bilant de lichidare

Mesaj
Autor
turdaa
Mesaje: 31
Membru din: Vin Feb 25, 2011 3:10 pm

bilant de lichidare

#1 Mesaj de turdaa »

Am un srl, care a avut activitate pana in 31.01.2016.
In 01.02.2016 am depus la Regsitrul Comertului hotararea asociatului unic privind dizolvarea si radierea societatii iar zilele trecute am dus si restul de acte intre care un bilant de lichidare pe o pagina, de fapt un formular gol, semnat de asociatul unic, bilant pe care nu l-am depus la ANAF. Cei de la Registru mi-au spus ca din punctul lor de vedere nu este necesar sa il inregistrez la si la finante.
Din pacate pana la urma nu am ajuns la ANAF cu acel bilant de lichidare (si nici cu altul) iar azi trebuie sa merg deja la Registrul Comertului dupa rezolutie.
Mai are rost sa merg la finante cu un bilant de lichidare?
Ce probleme pot sa am pt ca nu am depus acel bilant?
Mentionez ca am declarat si platit impozitul din lichidare.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#2 Mesaj de nicolescus »

Eu am avut o societatea care doar ce s-a radiat acum in aprilie. La decembrie 2015 am depus bilant normal. Apoi inainte sa imi iasa rezolutia de la Registrul comertului am depus la ANAF un bilant in care am bifat: lichidare, formular S1039. Apoi am dus la Registrul comertului bilantul pe zero.
Dupa ce a iesit rezolutia de la Camera de comert am fost la ANAF cu decl. 010 si am predat cartonasul pentru TVA. Am intrebat daca mai am ceva de facut si mi s-a spus ca nu mai pot face nimic intrucat Registrul comertului mi-a anulat codul de TVA si deci societatea nu mai exista. Asa este la Constanta. Sper ca te-am ajutat putin.

Scrie răspuns