"TVA la incasare"

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

"TVA la incasare"

#1 Mesaj de firicao »

Va rog un sfat sau o solutie, daca stiti programul SAGA C, pentru urmatoarele probleme / multumesc anticipat

[1] - nu pot storna facturi de iesire cu bifa/optiunea "TVA la incasare";
In consecinta declaratiile de TVA sunt eronate, iar sumele de plata declarate la ANAF sunt mai mari decat cele reale.

> exemplul 1:
S-a emis o factura pentru un client, iar incasarea acesteia s-a operat la data la care plata s-a efectuat in contul nostru de catre curier, dupa incasarea rambursului.
Ulterior clientul a solicitat returnarea produsului; am emis o factura storno fara bifa "TVA la incasare", deoarece softul SAGA C nu permite stornare cu bifa aceasta pentru facturile deja incasate; banii pentru retur au fost transferati in contul clientului la data stornarii.
Factura storno neavand bifa "TVA la incasare", desi a fost achitata, nu apare in jurnalul de vanzari si nu ne putem deduce TVA-ul


> exemplul 2:
s-a emis o factura A pentru un client
plata facturii A s-a efectuat in contul nostru de catre curier, dupa incasarea rambursului
clientul a solicitat returnarea produsului si inlocuirea acestuia cu altul
am emis factura B (cu -minus), de storno, fara bifa "TVA la incasare", deoarece softul SAGA C nu permite stornarea pentru facturi incasate, cu aceasta bifa
am emis ulterior factura C (cu +plus) cu bifa "TVA la incasare", pentru noul produs solicitat de client, care are aceeasi valoare cu factura B
facturile B si C, avand valori egale, negativ si pozitiv, se compenseaza intre ele si soldul clientului iese coret, pe zero
insa in jurnalul de vanzari nu apare factura B ca fiind achitata, deci nu ne putem deduce TVA-ul, in timp ce factura C (care nu a fost achitata) apare, dupa intervalul de 90 de zile
In concluzie, softul SAGA C ne obliga sa platim de doua ori TVA pentru o singura tranzactie, deoarece TVA-ul negativ de la stornare nu este luat in calcul pentru factura B, in timp ce plata TVA se face si pentru factura A si pentru factura C.

[2] - nu pot storna partial o factura cu bifa "TVA la incasare"

> exemplu:
s-a emis o factura cu trei produse, fiecare produs fiind detaliat pe orizontala cu codul si pretul sau;
Ulterior clientul returneaza unul din cele trei produse, iar emite o factura de stornare, numai pentru produsul returnat.
Soft-ul SAGA C nu permite aceasta operatie cu bifa "TVA la incasare", deci factura a fost stornata fara aceasta bifa. Dar daca emitem factura storno fara bifa "TVA la incasare" nu ne deducem TVA-ul, iar D300 va fi incorecta

[3] - nu putem emite facturi negative cu bifa "TVA la incasare"

> exemplu:
s-a emis o factura pentru un client persoana fizica
plata facturii respective s-a efectuat in contul nostru de catre curier, dupa incasarea rambursului
clientul a solicitat ulterior returnarea produsului- pentru evitarea returului, i s-a oferit un discount suplimentar
suma aferenta discountului a fost virata prin transfer bancar de catre societatea noastra in contul clientului
factura aferenta tranzactiei de mai sus nu poate fi emisa, deoarece soft-ul nu accepta emiterea facturilor negative
raspunsul soft-ului este:"facturile negative cu TVA la incasare trebuie asociate cu cele pozitive inainte de validare, cu butonul reglare stornare". Nefiind o stornare, nu avem ce factura sa asociem sau sa reglam, iar inregistrarea in contabilitate pentru aceasta operatie nu poate fi efectuata corect, conform realitatii.
Daca emitem factura negativa(de acrodare a discountului) fara bifa "TVA la incasare", desi a fost achitata, nu este luata in calcul in jurnalul de vanzari si nu ne putem deconta TVA-ul

Multumesc pentru raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: "TVA la incasare"

#2 Mesaj de tomac »

Aici găsiți toate explicațiile legate de stornări http://www.sagasoftware.ro/?p=722
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

Re: "TVA la incasare"

#3 Mesaj de firicao »

Multumesc !

firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

Re: "TVA la incasare"

#4 Mesaj de firicao »

Am citit informarea din link-ul sugerat de dvs - din pacate acolo nu apar solutii pentru problemele expuse

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: "TVA la incasare"

#5 Mesaj de tomac »

Nu cred.

1. Nu programul nu permite. Sistemul de TVA este conceput așa. Stornarea nu are cum să reducă un TVA neexigibil în acest caz, câtă vreme factura inițială a fost încasată. Ca urmare factura de stornare se introduce fără bifă și nu intră în sistemul de TVA la încasare. Factura apare în jurnalul de vânzări corect. Pe neexigibil/exigibil intră acele facturi pentru care s-a aplicat sistemul de TVA la încasare.
Verificați nota generată de program și veți vedea că e una ce diminuează direct 4427, ca urmare nu mai colectați acel TVA.

2. Se poate rezolva foarte simplu.
dacă doriți să puneți bifa aceea deși e o situație în care nu se aplică sistemul de TVA la încasare, factura fiind achitată: Întocmiți și validați prima dată factura cu plus. Apoi întocmiți cu aceiași dată factura de stornare și veți putea să o introduceți cu bifă pusă.
eu vă recomand o a doua variantă: ambele facturi se operează fără bifă pusă.
Codul fiscal spune clar că nu intră în sistemul de TVA la încasare acele facturi ce au fost încasate integral la data sau până la data lor. Ori așa cum am arătat factura de stornare e o modalitate de stingere a facturii. În acest caz e și mai clar - factura a fost deja încasată, facturile ulterioare atestând doar un schimb de produse ce nu afectează TVA fiind emise pentru aceleași valori.

3.Aceiași explicație. Factura emisă ulterior, pentru reduceri ulterioare, se poate emite ca factură de reducere cu TVA la încasare numai dacă există debite anterioare cu TVA la încasare, pe care să le stingă.
Dacă nu există astfel de debite, factura nu intră în sistemul de TVA la încasare așa că o veți opera fără bifă pusă.
Din păcate în SAGA nu există posibilitatea operării restituirii sumei ca fiind o operație inversă plății (4111=5121), așa că va trebui, pentru a solda factura să operați o încasare cu minus. Încasarea o veți opera pentru sumele restituite pe astfel de facturi așa:
- în ecranul ieșiri vă poziționați pe factura de ieșire și apăsați încasare
- completați data și contul prin care se contabilizează restituirea (5121.analitic) și apăsați accept. Veți regăsi operațiunea în jurnalul de bancă ca o încasare negativă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

Re: "TVA la incasare"

#6 Mesaj de firicao »

Va multumesc pentru explicatiile clare si la obiect.

Pentru cazul [1] nu am verificat inca, in cazul [3] incasarea negativa era operata ptr. factura fara bifa, insa nu pare vizibila in jurnal.

Am devalidat lunile precedente (sep/oct/nov) si am operat facturile aflate in situatia [2] (unde se reflecta in fapt un schimb de produse), conform celor sugerate de dvs. - in varianta fără bifă pusă - si totul este acum in regula.
Insa aceste operatii au modificat baza TVA la incasare.
Este suficient sa facem regularizarea la D300 aferent dec 2013, sau trebuie depusa cererea de corectare erori materiale pentru fiecare luna precedenta in parte?
Am mai depus deja o cerere pentru sep 2013, datorita unor alte greseli provenite din sistemul TVA la incasare...

Multumesc f mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: "TVA la incasare"

#7 Mesaj de tomac »

Înscrieți sumele pe regularizări.
Cazul 3 - Factura operată fără bifă diminuează direct TVA colectat și se vede în jurnal imediat pe referință 6-7. Cele ce intră în sistemul de TVA la încasare sunt pe referință 21-22
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

Re: "TVA la incasare"

#8 Mesaj de firicao »

Aveti dreptate, am gasit coloana cu referintele.

Saga ar trebui sa aiba un manual de utilizare mai detaliat, sa publice tutoriale aplicate pe problemele intampinate la utilizarea soft-ului si sa raspunda la obiect intrebarilor adresate. Nu au un serviciu de chat online, la telefon raspund enervati si in general abordarea este agresiva si neprofesionala.

Multumesc frumos pentru raspunsuri si timpul acordat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: "TVA la incasare"

#9 Mesaj de balazse »

Pentru FiricaO
La care program ai vazut un manual de utilizare asa de detaliat ca cel de la acest program?
Unde se ofera serviciu de chat online?
Tutoriale exista pentru cele mai importante operatiuni.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: "TVA la incasare"

#10 Mesaj de tomac »

Esența întrebărilor dumnevoastră ține de sistemul de TVA la încasare cu care se pare că aveți unele probleme, nu de operare în program.
Nu e nevoie de manual sau tutorial pentru a știi dacă o achiziție sau o livrare intră sau nu în acest sistem.
Pe forum și pe blog există explicat tot acest sistem. Linkul pe care vi la-m dat duce la articolul cu stornări de pe blog, articol în care explicasem ce și cum. De asemenea pe blog există explicat sistemul de TVA la încasare și care sunt regulile de aplicare a lui, iar pe prima pagină a siteului programelor, există link într-un banner mare, vizibil, ce duce exact către aceste explicații.
Mă rog, bine că vi s-au clarificat nedumeririle. Dacă mai aveți probleme nu ezitați să căutați pe forum sau blog răspuns la acestea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescur845
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:49 am

Re: "TVA la incasare"

#11 Mesaj de popescur845 »

Buna, sunt cu TVA la incasare si am incasat in aprilie o proforma 5121=473
In mai am facturat 411= %
419
4428TI
Inchid 473=411 dar ce fac cu 4428 ? cum il duc pe exigibil 4427?

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: "TVA la incasare"

#12 Mesaj de pomparaus »

Daca ai incasat banii in aprilie pe o proforma, tot in aprilie trebuia sa emiti factura de avans (La un eventual control iti calculeaza penalitati de intarziere ca nu ai platit TVA-ul aferent)
Ai inchis tu factura prin 473 si nu ai nota 4428TI=4427?! Eu nu cred : dupa ce o inchizi ramai pe factura si intra in NC din bara de jos si verifica.

popescur845
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:49 am

Re: "TVA la incasare"

#13 Mesaj de popescur845 »

Pentru Pomparaus
Merci !

Scrie răspuns