ONG Venituri neimpozabile

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dancud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#16 Mesaj de dancud »

Multumesc pentru raspuns. Cotizatiile le incasez prin banca . Cu toate membri isi doresc un document justificativ. Nu se multumesc cu op si adeziunea la Ong. Din acest motiv va rog sa ma indrumati catre un text de lege care sa sustina aceasta cheltuiala pentru membri.

Multumesc.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#17 Mesaj de tudosien »

Eu as folosi acest extras din normele de intocmire/utilizare a documentelor financiar contabile(ORDIN nr. 2.634 din 5 noiembrie 2015):
25. Factura este document justificativ care stă la baza înregistrării în contabilitate a operațiunilor economice.
Pentru operațiunile economice pentru care, conform prevederilor Codului fiscal, nu există obligația întocmirii facturii, înregistrarea în contabilitate a acestora se efectuează pe baza
contractelor încheiate între părți și a documentelor financiar-contabile sau bancare care să ateste acele operațiuni, cum sunt: aviz de însoțire a mărfii, chitanță, dispoziție de plată/încasare, extras de cont bancar, notă de contabilitate etc., după caz.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: ONG Venituri neimpozabile

#18 Mesaj de paidolat181 »

Chitanța sau încasare prin bancă!
Dacă vor și un document justificativ, puteti să le transmiteti o adresă cu art. din actul constitutiv prin care sunt stabilite cotizatiile respective.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

dumitrescug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 08, 2007 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#19 Mesaj de dumitrescug »

paturcai scrie: Vin Mar 31, 2017 10:01 pm La configurare societati, aveti de bifat deasupra cuvantului MICROINTREPRINDERE - care se afla sub CAPITAL SOCIAL - sintagma PERSOANA JURIDICA FARA SCOP LUCRATIV. Ia bifati chestia asta.
Mergeti apoi la Planul de conturi si acolo alegeti 1211 si 1212 (creati analitice daca simtiti nevoia) la ce conturi de cheltuieli si venituri sa fie atasate.
Adica mai clar: va alegeti ca o cheltuiala/venit sa se inchida numai prin 1211 (Fara scop patrimonial) sau prin 1212 (activitati economice)
Luati la mana toate conturile de venituri si cheltuieli si la fiecare spuneti ce cont de inchidere sa foloseasca.
Sititi cum merge? Brici!
buna, ma ajutati va rog de unde anume setez conturile pentru inchidere vebituri si cheltuielie? In plan de conturi am gasit doar optiunea adaugare cont /moficare.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG Venituri neimpozabile

#20 Mesaj de tomac »

În plan de conturi, dacă apăsați Modific la conturile din clasa 6 și 7 aveți posibilitatea să le setați contul de rezultat prin care se vor închide.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumitrescug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 08, 2007 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#21 Mesaj de dumitrescug »

tomac , daca apas modific pe orice cont de cheltuiala, am 4 coloane: cont /denumire/tip/blocat. :(

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#22 Mesaj de tudosien »

Nu ai ca in imaginea de mai jos?
Imagine

dumitrescug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 08, 2007 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#23 Mesaj de dumitrescug »

Nu,dar am mai citit pe forum si trebuia in administrare -configurare societăți - conturi automate și completare contul 2 pentru închidere, apoi un refresh la plan de conturi. Am rezolvat. Multumesc! :)

Scrie răspuns