Program facturare si gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bologl
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:59 am

Program facturare si gestiune

#1 Mesaj de bologl »

Buna ziua !
Sperand ca nu deranjez punand o astfel de intrebare aici , va rog sa-mi recomandati daca este posibil si daca aveti cunostinta , un soft de facturare si gestiune cat mai simplu de folosit dar care sa aiba posibilitatea de a exporta atat intrarile cat si iesirile intr-un format compatibil pt importul ulterior in SAGA.
Achizitionarea unui astfel de soft pe langa programul SAGA a devenit necesara in momentul in care aceste operatiuni de emitere si introducere facturi trebuie executate intr-o alta locatie si de catre persoane mai putin "avizate".
Eventual , care ar fi solutia putea folosi un alt soft de facturare si gestiune , fara sa fie necesara culegerea ulterioara manula a documentelor , pentru introducerea datelor in SAGA.
Multumesc !

berceal550
Mesaje: 115
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Program facturare si gestiune

#2 Mesaj de berceal550 »

Pai la 350 Ron pe an, chiar asa de mult este sa platesti inca un abonament in acea locatie si faci importul din Saga in Saga. Asa facem si noi.

bologl
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:59 am

Re: Program facturare si gestiune

#3 Mesaj de bologl »

In nici un caz nu este vorba de bani aici , SAGA este probabil cel mai complet soft de pe piata romaneasca in raport cu valoarea abonamentului , de aceea l-am si ales, dar am facut asta pt a lucra pe el un contabil. In momentul cand se pune insa problema de al da cuiva cu ceva mai putina scoala sa lucreze pe el , situatia devine ceva mai dificila. Acesta este motivul pt care sunt in cautarea unei solutii pt a transfera datele de la punctul de lucru fara a mai fi nevoie sa mai fie odata culese.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Program facturare si gestiune

#4 Mesaj de herganiec »

Programul este folosit si doar pentru emitere facturi si facut receptii.
Orice program trebuie invatat putin. Nu cred ca Saga creaza probleme la atata lucru.
Eu am invatat vreo 15 persoane (vanzatori la magazine) ca sa-si faca singuri receptiile si sa emita facturile sa vada raportul de gestiune maxim o ora a durat povestea. Acum sunt f fericiti ca au scapat de facut de mana.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Program facturare si gestiune

#5 Mesaj de balazse »

Si care ar fi problema daca acel utilizator are "mai putina scoala"?
Creezi un user nou la care ii acorzi drepturi doar pentru anumite meniuri, iar daca este nevoie doar anumite drepturi (ex: nu ii dai drepturi de a devalida).

lupoum789
Mesaje: 80
Membru din: Joi Feb 22, 2007 12:00 am

Re: Program facturare si gestiune

#6 Mesaj de lupoum789 »

Buna ! Tot cu facturarea ! Unde accesez sau alt program (pentru achizitie) pentru facturare pentru ca la listarea din programul actual cu gestiuni a facturilor de livrari acestea sunt cu suprapuneri de caractere iar la valoare nu face calcul pe articol decit la total ! Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Program facturare si gestiune

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Sincer nu am intels nimic din ceea ce doresti
Fi mai explicit daca vrei un raspuns, da un exemplu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lupoum789
Mesaje: 80
Membru din: Joi Feb 22, 2007 12:00 am

Re: Program facturare si gestiune

#8 Mesaj de lupoum789 »

La iesiri (livrari) factura listata rezultat din program nu are formatul corect! Nu este ca modelul de la Note de receptii . La livrari factura este de forma : buc -20 PU - 100 Val - XXXXXXXX nu calculeaza valoare decit la total factura. La Antet codul fiscal se suprapune pe alte caractere . Se poate face model clasic de factura in SAGA? multumesc .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Program facturare si gestiune

#9 Mesaj de fagarasa176 »

NIR'ul care este un document generat pe baza unei facturi de intrare
Factura pe care doriti d-vs sa o tipariti este o factura emisa, nici nu au cum sa semene ca design
In fereastra de imprimare a facturii de iesire aveti pusa bifa in dreapta sus la "Tiparire fara formular"?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns