cum modificam tva

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

cum modificam tva

#1 Mesaj de botui »

e suficient ca in articole sa modificam din 24 -9 ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: cum modificam tva

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu...asteptati..
La trecerea de la TVA 19% la TVA 24%, SAGA a introdus in meniul "Articole" gasiti in dreapta sus butonul "TVA".
Probabil o sa il folosim pe acelasi si de aceasta data..insa este o problema de faptul ca nu se schimba la toate produsele cota de TVA..... sa steptam un raspuns "oficial" de la @Cristi
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum modificam tva

#3 Mesaj de tomac »

O soluție pe care am dat-o și pe blog este să folosiți grupe de articole (nu de articole contabile ci, simplu, articole). Trebuie setată grupa, filtrați pe grupă, apoi folosiți butonul "TVA".
Bineînțeles, înainte de asta, salvarea datelor este obligatorie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vargaz148
Mesaje: 46
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

Re: cum modificam tva

#4 Mesaj de vargaz148 »

Nu prea am făcut nimic cu grupele .... La un magazin mixt, unde am probabil 2432 produse nealimentare și 4615 alimentare* sa creez grupa pentru unele dintre ele este similar cu a opera direct noua cota de TVA (poziționare pe produs, modific, salvez). Singurul avantaj ar fi ca mă pot apuca de acum iar în data de 1 utilizez automatizarea saga pentru schimbarea cotei.
O altă soluție mai rapidă nu există ? De exemplu:
- un câmp cu o bifă în dreptul articolului și după ce-i totul bifat, se rulează prg. de mofificare cotă....
- export articole în excel, modificare, import PESTE articolele existente (am încercat cu export date și import după modificarea cotei, dar nu suprascrie articolele existente...)
Vă rog dacă puteți să-mi dați o soluție care să nu includă opțiunile "modific" și "salvez", deoarece colegele mele sunt dependente de mouse și pierd o grămadă de timp cu click-urile, iar operațiunile de schimbare de grupă se fac printre alte activități și deja au început să mă înjure și când sunt în birou, nu numai când sunt ieșit.
Mulțumesc pentru înțelegere ...

explicație : * "2432 produse nealimentare și 4615 alimentare" cifrele sunt alese la întâmplare (nu le-am numărat, dar proporția cam asta este), în schimb totalul articolelor pe magazin (le-a numărat programul) este de 9936 !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum modificam tva

#5 Mesaj de balazse »

Ar fi optim sa putem efectua modificari intr-o forma mai rapida. Sustin ideea.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum modificam tva

#6 Mesaj de herganiec »

dureaza pana creezi grupe doar pentru schimbare cota tva.
o idee ar fii, ca la articole -> etichete-> este buton in dreapta sus pt selectie total sau la alegere..
Imagine
asa ceva ar fii mai util, apoi dupa selectie sa splici <ok> si sa modifice cota de tva.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: cum modificam tva

#7 Mesaj de botui »

am incercat sa modific tva la articolele din grupa guma mestecat de la24 la 9 si am vazut ca merge.am incercat sa le pun inapoi la 24 si nu ma lasat asa ca am pus manual pe fiecare.am observat ca nu se modifica pretul de vanzare asa pe automat doar daca treci cu enter pe fiecare coloana (tva stoc grupa pret).cum facem sa si scada pretul cand modificam? nu stiu daca am facut bine ca am incercat ?poate am dereglat ceva

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum modificam tva

#8 Mesaj de balazse »

La unitatea la care trebuia facut aceste modificari acolo erau definite pentru articole pe grupe, astfel daca am filtrat pe o anumita grupa puteam sa modific TVA-ul pentru toata grupa unde la data trebuia trecut 31.05.2015.
Am avut un pic de lucru, dar a mers destul de usor avand in vedere nr de articole.
Ar fi optim daca s-ar putea dezvolta si mai mult optiunea de filtrare, adica sa se poate filtra si dupa cuvinte "cheie" sau sa putem selecta mai multe grupe sau chiar sa alegem articolele prin bifare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum modificam tva

#9 Mesaj de herganiec »

articole prin bifare/selectie e cel mai comun si usor pt fiecare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum modificam tva

#10 Mesaj de balazse »

Depinde, cand ai cateva zeci/sute de articole atunci ii mai greu de realizat unul cate unul.

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: cum modificam tva

#11 Mesaj de botui »

la modificarea tva automat au scazut si preturile.am dat -10% reducere pt toate articolele si am validat pe cele la care a scazut tva,restul au ramas nevalidate.problea e ca nu sunt rotunjite iar eu asa le-am validat fara sa ma gandesc ca nu le mai pot rotunji decat tot in <schimare pret>.cum pot sa fac sa fie mai usor cu rotunjirea?inainte le modificam direct in receptie acum nu mai pot

Scrie răspuns