valoarea reziduala sa fie pe 0. Insa avand in vedere modificarea TVA-ului de la 19% la 24%, am avut facturata doar o diferenta de TVA, cu valoare reziduala 0. Eu cred ca cei 600 ron de pe factura dvs. reprezinta aceasta diferenta de TVA de la 19% la 24%.


ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: ajustare TVA

#45 Mesaj de ralciuc »

Va rog, stiti cumva daca incepand cu 2014, la trecerea de la platitor de TVA la neplatitor, nu se mai face ajustarea pt un autoturism achizitionat in leasing in 2014 (in 2013 s-a platit avansul), pt care dreptul de deducere al TVA a fost limitat la 50% ?

Multumesc,

Scrie răspuns