tichete cadou

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#16 Mesaj de herganiec »

da, draganc si tu ai dreptate, (daca se acorda cu ocazia 8 martie, craciun, pasti in limita a 150lei nu se impoziteaza, altfel toate se impoziteaza).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

draganc
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: tichete cadou

#17 Mesaj de draganc »

Se impoziteaza chiar daca au fost acordate cadou de 8 martie, 1 iunie etc. Asta stipuleaza NM70i) pe care am citat-o.
O reiau complet ca sa fie mai clar:
NM70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere şi avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:
i) tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent dacă acestea sunt acordate potrivit destinaţiei şi cuantumului prevăzute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal(aici intra cadourile de 8 martie, 1 iunie etc.).

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: tichete cadou

#18 Mesaj de epurem242 »

le-am introdus in statul de plata...si le impoziteaza...

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#19 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua!La ce concluzie ati ajuns referitor la acest subiect?
Eu am situatia in care s-au acordat tichete cadou in valoare de 400 RON cu ocazia zilei de 8 martie si inca nu stiu cum sa procedez...problema este ca se apropie lichidarea si imi influenteaza restul de plata...
Pana primesc un raspuns oficial din partea ANAF ma gandeam sa procedez astfel:
150 RON - neimpozabil, nu il evidentiez in stat.
250 RON - intra pe alte venituri si suporta atat impozit pe venit cat si contributii.
Astept cu interes parerile voastre!Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#20 Mesaj de herganiec »

aproape corect. 150lei sunt neimpozabili nu se evidentiaza pe stat, DOAR pt femeile angajate nu si pt barbati. (sau dat de 8 martie ziua femeii)
ceilalti bani se pun pe stat si de impoziteaza normal cu toate cele...
Angajatorul are posibilitatea de a oferi salariatelor cadouri in bani sau in natura care nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. (4) llit. a) din Codul fiscal. Trebuie precizat ca facilitatea este aplicabila in conditiile in care aceste venituri sunt prevazute in contractele de munca aplicabile si sunt acordate cu ocazia zilei de 8 martie. Cadourile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei salariate, cu ocazia zilei de 8 martie nu depaseste 150 lei.

Si din punct de vedere al contributiilor sociale obligatorii, cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie in limita a 150 lei nu se cuprind in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii, potrivit art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal .

Din punct de vedere al deductibilitatii la calculul impozitului pe profit, potrivit art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, cadourile in bani sau in natura acordate salariatelor sunt tratatde drept cheltuieli sociale deductibile in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii .

Nu este recomandata acordarea de tichete cadou, intrucat acestea, indiferent daca sunt acordate potrivit destinatiei si cuantumului prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal sunt tratate din punct de vedere fiscal drept avantaje in natura fiind supuse impozitului pe salarii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou

#21 Mesaj de tudosien »

Pai citatul dat de tine @herganiec te contrazice. Spui ca 150 lei in tichete cadou pt femei de 8 martie nu se impoziteaza ca nu sunt venituri salariale dar in citat ultima fraza spune ca nu se recomanda acordarea cadourilor sub forma tichetelor cadou ca astea se impoziteaza la salariat. Daca sunt tichete cadou se impoziteaza oricum(de-aia este prevazuta exceptia in norme).

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#22 Mesaj de georgescum166 »

Tichetele cadou se impoziteaza cu 16% (sunt avantaje primite de persoana fizica).
Tichetele cadou nu se cuprind în baza lunară de calcul a contribuţiilor sociale obligatorii potrivit art. 296^15 lit. o) din Codul Fiscal.
Cadourile (deci nu tichetele cadou) oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, în limita sumei de 150 lei nu se impoziteaza.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#23 Mesaj de cojocarua487 »

Multumesc pt raspunsuri...am tot citit si eu in Codul fiscal, insa am sperat ca este vreo exceptie pe undeva si imi scapa.
In concluzie in situatia mea : tichetele cadou in valoare de 400 RON/persoana, oferite numai femeilor cu ocazia zilei de 8 martie, se impoziteaza astfel :
150 RON - se impoziteaza cu impozit pe venit de 16%
250 RON - se impoziteaza atat cu impozit pe venit de 16% dar suporta si contributiile sociale conform legii. :roll:

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#24 Mesaj de georgescum166 »

Parerea mea: Tichetele cadou se impoziteaza DOAR cu 16% indiferent de valoarea lor 50 lei sau 500 lei (asa cum se impoziteaza si tichetele de masa)
Tichetele cadou nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale.Articolul care prevede acest lucru este art 296^15 lit o.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#25 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#26 Mesaj de cojocarua487 »

georgescum166 scrie:Parerea mea: Tichetele cadou se impoziteaza DOAR cu 16% indiferent de valoarea lor 50 lei sau 500 lei (asa cum se impoziteaza si tichetele de masa)
Tichetele cadou nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale.Articolul care prevede acest lucru este art 296^15 lit o.
Tichetele cadou acordate potrivit legii nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale...asa prevede articolul 296^15 lit o...eu inteleg ca in limita a 150 RON :?:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#27 Mesaj de herganiec »

la asta ma refeream si eu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#28 Mesaj de georgescum166 »

Cred ca facem o confuzie:
-Tichetele cadou reprezinta tichete cadou
- cadourile: pot fi in bani sau in natura (cand ii cumperi contabilei de 8 martie....un parfum ..de exemplu) si aici intr-adevar ce depaseste 150 lei se impoziteaza cu contributiile sociale.
Insa la tichetele cadou art 296^15 litera o vine si precizeaza clar ca nu intra in baza de calcul , fara sa mai faca vreo referire la vreo limita.
Dpdv fiscal se analizeaza separat cele 2 tipuri de "cadou"...
eu cel putin asa inteleg..

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#29 Mesaj de cojocarua487 »

Da, se pare ca aveti dreptate..am sunat la Anaf Brasov si mi-au dat acelasi raspuns : tichetele cadou indiferent de valoarea lor se impoziteaza doar cu 16%.
In momentul in care am un raspuns oficial, in scris, de la Anaf va comunic varianta finala.O zi buna!

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#30 Mesaj de cojocarua487 »

Pentru cei care mai sunt interesati de acest subiect am un raspuns oficial : la stabilirea impozitului pe venituri din salarii se iau in calcul avantajele sub forma tichetelor cadou, care se impoziteaza cu cota de 16%.Tichetele cadou nu se cuprind in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii.O zi buna tuturor! :)

Scrie răspuns