Spor week-end evidential in stat de plata

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Spor week-end evidential in stat de plata

#1 Mesaj de davidl394 »

Buna ziua,
In urma campaniei derulata de ITM ni s-a atras atentia ca sporul de weekend nu este corect evidentiat in statul de plata. Pentru a se vedea si numarul de ore si quantumul sumei, le trec la ore suplimentare (sporul se acorda procentual in functie de numarul de ore lucrate). Dar nu este corect, ele nefiind ore suplimentare. Alta varianta ar fi sa le introduc la alte drepturi dar ar trebui sa calculez separat suma si nici asa nu ar fi corect pentru ca nu se va vedea si numarul de ore. De aceea as veni cu rugamintea de a avea posibilitatea sa apara in statul de plata eventualele sporuri. Sunt situatii in care exista si spor de week-end si de mobilitate si de vechime si ele nu se vad distinct in statul de plata, sau macar la rubrica de ”ore suplimentare” din stat sa completati cu ”si alte sporuri”.
Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Sporul de weel'end este spor permanent....nu l'ai evidentiat bine in stat..
Trebuia sa apara pe coloana "Sporuri permanente"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#3 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#4 Mesaj de davidl394 »

Cred ca nu m-am facut bine inteleasa, acord acel spor procentual in functie de orele lucrate. Nu este un spor permanent, numarul de zile si ore lucrate variaza de la salariat la salariat. Si am si salariati care intr-o luna nu au acel spor si luna viitoare pot sa-l aibe. Am incercat sa configurez la salarii, am modificat denumirea si am trecut si procentul, dar nu apare in statul de plata. Si inainte sa postez in forum am sunat la Saga si mi s-a spus ca nu se poate evidentia si sa trimit un mail in care sa solicit acest lucru. Am ales varianta sa postez pe forum :D

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Au dreptate...nu se poate ce vreti d-vs..
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#6 Mesaj de herganiec »

pe stat nu se evidentiaza separat deoarece sunt multe sporuri permanente care ar trebui sa apara(unii lucreaza cu unele altii cu altele) si atunci nu ar fi loc in statul de plata de acestea.
listati si fluturasii (2 ex unul pt angajat un ex il anexati la statul de plata si acolo aveti Toate sporurile permanente defalcate pe fiecare tip). Cine vrea sa vada din ce sunt compuse sporurile din statul de plata cumulate le poate vedea pe futurasul de salariu anexat la luna respectiva.
Si ati rezolvat treaba.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Plus ca cei de la control nu au nici un temei legal sa va ceara asa ceva..statul din SAGA este conform legislatiei in vigoare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#8 Mesaj de davidl394 »

Asa cum am spus sporul de weekend a fost trecut la ore suplimentare, pt ca acolo calculeaza procentual in functie de timpul lucrat (ore). Deci nu au cerut ceva ilegal. Nici mie nu mi se pare corect sa apara la ore suplimentare cand de fapt sunt ore de weekend. Si oricum au acceptat explicatia ca nu permite softul. In cazul meu am gasit o alta solutie, export statul de plata si modific capul de tabel ore suplimentare in ore weekend.
Ideea este simpla: exista sporurile permanente, dar ele se aplica la salariul de baza sau la cel realizat, nu exista solutie pt a calcula procentual la salariul de baza/numarul de ore lucratoare in lunaXnumarul de ore lucrate in weekend.

dindelegana
Mesaje: 145
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#9 Mesaj de dindelegana »

am aceeasi problema;
am avut control de la itm ,a lasat masura ca sporul de weekend sa fie evidentiat separat pe stat iar eu nu stiu ce sa mint cand trimit situatia cu indeplinirea masurilor;

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#10 Mesaj de herganiec »

aceeasi problema .. aceleasi raspunsuri.. cititi ce s-a scris anterior.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#11 Mesaj de tomac »

Din punct de vedere legal solicitarea ITM pentru angajatori de a înscrie într-un document reglementat de MF cu norme clare de întocmire și conținut minimal obligatoriu reglementat, nu se susține. ITM nu poate și nu are cum să oblige la modificarea conținutului minimal, nu poate obliga un angajator să înscrie orice altceva decât ceea ce i se impune de către MF în acel document . Mai mult codul muncii nu obligă la evidențierea distinctă a sporurilor.
Dacă angajatorul face dovada, cu orice mijloace, cu orice document întocmit și asumat de el, pentru calculul și plata sporurilor, ITM nu are nici un drept de a contesta câtă vreme acel calcul, mod de acordare și plată este în concordanță cu codul muncii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#12 Mesaj de davidl394 »

In modelele de state de plata sunt si state de plata cu 5 tipuri de sporuri. Banuiesc ca va referiti la ORDINUL 3512 DIN 27/11/2008 (actualizat). In cazurile noastre se pot solicita modele ce evidentiaza acele sporuri. Continutul acela este minimal dar nu limitativ. Tehnic am gasit o rezolvare, dar as fi vrut sa am aceasta rezolvare din saga. Este si foarte adevarat ca vrutul nu costa nimic. Probabil pentru saga este destul de complicat sa mai introduca si o coloana de sporuri nepermanente si care sa se calculeze procentual aplicat la ore lucrate in weekend, sau in orice alte conditii, ce necesita acordarea unui spor. Este necesar sa fie evidentiate acele sporuri, daca se acorda. Nu vad in acest moment unde as putea introduce acel spor sa se calculeze singur si nici nu vad o rubrika la care sa-l trec, nu e spor permanent (pe urma trebuie sa-l am in fiecare luna) nu e bine nici la alte drepturi (nu e prima, bonificatie). Si chiar daca il trec la alte drepturi nu cred ca este ilegal sa mi se pretinda sa am un desfasurator care sa-mi arate ca x are atatea ore lucrate, la care se aplica un pocent de y% si uite asa am ajuns la suma z lei. Asa ca solutia este sa facem calcule separate in excel si sa introducem la alte drepturi, pe care rubrica sa o detaliem in excel, ca daca doamne fereste avem si o prima in luna, cine mai poate spune ce contine? Si primii care ne iau de par sunt chiar salariatii ca vrem sa-i ametim...

Momentan aceasta este situatia si ne conformam. Am apelat la forum tocmai in ideea de a vedea daca este necesar si pentru alti sau nu.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#13 Mesaj de herganiec »

uite faci asa:
Imagine
apoi la salariati il adaugati ca spor permanent (chiar daca nu are luna de luna ore lucrate in weekend)
Imagine
apoi la stat plata presupunem ca a lucrat 16ore intr-o luna si orele sunt platite 100% =>
Imagine
apoi in fluturas apare tot:
Imagine

Ce nu e in regula ?
Mie mi se pare ok daca va listati si flurasul si il anexati la statul de plata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#14 Mesaj de davidl394 »

Nu este ok pentru ca prin aceasta solutie platesc si ore suplimentare si ore weekend. Nu se acorda decat spor pentru orele de weekend si, apoi se acorda zile libere. Astfel incat nu se plateste si spor pt orele suplimentare.

Astept/asteptam si alte solutii...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#15 Mesaj de herganiec »

si la ce doresti sa calculezi sporul(%) pt orele de weekend ?!
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Încuiat