Inregistrare gresita!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Inregistrare gresita!

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna ziua, stimati colegi am o situatie si azi m-am chinuit sa o rezolv si nu reusesc.
Deci, la o firma in 2013 pe extras apare plata catre furnizorul x in suma de 1300 lei, am inregistrat plata .Acum la sf.de an 2014 verificand furnizorii cu patronii am descoperit ca pe extras era gresit numele furnizorului x ( era cu BO si trebuia sa scad plata de la furnizorul Y ).Colegi , nu stiu cum sa fac sa incarc furnizorUL X cu suma de 1300 lei (datorie reala) si cum scad de la furnizorUL Y .Operatiile erau prin banca .Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inregistrare gresita!

#2 Mesaj de septimiuv »

daca ai tva la incasare, ai pus-o, terbuie sa reface
daca nu, te pozitionezi pe facturile in cauza, la unele apesi pe plata si introduci suma negative, la altele apesi pe plata si introduci suma pozitiva

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: Inregistrare gresita!

#3 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua,
Ati incercat sa stornati in jurnalul de banca la 31.12.2014 plata catre furnizorul X : 401.X=5121 -1300 si sa achitati furnizorul Y : 401.Y=5121. 1300 ?

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare gresita!

#4 Mesaj de garbaceab »

Daaaa ,avem TVA la incasare! Deci ?

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare gresita!

#5 Mesaj de garbaceab »

Da , am incercat sa stornez si in dreapta se deschide acea lista de furnizori unde nu stiu ce sa bifez, cum sa bifez .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare gresita!

#6 Mesaj de tomac »

Ștergeți suma și reoperați-o pe furnizorul corect. faceți o salvare în prealabil. În mod normal dacă e factură cu TVA la încasare nu se schimbă nimic în balanță. Se schimbă informația despre neexigibil din jurnalele de TVA dar nu sumele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare gresita!

#7 Mesaj de garbaceab »

Asa am vrut sa fac si eu cum spuneti dvs TOMAC, problema este urmatoarea: doar furnizorul gresit era cu TVA la incasare , furnizorul corect este mai vechi ( deja sa dedus TVA-ul aferent facturii). Deci eu mi am dedus TVA in octombrie 2013.am dreptate ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare gresita!

#8 Mesaj de tomac »

În cazul ăsta nu se poate face asta. Dar puteți face altceva. Introduceți o factură de stornare pentru furnizorul operat ca plătit eronat, fără bifă la TVA la încasare, apoi o factură cu bifă pusă. Completați dată document cu data inițială.
Validați. Dați în plată factura negativă apăsând "Plată" direct din intrări. Se va genera 401.analitic=5121...cu suma negativă. Apoi la bancă operați plata către furnizorul corect. Veți introduce 401.analitic=5121.
Așa:
- reglați plata
- vă repune factura cu TVA neexigibil pe sold.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare gresita!

#9 Mesaj de garbaceab »

Asa am facut ,multumesc de sfat, acum la decont TVA mi a pus in plus de plata TVA-ul de 253 lei aferent sumei 1309 lei.Si in ianuairie cand platim furnizorul deducem TVA- ul nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare gresita!

#10 Mesaj de balazse »

Da.

Scrie răspuns