AMENAJARE TEREN

Mesaj
Autor
iepanl
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

AMENAJARE TEREN

#1 Mesaj de iepanl »

BUNA,
Am urmatoarea situatie: firma si-a construit o hala de productie iar in jurul ei a betonat o parte, o parte doar balastru, a imprejmuit cu gard metalic si a amenajat parcare pt masini. intrebarea mea este:
1.Platformele betonate, parcarea - si suprafata care este doar balastata, respectiv se afla in interiorul proprietatii - cum se inregistreaza - pe ce cont contabil si cum se clasifica conform catalogului de mijloace fixe? Se adauga la valoare constructiei (hala de productie) sau reprezinta amenajare de teren? ele sunt inregistrate in 231.

2. Imprejmuirea (gard metalic – cu beton si fara zidarie) - se inregistreaza in contul 211.02 - amenajare de terenuri sau de asemenea, se va mari valoarea constructiei (valoarea halei de productie)? Unde se clasifica in catalogul mijloacelor fixe si pe ce cont contabil se inregistreaza?
Se datoreaza taxa pe stalp? :?:
Aceasta hala a fost pusa in functiune in septembrie 2015 la care s-a facut raport de evaluare dar la momentul respectiv parcarea si platformele betonate nu erau gata si nu sau cuprins in raport.
multumesc :)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: AMENAJARE TEREN

#2 Mesaj de pinteae »

Sunt investitii separate. Nu se adauga la valoarea constructiei.
Se datoreaza impozit pe constructii speciale in 2016, doar daca la 31.12.2015 erau receptionate. Daca receptia o faci in 2016, atunci ai scapat de impozit.
Eugen Pintea

iridone155
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 20, 2013 12:16 pm

Re: AMENAJARE TEREN

#3 Mesaj de iridone155 »

Buna ziua,

Si eu ma confrunt cu o problema de genul acesta...

S-a amenajat o parcare betonata (cu dale) pe care am inregistrat-o pe 2112, cu termen de amortizare 24 ani (cod clasa 1.1.5.1). S- a facut receptia si acum administratorul vrea sa mai extinda parcarea cu vreo 3 masini de balastru .
Intrebarea e cum sa inregistrez balastrul acesta?
1. Ca modernizare a prezentei parcari, sau
2. Ca si cheltuiala?!

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AMENAJARE TEREN

#4 Mesaj de tomac »

Eu aș înregistra ca o cheltuială. Balastul ăla poate fi spălat de ape.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone155
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 20, 2013 12:16 pm

Re: AMENAJARE TEREN

#5 Mesaj de iridone155 »

Da...aveti dreptate. Multumesc!

Scrie răspuns