Bonuri combustibil transport intracomunitar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Bonuri combustibil transport intracomunitar

#1 Mesaj de tudoraf841 »

Buna ziua si la multi ani 2017,
societatea srl inregistrata in scopuri de tva in Romania presteaza servicii de transport printr-o casa de expeditii din Romania in ue.Prestatorul factureaza cu tva catre casa de expeditii care-I da comenzile .Prestatorul plateste pe unde umbla combustibil,taxe drum, rovignete,si vine cu un teanc de bonuri si chitante din diferite tari.
Cum inregistrez sumedenia asta de bonuri ?
Multumesc mult.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#2 Mesaj de nicolescus »

Buna.
Eu inregistrez bonuletele de taxe drum, combustibil, parcari, etc, din UE in intrari in valuta. La valoare trec valoarea totala, inclusiv tva. Valoarea TVA o recuperez prin depunerea unei declaratii 318 la trimestru sau anual. Contra unui comision iti pot depune declaratiile 318 pentru recuperarea TVA-ului , daca doresti.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#3 Mesaj de tudoraf841 »

inteleg ca selectati tip factura la intrari valuta,selectati moneda din tara respectiva si in partea de jos treceti cota de tva din Romania? Daca bonul de motorina este un simplu bon cu valoare de 300 euro ?

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#4 Mesaj de nicolescus »

Deci, la intrari valuta in partea de sus trec numarul bonuletului sau a facturii, la tip aleg factura, pun moneda in care este bonuletul ( euro, forinti, etc), trec cursul valutr pentru moneda respectiva din ziua bonuletului. In partea de jos a ecranului scriu la tip: nedefinit, descriere: taxa drum sau combustibil, etc, cantitate=1, la pret unitar trec valoarea totala a bonuletului, inclusiv valoarea tva-ului scris pe el, aleg contul de cheltuieli si salvez. Nu trec nimic la cota TVA, deoarece tva-ul este de 21%, 22% 27%, depinde de tara de achizitie.
Eu ma incarc pe cheltuiala cu toata suma platita, iar in momentul in care recuperez tva-ul il pun pe alte venituri.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#5 Mesaj de tudoraf841 »

multumesc pentru detalierea operatiei,dar daca nu va suparati mai intreb ceva:
cum stabiliti suma tva pe care trebuie sa o recuperati si daca documentul este un bon cum sa trec factura.In plus cum stiu daca toate bonurile sant purtatoare de tva ca unele din ele nu au trecuta decat suma?

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#6 Mesaj de nicolescus »

La intrare-valuta acolo unde alegi tip nu ai decat factura, taxare inversa, aviz, non-transfer, exceptii si servicii ag. de turism. Bonuletul tau de taxe sau combustibil, parcare, etc. se incadreaza la tipul factura. Nu este ca la intrari din Romania unde poti alege bon, factura simplificata, etc.
Pe fiecare bonulet, chiar daca nu scrie explicit valoarea TVA-ului, poate scrie : IVA incl ( TVA inclus), sau TTX ( toate taxele incluse), etc. Fiecare tara are un anumit procent de TVA si in functie de acesta sti ce suma ai de recuperat. :D

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#7 Mesaj de tudoraf841 »

lamurit si multumesc pt ajutor.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#8 Mesaj de nicolescus »

Cu mult drag.

tudorached361
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:22 am

Re: Bonuri combustibil transport intracomunitar

#9 Mesaj de tudorached361 »

Cine a depus deja o D318 perioada mai 2017-dec 2017 pentru statul HU, mai poate depune inca o D318 pentru aceasi perioada, dar pentru al stat? Germania, de exemplu?

Scrie răspuns