vanzare stoc

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

vanzare stoc

#1 Mesaj de bardoczie27 »

Va rog sa-mi ajutati in cazul in care o I.I. are doi magazin si fiul proprietarului face o PFA si preia unul din magazin. Care e procedura?
1.I.I. trebuie sa faca inventarul si factureaza stocul de marfa pt. fiul ei? Poate sa faca facturarea cu pretul de cumparare sau numai cu putin adaos?
2. Fiul ei n-a avut niciodata contract de munca. El trebuie sa incheie un contract cu Casa Judetean de pensii si cu Casa de Asigurari de sanatate?
3. PFA poate sa angaja salariatii cu contract de munca ca si I.I.?
Va multumesc raspunsurile si va doresc o zi buna.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare stoc

#2 Mesaj de tomac »

1. Se facturează. Nu se poate vinde la preț de achiziție, acest fapt fiind interzis. Există niște excepții de la această regulă, dar nu e cazul aici.
2. Oricum va cotiza la fisc prin depunea D600 dacă o depune și la sănătate prin D220 (D200)
3. Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare stoc

#3 Mesaj de bardoczie27 »

Va multumesc frumos raspunsul prompt, deci:
1. I.I. nu trebuie sa face inventarul, numai factureaza cu pret de vanzare
2. Nu poate factureaza stocul nici cu pret redus? Daca da, cum reduc pretul, fac notele de receptie minus? :oops:
3 Ce se intampla cu casa de marcat, poate sa factureaza si casa de marcat?
Nu va suparati ca intreb multe, dar nu stiu cum trebuie sa fac acest caz.
Va urez o zi placuta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare stoc

#4 Mesaj de tomac »

1. Inventarul nu are nimic de-a face cu speța aceasta. Se vinde pur și simplu. Dar, atenție: e vânzare din magazin nu din depozit cu ridicata așa că trebuie emisă factură și bon de casă
2. Se poate factura cu discount, nu cu preț redus ci cu discount acordat pe factură.
3. Nu. Așa ceva nu se poate. Aparate de marcat fiscale pot vinde exclusiv unitățile autorizate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns