plata dari salarii ian 2018

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plata dari salarii ian 2018

#16 Mesaj de balazse »

Vrei sa zici ca ai programul actualizat (ultima actualizare 27.02.2018) si nu iti coincid conturile?
Poti sa dai si cateva exemple?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: plata dari salarii ian 2018

#17 Mesaj de costachet982 »

nu am zis nimic doar am intrebat, am descarcat opfv-ul am comparat cu ce face saga si sunt identice, la ce am comparat.....
nu eram sigur ca benef e B.S. si am pus o intrebare...
sper sa nu fi deranjat prea tare...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata dari salarii ian 2018

#18 Mesaj de tomac »

Este irelevant ce scrie acolo la beneficiar. M-am săturat să tot repet asta. Este absolut irelevant. Contează codul fiscal înscris la beneficiar precum și IBAN al beneficiar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: plata dari salarii ian 2018

#19 Mesaj de costachet982 »

ok.....eu am inteles , mai raman cei ce inca nu au citit pe aci sau pe alea vechi :)

stefano476179
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 01, 2016 11:36 am

Re: plata dari salarii ian 2018

#20 Mesaj de stefano476179 »

LEGAT DE DECLARATIA 112 , EU NU CONSIDER CA TREBUI SA IAU EU LEGATURA CU CEI DE LA ANAF.
Din cate imi amintesc societatea plateste un abonament anual, ca atare dumneavoastra trebuie sa luati legatura cu ei.In acest moment ca sa transmit o declaratie pierd timp .Nu mi se pare corecta atitudinea dumneavoastra fata de clienti.
O zi buna va doresc asa cum o am eu datorita acestei declaratii.Trebuie cumva sa platesc la ANAF programul de salarii ca sa fie in ok?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: plata dari salarii ian 2018

#21 Mesaj de costachet982 »

despre ce vorbesti acolo stefano476179?? cu cine te certi?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plata dari salarii ian 2018

#22 Mesaj de balazse »

Cred ca se refera la faptul ca trebuie sa modifice D.112 manual pentru unele cazuri, adica de faptul ca desi programul exporta datele corect, fisierul pdf nu permite importul datelor exportate asa cum ar trebui.

Pentru StefanO476179
Se poate genera si fisierul xml care sa fie usor semnat prin extensia "declaratii ANAF", dupa care sa transmiti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata dari salarii ian 2018

#23 Mesaj de tomac »

@stefano476179 habar nu aveți despre ce vorbiți. Sau nu înțelegeți.
Am niște corecții:
- nu plătiți un abonament ci plătiți o licență cu valabilitate anuală
- programul face exact ce trebuie. Nu are nici o treabă vreun producător de soft să ia legătura cu ANAF și să-i propună acestuia să-și schimbe softurile proprii
- statul de plată e generat corect, nu e necesar să-l facă ANAF sau altcineva.
- din SAGA se generează date ce se încarcă în PDF sau generează XML care se poate valida cu validatorul pus la dispoziție de către ANAF
- pdf-ul ANAF are un mecanism propriu de recalculare a unor sume. Faptul că nu înțelegeți acest tip de chestiune este evident, dar tot acest lucru nu vă dă dreptul să comentați pe margine a ceva ce nu înțelegeți sau să faceți acuzații pe care până la urmă nu le puteți susține.
Răspunsul de a lua legătura cu ANAF este logic dacă vă nemulțumește faptul că trebuie să modificați manual în PDF. Nu de alta dar tehnic nu există altă soluție decât aceasta pentru cazul în care vreți să generați PDF.
Nu generați PDF, generați XML și se va valida fără să mai faceți vreo modificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns