Subgrupe PubLine

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Subgrupe PubLine

#1 Mesaj de pascutac »

Propun introducerea subgrupelor în PubLine. La unele firme, nomenclatorul de articole este foarte "stufos", iar introducerea de subgrupe ar uşura căutare articolelor de către ospatari, am încercat cu crearea de grupe principale, dar am ajuns să am şi 40-50 de grupe. O altă sugestie ar fi afişarea opţionala a butonului "Toate grupele" din "Mod restaurant".

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Subgrupe PubLine

#2 Mesaj de bogdan »

O subgrupa poate fi creata in programul Saga prin adaugarea unei grupe care sa aiba codul format din codul grupei principale urmat de "." (punct) si codul subgrupei. Astfel, faca aveti o grupa principala cu codul 0001, o subgrupa a acesteia va avea codul 0001.01 sau 0001.02. Nu uitati ca trebuie sa alegeti subgrupa la nivel de articol in ecranul "Fisiere/Articole". La alegerea unei grupe in PubLine/MarketLine programul va afisa subgrupele pentru o filtrare suplimentara. Momentan nu vom face modificari in ceea ce priveste butonul "Toate grupele".

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Subgrupe PubLine

#3 Mesaj de pascutac »

Mersi Bogdan de idei. O altă problemă este cea a drepturilor la ospătari şi anume, dacă am activat modulul hotel şi le dau dreptul de ieşire din modul restaurant pentru a putea face cazare, automat li se dă dreptul să intre pe Rapoarte->Situaţie Comenzi şi acolo văd toate operaţiunile de la toţi ospătarii, ceea ce nu mă încântă. Ataşez şi o setare pe ospătar. Mersi.
Imagine

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Subgrupe PubLine

#4 Mesaj de bogdan »

In ultima versiune a programului a fost introdusa posibilitatea de a limita accesul si la optiunea de meniu "Rapoarte / Situatie Comenzi".

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Subgrupe PubLine

#5 Mesaj de pascutac »

Mersi, am actualizat. :)

Scrie răspuns