Plata cu card salarii

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Plata cu card salarii

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua. Incepand de luna trecuta, se plateste salariul prin card la 90% dintre angajati.
Este corect daca, pe statul de salarii, la semnatura, trec cu pixul (caci din program nu se poate)"CARD" si ii pun pe salariati sa si semneze tot pe stat? M-am gandit ca asa am dovada ca i-am aratat angajatului salariul, si ma scuteste de la a tipari si distribui fluturasi de salariu, pentru care ar trebui sa am tot un tabel cu semnaturi de primire. Multumesc anticipat! :)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Plata cu card salarii

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Dovada ca salariatul si'a primit salariul pe card este extrasul de contul, nu mai este nevoie sa semneze pe statul de plata.
Coloana semnatura din statul de plata este dovada ca angajatul a primit salariul nu ca a fost instintat de valoarea lui.
Pentru instintare exista fluturasul de salariu
Doar o parere :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8255
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#3 Mesaj de herganiec »

Nu e nevoie sa semneze dovada e viramentul bancar pe card si nu trebuie semantura dar trebuie fluturas obligatoriu sa le dati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#4 Mesaj de alexoaiac »

Dar este incorect sa semneze statul?
Imi este foarte complicat sa gestionez si fluturasii , pentru ca am pe stat 400 de salariati, la 13 puncte de lucru, iar fluturasii se tiparesc doar in ordine alfabetica, nu si pe sedii...... :(

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8255
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#5 Mesaj de herganiec »

ii grupezi pe puncte de lucru dela fisiere salariati completezi acolo .. punctul de lucru si poti lista statele sau fluturasii selectiv pe puncte de lucru si alfabetic.
Statul nu se semeneaza daca banii se primesc pe card.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata cu card salarii

#6 Mesaj de balazse »

De altfel, trebuie sa respectam si confidentialitatea salariilor, iar daca se semneaza statul de plata atunci nu vei putea respecta, numai daca listezi pentru fiecare persoana in partea o fia, pe care nu cred ca il vei face la 400 de angajati.
Daca salariul se ia in numerar atunci se semneaza fluturasul care se ataseaza la stat de plata, iar pentru plata pe card ai centralizatorul trimis bancii.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Plata cu card salarii

#7 Mesaj de apetrem »

"Fluturasii" nu sunt documente justificative care sa ateste plata.
Pentru plata in numerar se face DP.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata cu card salarii

#8 Mesaj de balazse »

Atunci dipozitie de plata sa fie. :)

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#9 Mesaj de alexoaiac »

Pentru plata cash, a fost mereu suficient, la controale, statul de salarii semnat de angajati.
Desi salariatii sunt inregistrati pe sedii, cand selectez pentru tiparire "fluturasi" dispare optiunea "Puncte de lucru", deci nu pot tipari fluturasi organizati pe puncte de lucru, doar alfabetic...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8255
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#10 Mesaj de herganiec »

tiparire-->tiparire selectiva--> fluturasi-->alegi puntul de lucru dr sus-->apesi pe coloana nume si seordoneaza alfabetic.-->tiparire.. si gata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Plata cu card salarii

#11 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc mult! Nu stiam ca se poate asa.

Scrie răspuns