FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#1 Mesaj de nasteaf »

In luna 08.2013 am un salariat care a fost in concediu de odihna in per.02.08-23.08.
Am operat la Salariat-Concedii odihna, dar cand am actualizat foaia colectiva de prezenta in zilele respective imi apar pe ecran 0 iar cand am listat-o in zilele respective nu imi apare nimic.La fel este si la Invoiri sau Boala.Cum se procedeaza ca in foaia colectiva de prezenta in zilele de concedii de odihna sa apara CO precum si celelalte prescurtari -de altfel explicate in foaia colectiva de prezenta-pt.perioadele nelucrate???

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#2 Mesaj de cernatv »

E suficient ca apare explicatia zilelor nelucrate in partea drepta.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#3 Mesaj de nasteaf »

Daca am si concediu de boala si invoire si concediu de odihna in aceeasi luna nu este suficient ce apare in partea stanga a pontajului, deoarece nu se pot identifica exact zilele respective pe tipuri de zile nelucrate.Oricum asa cum apare acum listata foaia colectiva de prezenta in conditiile de mai sus nu se poate spune ca tine evidenta orelor de munca prestate de salariati-art.119 din Codul Muncii.
Daca s-ar crea aceasta lista si in format pdf editabil -la fel ca si contractul de munca- s-ar putea completa manual aceste date.
Sau nu exista alta solutie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#4 Mesaj de balazse »

Eu deja am propus de forte mult timp sa se poate complete si cu litere zilele in care sunt in CO/CB sau altele, sau sa le completeze programul, dar nu prea s-a introdus optiunea. Pentru moment se poate completa manual (dupa listare) acele zile.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#5 Mesaj de nasteaf »

Foaia colectiva de prezenta completata manual nu arata deloc bine.Si eu completez cu mana, dar nu cred ca asta este solutia.
Rog totusi a se lua in considerare si propunerea de mai sus.Ar fi binevenita si f.utila.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#6 Mesaj de balazse »

Eu deja am facut propunerea acum cativa ani in urma, poate daca ar fi solicitat de mai multi utilizatori s-ar putea introduce ceva.

popandrona
Mesaje: 57
Membru din: Vin Ian 22, 2010 12:00 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#7 Mesaj de popandrona »

Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa completez in stat orele lucrate in weekend ca sa apara in pontaj ore sambata si ore duminica si zilele libere primite pentru orele prestate in weekend.
De exemplu luna septembrie are 21 zile lucratoare (168 ore) iar o persoana a lucrat intr-un weekend 10 ore (7 ore sambata si 3 ore duminica) pentru care a primit 2 zile libere.
Referitor la spor am completat la Detalii->Ore suplimentare cele 10 ore lucrate si sporul aferent. Este corect acolo? Nu ar trebui sa fie si ore sambata si ore duminica?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#8 Mesaj de balazse »

Nu sunt ore de sambata si duminica. Pontajul il poti modifica manual, dar nu are efect asupra statului de plata.
Asa cum ai introdus la "detalii" este corect.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#9 Mesaj de stoicat »

popandrona scrie: De exemplu luna septembrie are 21 zile lucratoare (168 ore) iar o persoana a lucrat intr-un weekend 10 ore (7 ore sambata si 3 ore duminica) pentru care a primit 2 zile libere.
Referitor la spor am completat la Detalii->Ore suplimentare cele 10 ore lucrate si sporul aferent. Este corect acolo? Nu ar trebui sa fie si ore sambata si ore duminica?
balazse scrie: Asa cum ai introdus la "detalii" este corect.
Dupa mine nu e corect,nu se pot plati ore suplimentare cu spor pentru zilele lucrate sambata si dumineca ,se da 2 zile libere platite si un eventual spor de weekend.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#10 Mesaj de balazse »

Pentru StoicaT
Era vorba doar de spor, iar altundeva decat a mentionat PopandronA nu stiu ca s-ar putea.
Ultima oară modificat Joi Sep 26, 2013 6:46 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8261
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#11 Mesaj de herganiec »

eu cred ca asa e corect, am creat spor weekend ca mai jos:
Imagine

apoi la <salariati> l-am adaugat la persoana respectiva:

Imagine

iar in stat si fluturas apare spor weekend calculato doar pt orele de weekend.
Imagine


mi se pare ok asa. (si nu mai pui pe alte venituri)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butnari285
Mesaje: 52
Membru din: Vin Mar 22, 2013 9:35 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#12 Mesaj de butnari285 »

Am si eu o nelamurire, sau chiar mai multe: sa luam ca reper luna septembrie 2013 cae are 168 ore lucratoare.

Am un angajat care lucreaza 4 ore in fiecare sambata si ca urmare lunea ramane acasa (duminica + luni = 2 zileconsecutive de repaus saptamanal). In pontaj imi rezulta 152 de ore lucrate in septembrie. Este corect? Modific si in statul de plata 152 in loc de 168? Sau cum trebuie sa fac? Pt. ca repausul saptamanal nu este dat in zilele de sambata si duminica ci duminica si luni, primeste un sor de 5% aferent celor 16 ore lucrate pe care il introduc la detalii la ore suplimentare respectiv: 16 ore cu 5 % si imi calculeaza 4 lei (la salar minim de 800 lei). Ce nu e bine din ce fac eu?

butnari285
Mesaje: 52
Membru din: Vin Mar 22, 2013 9:35 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#13 Mesaj de butnari285 »

Nimeni nimic? Va rog....o parere, o idee, ceva....!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#14 Mesaj de balazse »

Totusi cum de lucreaza doar 4 ore in loc de 8, o data ce ii acorzi cele doua zile de odihna?
Daca tu ai decis aceasta "inlesnire" astfel, atunci trebuie sa treci 168 de ore in stat.

pascaa
Mesaje: 176
Membru din: Joi Oct 20, 2011 9:08 am

Re: FOAIE COLECTIVA DE PREZENTA

#15 Mesaj de pascaa »

Exact cu aceasta problema ma confrunt si eu.
Sambetele se lucreaza 5 ore. Eu stiu ca daca lucreaza sambata, va primi luni liber. Or asa, nu imi mai ies cele 168 ore lucratoare pe luna?!
Ce sa fac...controlul asta ma termina!

Scrie răspuns