Garatie de buna executie constructii

Mesaj
Autor
jakubowiczf603
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 13, 2013 4:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Garatie de buna executie constructii

#1 Mesaj de jakubowiczf603 »

Buna ziua,
Am tot citit pe forum dar nu m-am dumirit cu privire la inregistrarea garantiilor de buna executie, sau cred ca nu sunt ff intocmite de clientul meu.

Avem asa:
X SRL emite ff catre Z SRL (X SRL clientul meu, deci pt el ma intereseaza inregistrarile) cu urmatoarele linii in ff:
1. Prestari servicii constructii cf. ctr. 30 000 lei (baza) + 7 200 (TVA)
2. Garantie buna executie 10% -3 000 lei (fara TVA, logic)
TOTAL 34 200 lei
Se incaseaza prin banca si sa zice ca ff urmatoare are aceiasi baza dar primeste garantia retinuta.

Va rog sa ma ajutati cu o monografie pt aceasta speta.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#2 Mesaj de paturcai »

Nu stiu cum arata factura emisa:
Ea ar fi trebuit sa arate asa:
- prestari servicii = 100 lei...TVA = 24 lei = 124 (avem cont 704)
- garantie10%=10
Total factura 124 lei

Al doilea rand din factura trebuie contat in acelasi cont 704
De ce?
Pentru ca este in legatura cu livrarea propriu zisa si de fapt este o "inlesnire" o "amanare" a platii. Daca pentru randul 1 din factura trebuie ca cel care primeste factura sa o plateasca in 90 de zile sa spunem, pentru randul al doilea termenul de incasare poate fi de 1 an, 2, 3 sau chiar 5 ani.

Reaiau:
Explicatii Baza + TVA
Primul rand 30.000 + 7.200
Al doilea rd 3.000 + 0 (in niciun caz cu minus, pentru ca asta inseamna O REDUCERE, UN DISCOUNT)
TOTAL = 33.000 + 3.000 = 36.000 + 7.200 = 43.200 lei
Contarea ar trebui sa o faceti tot in contul in care puneti prima linie din factura (deci tot 704)

Cum adica a "scazut" 3.000 lei? E o gluma?!

Cel care va primi factura va inregistra:
628 = 401 pentru 30.000+7.200 = 37.200
SI va plati catre clientul dvs. 34.200, DECI RETINE cei 10% pe care ii va plati vreodata si sigur ii va plati.

Intrebati din nou CE SUMA VREA SA PRIMEASCA CEL CARE A EMIS FACTURA. Daca vrea sa primeasca cu 3.000 lei mai putin atunci puneti contul contabil 709 (si lasati sumele cu minus). Asta inseamna ca acei 3.000 lei nu vor mai fi incasati NICIODATA pentru ca reprezinta o REDUCERE.
Daca doreste sa recuperez acea suma va trebui sa faceti cum v-am scris eu.


De retinut:
Garantia nu se evidentiaza pe factura ca valoare se evidentiaza ca o INFORMARE, deci nu intra in baza de impozitare cu TVA zero.
Garantiile nu intra in baza de impozitare a TVA (pct. 45 alin. (11) din Normele metodologice date in aplicarea art. 145 din Codul fiscal), beneficiarul lucrarilor are dreptul sa achite constructorului valoarea facturii emise, diminuata cu valoarea garantiei stabilite prin contract.
Pentru garantiile acordate, constructorul nu trebuie sa emita in mod expres o factura separata, deoarece garantia nu reprezinta o operatiune economica de livrare de bun sau de prestare de serviciu si nici o reducere de pretacordata ulterior livrarii sau prestarii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#3 Mesaj de rovidg116 »

Eu inregistrez factura cu valoarea intreaga a lucrarii pe venituri (inclusiv GBE), iar garantia o mai trec si pe 1512 prin 6812.
Contari (valoare lucrare 10000 lei + TVA, GBE inclus):
valoarea lucrarii :
4111=704 10000
4111=4427 2400
garantia :
2678=4111 1000
6812=1512 1000
incasarea :
5121=4111 11400
recuperare garantie :
5121=2678 1000
1512=7812 1000

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#4 Mesaj de paturcai »

Imi spuneti si mie care este tâlcul trecerii prin 1512 si printr-un cont de cheltuiala?
Este acea garantie o cheltuiala?
Sincer. Uitandu-ne asa, de departe...
Chiar faceti niste inregistrari care nu si-au rostul.
De fapt isi au rostul. Garantia nu o considerati un veit pentru ca o data o duceti pe cheltuiala si o data pe venit. Aceeasi suma fiind de fapt zero.
Ceea ce nu este asa.
Este dureros sa faceti cum v-am explicat?!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#5 Mesaj de pomparaus »

Buna seara! Intradevar, Rovidg descrie bine monografia contabila (eu am lucrat cu asa ceva mai demult), doar ca trebuie sa mentioneze ca foloseste contul de cheltuiala cu provizionul in momentul inregistrarii garantiei de buna executie, iar 151=758 se face in momentul deblocarii garantiei de buna executie ( o luna, un an, 2 ani...functie de contractul incheiat intre parti, garantie care se deblocheaza la semnarea procesului verbal de receptie finala a lucrarii, printr-o cerere catre beneficiar, iar beneficiarul cere mai departe bancii unde este deschis contul de garantie bancara, deblocarea sumei: de obicei in prima transa se deblocheaza 70%, apoi 30% peste ceva timp.
Garantia de buna executie este blocata in acel cont bancar. Ar trebui totusi sa citesti cu atentie daca mai este valabila constituirea de provizioane aferente garantiilor, si cat la suta, conditii, etc.
- De asemenea, mai stiu ca in programul Saga nu ai cum sa folosesti contul 267 pe factura! Poate ne spune cineva ceva referitor la acest lucru! O seara buna tuturor va doresc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Garatie de buna executie constructii

#6 Mesaj de pinteae »

Monografia contabila descrisa de rovidg116 este corecta. Constituirea provizionului este obligatorie, deoarece rezultatul din exercitiul in care s-ar executa eventualele lucrari de reparatii, nu trebuie sa fie afectat. El se constituie in procent de 100% din valoarea garantiei de buna executie. Provizionul este deductibil fiscal integral.
Inregistrarea prin SAGA este destul de complicata, in special atunci cand una dintre partile contractante aplica TVA la incasare, pentru ca in inregistrarea garantiei intervine articolul contabil 2678=4111.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#7 Mesaj de paturcai »

Si acum si alte opinii:

http://www.contzilla.ro/garantiile-de-b ... rafii-tva/

http://contabilul.manager.ro/a/10763/mo ... m-tva.html

http://www.conta.ro/articol_opinia-spec ... -5255.html

Intervin si prevederile Codului fisccal: art. 21 al. 1, lit. b) provizioanele pentru garanţii de bună execuţie acordate clienţilor
Norme metodologice:
ART. 22 b)
52. Provizioanele pentru garanţii de bună execuţie acordate clienţilor se constituie trimestrial numai pentru bunurile livrate, lucrările executate şi serviciile prestate în cursul trimestrului respectiv pentru care se acordă garanţie în perioadele următoare, la nivelul cotelor prevăzute în contractele încheiate sau la nivelul procentelor de garantare prevăzut în tariful lucrărilor executate ori serviciilor prestate.
Pentru lucrările de construcţii care necesită garanţii de bună execuţie, conform prevederilor din contractele încheiate, astfel de provizioane se constituie trimestrial, în limita cotelor prevăzute în contracte, cu condiţia reflectării integrale la venituri a valorii lucrărilor executate şi confirmate de beneficiar pe baza situaţiilor de lucrări.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#8 Mesaj de rovidg116 »

Exact, articolul contabil 6812=1512 fac cu ultima zi din trimestrul in care emit factura pt. lucrari, bineinteles pe baza situatiilor acceptate de beneficiar (peste 90% din CA o am cu unitati bugetare, deci nici daca as vrea nu as putea emite factura fara sit. lucrari verificate si acceptate in prealabil). Contractele sunt contracte de achizitii si prevad in mod ferm garantii de buna executie de 10% din valoarea lucrarii (5% pt. IMM). Facturile emise sunt inregistrate INTEGRAL pe venituri, deci rostul 6812=1512 este de a nu plati impozit pe o suma pe care o voi incasa peste 24-60-600 luni (am si contract pe care e stipulat o garantie pe o perioada de 600 luni, deci 50 ani!).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Garatie de buna executie constructii

#9 Mesaj de pinteae »

Prin monografiile din link-urile recomandate, nu apare constituirea provizionului, deci se pierde avantajul fiscal al constituirii provizionului.

Exemple de inregistrari a garantiilor se pot gasi si pe:

http://www.contacafe.ro/topic11401.html ... 7ee5fb2456

sau

http://auditeam.ro/speta-provizioane-pe ... cutie.html

maneam295
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 01, 2024 12:58 pm

Re: Garatie de buna executie constructii

#10 Mesaj de maneam295 »

Buna dimineata,
-societate micro:
1.factura lucrari
411-704 10000
411-4427 1900
411-2678 -1000 ,10%
2. concomitent Constituire provizion pentru garantii buna executie 10% 6812-1512 1000
3. Impozit micro 10000x 1%=100

-societatea devine platitoare impozit profit:
1.Restituire garantii buna executie
5121-2678 1000
2.concomitent anulare provizion 1512-7812 1000 ,Impozabil sau neimpozabil 16%????...

Cod Fiscal art 23 lit d) veniturile din anularea, recuperarea, inclusiv refacturarea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din restituirea ori anularea unor dobânzi și/sau penalități pentru care nu s-a acordat deducere, precum și veniturile reprezentând anularea rezervei înregistrate ca urmare a participării în natură la capitalul altor persoane juridice sau ca urmare a majorării capitalului social la persoana juridică la care se dețin titlurile de participare

Articolul 23 imi pare ca se refera mai mult la cazul cand societatea ar fi platitoare impozit profit si la constituire si la anulare provizion si nu am Norme pentru cazul cand era micro si a trecut la profit.
Pot sa consider ca exprimarea "pentru care nu s-a acordat deducere" inseamna" nu a fost inclus in baza de impozitare micro 1%"?

Daca ar fi impozabil as pierde impozitul micro de 100 achitat cand era micro ,as impune de doua ori,pe doua regimuri.
Logic imi pare a fi neimpozabil 7812.
Voi ce ziceti?

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#11 Mesaj de pomparaus »

E impozabil, dar nu inteleg de ce constitui provizion pt. garantii cand esti micro.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Garatie de buna executie constructii

#12 Mesaj de pinteae »

maneam295: In situatia descrisa de tine, preluare la venituri a provizionului este venit neimpozabil.
pomparaus: De ce nu ar constituii provizion? Raspunderea societatii, pentru lucrarile executate, se poate intinde pe cativa ani. Daca in perioada de garantie, apar situatii care implica interventia executantului?
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#13 Mesaj de pomparaus »

Eu am zis "micro", pt.ca nu te ajuta cu nimic in acest caz (dpdv fiscal) si daca pleci pe premisa ca faci lucrari de proasta calitate care presupune pierderea acestor garantii, da, atunci constitui.
Eu stiu ca se constituie provizioane pentru ca acestea sunt necesare pentru a acoperi sume de bani ce se presupune că vor acoperi cheltuieli sau pierderi a căror producere este foarte probabilă;

maneam295
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 01, 2024 12:58 pm

Re: Garatie de buna executie constructii

#14 Mesaj de maneam295 »

Sunt pentru constituirea provizioanelor pentru garantii de buna executie indiferent de regim micro sau profit intrucat includ la cheltuiala la nivelul venitului aceste sume retinute la momentul n rezultatul fiind zero.
Ulterior recunosc venitul pe sume certe,incasate la momentul n+5.
La sume mari ce ar insemna ca la momentul n sa inregistram un profit mare si peste 5 ani beneficiarul nu mai exista sau e in vreo procedura de faliment sau insolventa si indiferent daca lucrarea ta e buna sau nu ,aceste garantii nu se restituie niciodata......riscam sa inregistram o pierdere mare.Pe baza unei sentinte de faliment definitive inregistrarea pierderii din creanta imobilizata nerestituita se compenseaza prin anularea provizionului constituit,rezultatul contabil nefiind afectat.
Daca sunt si lucrarile proaste, numai bine conform contractului se acopera prin aceste sume si nu te afecteaza la cash-flow,sa fie primit!
E si prudenta si separare de exercitii.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Garatie de buna executie constructii

#15 Mesaj de pomparaus »

Tu stai 5 ani fara sa intreprinzi nimic, pentru a-ti incasa garantiile? Oricum ele se deblocheaza majoritatea 70% la semnarea procesului-verbal de predare lucrare, deci raman cam 30% nedeblocate si acestea se deblocheaza in maxim 2 ani. Cand esti platitor de impozit pe profit da, vad benefica constituirea de provizion.

Scrie răspuns