tichete cadou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Re: tichete cadou

#76 Mesaj de racoltam »

Buna ziua , un angajat care are functia de baza la alta unitate poate primi tichete cadou ?( la noi lucreaza cu timp partial) . Daca da , trebuie calculat contributii?

Multumesc.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: tichete cadou

#77 Mesaj de ovidiuo »

Buna seara ! .. revin cu subiectul "de sezon" ! :) As vrea sa va cer parerea / daca am facut ok (stiu ca s-a mai discutat mult pe subiect). "Mergem" pe un salariat/tichete cadou in decembrie/600 de lei.
1) - am inregistrat prin articole contabile 6421=5328 cu 150 lei
2) - state salarii/salariat/modific -> la "alte venituri" am trecut suma de 450 de lei (pentru mine, am modificat "alte venituri" in "tichete cadou neded.")
3) - prin articole contabile am inregistrat :
a) - 421=5328 cu 450 de lei - ati inteles de ce !
b) - 641=421 cu minus 450 de lei
c) - 6421=421 cu 450 de lei
.. b-ul si c-ul le-am facut pentru a avea corect/real evidentiat in balanta 6421 (il mai cere prin bilant)
Stiu ca este destul de "complicat", dar credeti ca este bine per total ? Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tichete cadou

#78 Mesaj de tomac »

Trece-le pe tichete cadou în stat.
Tichetele cadou acordate de angajator pentru alte situații decât cele prevăzute de lege sau de regulamentul intern sunt "alte venituri".
Dacă le acorzi de Crăciun, atunci 150 lei sunt neimpozabil, dar restul se trec la tichete cadou și se supun doar impozitului pe venit fiind scutite de contribuții sociale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: tichete cadou

#79 Mesaj de ovidiuo »

Am înțeles ! Mulțumesc frumos ! 👍

sarariui
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 16, 2018 11:08 am

Re: tichete cadou

#80 Mesaj de sarariui »

Buna ziua,
conform Codului fiscal art.142 lit.b) si pct.5 alin 1 din Normele Codului fiscal, in cazul tichetelor cadou, acordate spre exemplu cu ocazia Craciunului, pentru partea ce depaseste 150 de lei, se datoreaza si contributii sociale, nu doar impozit. Cititi mai atent punctul 5 alin.1 din Norme.
Eu asa inteleg. Alte pareri?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tichete cadou

#81 Mesaj de tomac »

De acord, dar eu pot trece o prevedere că le au tichete cadou cu ocazia terminării anului
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns