bon consum

Mesaj
Autor
mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

bon consum

#1 Mesaj de mosescum »

Buna ziua! Am cateva materiale ramase pe stoc din 2013. Am incercat sa le dau in consum dar in partea de jos a bonului de consum, cand selectez articolul respectiv, apare cantitate zero. Am verificat fisa articole, situatia stocurilor unde aceste articole apar ca si cantitate, pret si valoare. Ma puteti ajuta?
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bon consum

#2 Mesaj de herganiec »

mergeti si faceti un inventar din program. vedeti daca apar cu stoc.
daca nu faceti o intretinere BD-->verificare de sus pana jos si vedeti ce erori pot aparea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon consum

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MosescuM
Verifica si in care gestiune se afla acel articol, ca este posibil sa incerci sa faci descarcare de pe alta gestiune si atunci este normal sa iti apara stoc zero.

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: bon consum

#4 Mesaj de mosescum »

Revin asupra bonului de consum. Articolele respective apar in lista de inventar, apar in stocuri, in fisa articol. Sunt incadrate corect ca gestiune. Nu au preturi diferite, am dat in consum din ele in 2011,2012, apar toate operatiunile in fise. Am incercat azi sa fac bon de consum pe luna decembrie 2013 si nu am reusit. Problema este doar la cateva articole care sunt pe stoc de cativa ani. Ce pot sa fac?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon consum

#5 Mesaj de balazse »

Incearca sa trimiti baza de date echipei Saga si la vizualizarea datelor ma gandesc ca ar putea sa te ajute.

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: bon consum

#6 Mesaj de mosescum »

Pentru trimiterea bazei de date trebuie sa-i sun ? Este prima data cand am probleme si nu cunosc procedura.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bon consum

#7 Mesaj de herganiec »

faceti arhiva, o atasati la mail si explicati ce probleme aveti in mail.
apoi trimiteti la [email protected]
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: bon consum

#8 Mesaj de mosescum »

Si pentru ca nu era suficient problema asta, devalidand luna decembrie 2013 si validand-o, s-a denaturat 121 pe 2013 si 2014. Cred ca trebuie sa merg in planul de conturi si sa pun la cheltuieli si venituri corespondent 121.2013 si apoi pentru an curent 121.2014.
Multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon consum

#9 Mesaj de balazse »

Nu mai lucra cu analitice la 121 si atunci nu o sa mai ai aceste probleme.
Cu ce te ajuta sau ai analitice la 121 in afara de faptul ca te incurca?

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: bon consum

#10 Mesaj de mosescum »

Ma ajuta la aplicarea formulei de calcul al soldului contului 711. Ramane rulajul lui 121 an curent neafectat de soldul lui din an precedent. Cred ca e mai usor fara analitice. O sa incerc sa lucrez fara ele anul viitor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon consum

#11 Mesaj de balazse »

Imortant este ca daca faci verificarile sa iei in calcul soldul initial de an de pe 121 si atunci nu o sa fie probleme.

Scrie răspuns