eroare stat salarii

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8264
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#16 Mesaj de herganiec »

cum poti sa ai CO in stat cand angajatul nu a fost in CO?!
Scuza-ma daca poti spune ca ITM-ul a fost "fericit" ... :lol:
aia sunt pe langa... puteai sa le dai o cafea sa-i duci la o masa in oras si erau si mai fericiti.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

catanas440
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#17 Mesaj de catanas440 »

ok...faza cu cafeaua o iau ca pe o gluma..ptr ca,dupa cum am mai spus anterior,am o varsta la care m-am obisnuit cu astea....
Am 10 societati,toate cu salariati si pe la care trece ITM-ul la 2-3 luni....si daca ei au acceptat...chiar nici nu vreau sa mai schimb ceva....
Oricum multumesc mult ...(si nu in gluma) si pentru ca ne intalnim des pe forum....sa aveti o zi buna in continuare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24229
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#18 Mesaj de balazse »

Pentru CatanaS440
Scuze, dar pe mine tot nu m-ai lamurit (asta este sunt mai greu de cap).
Ce faci in cazul in care omul pleaca pe data de 05.08.2014 (adica 3 zile lucratoare) si trebuie sa ii acorzi cele 12 zile de CO neefectuat. Cum procedezi in acest caz?

Faptul ca esti obisnuit intr-un anumit fel si unii inspectori de la ITM aproba cele facute, nu intotdeauna inseamna ca se lucreaza corect.
Daca faci un tabel langa statul de plata din care reiese ce reprezinta suma de la "alte venituri" il vei gasii si peste 50 de ani.

catanas440
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#19 Mesaj de catanas440 »

nu am afirmat vreodata de o persoana k e grea de cap...nici nu-mi permit..am spus doar ca asa fac de cand a aparut saga si mi-a fost usor sa demonstrez oricui,inclusiv salariatului respectiv ca i-au fost achitate toate drepturile cand a plecat
orice stat de plata are la baza,logic ,un pontaj...asa e si la mine....pontajul apare cu 3 zile lucrate(exemplul cerut)si in stat pe rubrica de CO ...12x8 ore si suma aferenta...oricine verifica si dupa 50 ani,vede din contract(revisal )ca a plecat pe 5.08...din pontajele pe ian-aug ca nu a luat concediu si in statul din aug ca a beneficiat de compensarea in bani a CO cuvenit si neefectuat...
de ce sa ne complicam cu notite pe spatele statului sau cu tabele anexa?...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24229
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#20 Mesaj de balazse »

Nici n-am zis ca ai afirmat, aceasta afirmatie apartine de mine. :wink:
Daca treci 3 zile lucrate si mai adaugi inca 12 zile atunci per total iti apar 15 zile lucrate in luna in D.112 care nu este correct, adica sa raportezi 15 zile lucrate in loc de 3.
Se pare ca exemplul meu nu a fost cel mai reusit. Daca de exemplu ar fi plecat in noiembrie si ar fi avut 10 zile lucrate si ar fi trebuit sa ii dai inca vreo 15 zile CO, atunci la D.112 ti-ar fi iesit 25 zile lucrate, dar in luna noiembrie poate sunt doar 21 de zile lucratoare, ca urmare ai fi avut eroare la D.112.
Din aceasta cauza zic ca mai corect este a lucrezi cu anexa decat asa cum procedezi tu, dar pana la urma tu decizi despre modul tau de lucru.

catanas440
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#21 Mesaj de catanas440 »

nu e vorba de o decizie proprie si personala,care sa eludeze vreo lege,Doamne fereste....mi se pare mie mai comod si mai usor de explicat altora peste ani...De ex in febr am avut ultimul control de la ITM(stiu ca ma repet cu ITM-ul meu),in urma unei reclamatii a unui salariat ca nu a fost platit de 2 luni etc...si au purificat aia toate statele,pontajele si semnaturile de un an in urma si am putut demonstra ca era in regula cu salariile si alte drepturi achitate respectivului...
deci la chestia asta,raman ca mine.....
pentru celelalte probleme strict de contabilitate...am cerut sfaturi aici pe forum ,le-am primit si multumesc tuturor pentru ele...chiar daca am 29 de ani de experienta in domeniu,recunosc ca sunt si lucruri la care am nevoie de ajutor...

Încuiat