Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#91 Mesaj de tomac »

ce declarație? eu am dat azi un d112 rectificativ și e ok, îmi afișează bifă acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#92 Mesaj de andreis491 »

paturcai scrie:"Huston we have a problem" atunci.
Am o declaratie (ca pe aia am trimis-o ca muream de ciuda daca nu trimiteam macar o declaratie) care este rectificativa. Nu o vede ca fiind "R" (a fost validata in stil clasic ( :) ).
O sa mai astept la urmatoarea rectificativa.
Ma gandeam eu ca ar cam fi rectificativa dar nu se "bifa" nimic
;)
In repisaa iti apare ca s-a depus o declaratie 112 tip rectificativa ?

Ca si sugestii:
- sa tina minte certificatul selectat si parola
- sa se poata modifica formatul denumirii recipisei
- recipisele sa poata fi salvate intr-un anumit folder separat, de ex. Recipise
- sa se poata tipari si un raport cu declaratiile depuse intr-o anumita perioada

E buna aplicatia, felicitari ! Daca se vor implementa si sugestiile mele (mai am si altele) va fi si mai buna.

P.S. Ati observat vreo asemanare intre numele autorului si sediul firmei SAGA ? :lol: :lol: :lol: :lol:
Imagine

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#93 Mesaj de aurel211252 »

Am transmis D394 si D300.A mers super.Pana si recipisa mi-a salvat-o, unde de obicei salvez Declaratiile ce urmeaza sa le transmit.Mai am un pic de studiat, cum sa fac, pentru ca D394 ,D300,D112,..., sa imi apara in aplicatie toate.Adevarul e ca "salvez" fiecare Declaratie separat:D394 fiecare luna in parte,D300 separat fiecare luna in parte...Ma gandesc ca,daca a-si salva toate Declaratiile in acelasi loc,de ex.luna 05,atunci programul imi va afisa toate Declaratiile de pe luna ex.05.Asa trebuie sa intru la"Setari"si sa caut D300 de pe luna 05,apoi D394 de pe luna 05 a trebuit din nou sa intru la "Setari" pt. a putea transmite... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#94 Mesaj de tomac »

andreis491 scrie: Ca si sugestii:
- sa tina minte certificatul selectat si parola
- sa se poata modifica formatul denumirii recipisei
- recipisele sa poata fi salvate intr-un anumit folder separat, de ex. Recipise
- sa se poata tipari si un raport cu declaratiile depuse intr-o anumita perioada
1. Le ține minte
2.-3. nu au sens și nici rost. Practic nici nu contează cum se numesc. Programul oricum gestionează și declarația și recipisa. Salvarea în același loc cu declarația e mult mai logică decât salvarea distinctă
4. Pe viitor

@aurel211252
Nu ai ce căuta la setări. Salvează declarațiile în subfoldere a aceluiași folder și monitorizezi folderul principal.
Practic, programul preia din SAGA calea în care se generează declarațiile. Dacă nu le generezi în C:\TEMP alege folderul în care le generezi.
De exemplu eu am pe E folderul DECEL în acel folder se generează în foldere distincte D100, D112, D300, etc. Și în setări la Declarații ANAF am setat doar E:\DECEL
Așa monitorizează orice declarație și recipisă ce ajunge oriunde în acel folder.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescug551
Mesaje: 335
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#95 Mesaj de ionescug551 »

Dupa actualizare nu pot sa semnez declaratiile.
Am instalat si setat noul program de declaratii.
Am ales certificatul ,il recunoaste si cu toate astea imi apare mesajul urmator:
''Error encountered while singing.The Windows cryptographic service provider reported an error.
The parameter is incorrect.
Cod error 2147942487.''
Ma ajutati va rog sa depasesc aceasta situatie?

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#96 Mesaj de costanc757 »

Multumesc, paturcai !

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#97 Mesaj de aurel211252 »

Pt.Tomac. Pai eu cred ca nu am facut bine:in "My Documents"->"Local Disk"->aici am subfolderele separat(din pacate)pt.Bilant,D100,D112,D390....Iar la fiecare,ex.D112,am subfoldere cu lunile anului :01,02,03,04,...12.Cand fac D sa zicem D112,dupa validare,semnare si printare.Le salvez in"Local Disk"->in subfolderul facut pt.D112->in luna, sa zicem ex. 05.Tot asa si la D300,D394,D390...Rugamintea mea Tomac ,sa-mi explici,adica sa cobori la nivelul meu de novice,cum ar trebui sa fac pt. ca sa-mi apara in"Declaratii ANAF",toate declaratiile din luna in lucrez si doresc sa le transmit.Sa formez un folder de ex."Declaratii" si aici sa fac subfoldere cu fiecare Declaratie in parte sau (eu m-am gandit ca ar merge)doar cu lunile,ex.01,02,03...12,iar de ex.in luna 05, sa trec toate declaratiile ce trebuie transmise la ANAF in luna 05...Multumesc inainte pt.ajutor.Cu stima Aurel...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#98 Mesaj de andreis491 »

Cred ca trebuie sa pui toate declaratiile in acelasi folder, indiferent de perioada si tip.
Insa eu, din ce am experimentat am vazut ca aplicatia stie sa caute si in sub-foldere.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#99 Mesaj de balazse »

Cel mai bine sa faci un folder (aceasta se va selecta in program) denumit "declaratii" (sau cum doresti) si copiezi acolo toate folderele cu declaratii.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#100 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc mult pentru ajutor din partea voastra.Am facut in "My Documents",un folder"Declaratii lunare ANAF".Apoi am facut aici subfoldere cu lunile anului:01,02,03...12.In luna 05,am copiat D394 si D300, facute pana acum si transmise deja(Le-am copiat de unde le salvam pana acum).Din program Saga->Declaratii ANAF->Setari->am dat clic pe folderul"Declaratii lunare ANAF"si programul"istet"le-a luat de acolo si acum imi arata frumos atat D394 cat si D300 cu toate mentiunile facute inclusiv si recipisa.Acum voi face D112 si D390,tot din programul Saga.Oare va fi posibil si pentru Saga PS...E acum f.ok...Multumesc din toata inima tuturor inclusiv si lui gramac921 , (care mi-a trimis un MP pt a ma ajuta).Daca nu ma descurcam"eram omul vostru in deranj".Cu stima pt.voi Aurel... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#101 Mesaj de bogdan »

ionescug551 scrie:Dupa actualizare nu pot sa semnez declaratiile.
Am instalat si setat noul program de declaratii.
Am ales certificatul ,il recunoaste si cu toate astea imi apare mesajul urmator:
''Error encountered while singing.The Windows cryptographic service provider reported an error.
The parameter is incorrect.
Cod error 2147942487.''
Ma ajutati va rog sa depasesc aceasta situatie?
Din pacate aceasta problema tine de Adobe. Printr-o cautare pe Google dupa eroare dvs. https://www.google.ro/webhp?sourceid=ch ... 2147942487 am gasit acest link https://forums.adobe.com/thread/1156315. Sper sa va fie de folos.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#102 Mesaj de gramac921 »

aurel , ma bucur ca ai reusit si acuma e ok :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#103 Mesaj de balazse »

Pentru AureL211252
Daca ai instalat aceasta noua extensie atunci il poti utiliza pentru toate declaratiile indiferent daca le-ai generat din Saga C sau Saga PS.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#104 Mesaj de aurel211252 »

Pai cum sa fac.Saga PS am pe alt calculator.Se poate copia.Ar fi o chestie"faina"... :shock:
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#105 Mesaj de paturcai »

Eu de abia de acum incolo voi salva toate declaratiile intr-un singur folder.
Pana acum aveam ceva de genul:
G:\LUCRARI\GIGI_SRL\2014\
Deci in discul G, am creat un folder/director numit LUCRARI
In LUCRARI am creat un nou folder/director numit GIGI_SRL (asa o cheama pe firma)
Iar in GIGI_SRL am creat un nou folder/director numit 2014
In acest 2014 am salvat TOATE declaratiile lui GIGI_SRL pentru tot anul 2014.
Din ce citesc mai sus MODULUL stie sa citeasca si in subfoldere/directoare. Dar cred ca mai bine nu fac chestia asta ca m-as zapaci si eu si as aduce la lesin si MODULUL-ANAF.
Cea mai buna chestie este asta:
Salvam TOATE DECLARATIILE DE LA TOATE FIRMELE INTR-UN SINGUR DIRECTOR.
C:\DECLARATII
Aici vom salva toate declaratiile pe care intai le validam, le semnam digital si abia apoi le salvam.
Atunci vom avea cu adevarat o evidenta a tuturor.

Sigur, consider ca echipa SAGA a dat cea mai puternica lovitura de imagine pe care o firma care face programe de contabilitate putea sa o dea. Nu cunosc un caz asemanator si probabil ca SAGA Sotfware este deschizator de drumuri cei de la competetie urmand exemplul.(Nu ar fi prima data)
Intai sa ne invatam sa folosim la adevarata valoare si sa lesinam de placere cand vom vedea cum declaratiile se duc, se duc, si se duc si se intorc, si se intorc cu recipise fara sa mai asteptam pana in panzele albe sa descarcam recipisele, sa le salvam, sa pierdem timpul adica.
Ma gandesc de pe acum la urmatorul pas.... ;)

Un lucru este riscant: salvand orice document in "My documents" riscam ca atunci cand se "sterge" directorul windows sa ramanem fara documentele salvate in "My documents".
Cea mai sigura chestie este: creem un director si acolo ducem tot ceea ce tine de ANAF.

Nu este stilul meu sa fac reclama dar exista posibilitatea sa ne protejam propriile lucrari (eu pana si programul SAGA mi-l protejez) salvandu-le in cloud.
Poate vi se va parea o suma modica sau poate ca unii vor spune: nu-mi trebuie, dar am cumparat (cu factura) de la Microsoft 100 GB (ONEDRIVE) pentru uriasa suma de 8 lei (cu TVA inclusa) pe luna si acolo imi salvez tot ceea ce tine de contabilitate si lucrari contabile si SAGA (cu directoarele ei cu tot). SUnt cat se poate de linistit in fiecare zi. Chiar si daca se intmapla ceva sa nu mai pot deschide calculatorul, orice nenorocire eu sa am datele salvate. Fiti convinsi ca si directorul pentru declaratii va fi salvat acolo fara doar si poate. OneDrive isi face singur salvarea din computer in cloud. Este o reala placere sa nu ai batai de cap.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns