inregistrare corecta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

inregistrare corecta

#1 Mesaj de stano681 »

Buna ziua!
O firma de catering incaseaza banii de la copii unei gradinite in data de 1 a lunii pentru toata luna cu bon de casa.Avand in vedere ca copii mai si lipsesc in luna curentasi li se reporteaza suma achitata in luna urmatoare.Care ar fi inregistrarile contabile corecte?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare corecta

#2 Mesaj de tomac »

Emiteți factură de stornare la finele lunii și în luna următoare regularizați. Sau operați o restituire de numerar. Nu aveți alte soluții pentru aceste situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Re: inregistrare corecta

#3 Mesaj de stano681 »

Daca as inregistra pe venituri in avans n-ar fi corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare corecta

#4 Mesaj de tomac »

Nu prea, dacă se emite bon fiscal. La fel cum nu prea e corect să înregistrați la începutul lunii suma pe bon fiscal. În mod normal ar trebui să emiteți bon la fiecare astfel de livrare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Re: inregistrare corecta

#5 Mesaj de stano681 »

Multumesc pentru raspuns,asa este corect sa emitem bonul de casa la fiecare livrare.Dar cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie,sa incasez banii la inceputul lunii asa cum au hotarat parintii

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare corecta

#6 Mesaj de tomac »

Eu v-aș recomanda astfel:
- emitere factură pentru avans masă servită, la începutul lunii, încasată pe bază de chitanță
- emitere bon fiscal la fiecare livrare de bunuri în sistem catering în baza comenzii zilnice
- emitere la finele lunii a facturii de stornare avans - la nivelul sumei consumate efectiv. Dacă rămâne vreo diferență între avansul achitat la începutul lunii fie se va restitui suma celui care a achitat-o, fie se va regulariza luna următoare - ori prin stornarea sumei în luna următoare, ori prin emiterea unei facturi de avans cu o valoare mai mică în luna următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Re: inregistrare corecta

#7 Mesaj de stano681 »

Dar eu persoan juridica pot incasa banii de la persoane fizice pe baza de chitanta,daca detin casa de marcat?

stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Re: inregistrare corecta

#8 Mesaj de stano681 »

si cum fac cu chitanta daca emit bonul fiscal zilnic?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare corecta

#9 Mesaj de tomac »

Bonul fiscal îl închideți în casa de marcat prin alte operațiuni, nu prin numerar.
Eu zic că pentru avans puteți emite factură și chitanță. Opinia mea e mai veche și mi-o mențin: încasarea avansului de la persoane fizice nu înseamnă livrare de bunuri și nici prestări de servicii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns