CUMUL SI PLATA CU ORA

Chestiuni specifice programului SAGA B.

CUMUL SI PLATA CU ORA

DA
12
92%
NU
1
8%
 
Voturi totale: 13

Mesaj
Autor
balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

CUMUL SI PLATA CU ORA

#1 Mesaj de balani430 »

Ma zbat de asta vara sa ni se adauge la salarii cumulul si plata cu ora, pentru invatamant, dar degeaba. Poate daca vom fi mai multi care solicita introducerea acestor date, se v-a rezolva ceva.
Ce am cerut eu:
- sa se introduca la detaliile din statul de plata, sub orele sumplimentare, doua noi randuri: cumul si plata cu ora;
- la fiecare sa exista casute cu numar de ore si suma;
- in Configurare salarii > Sporuri permanente - sa fie adaugate in partea dreapta casutele cu cumul si plata cu ora, pentru a bifa sporurile permanente care fac parte din baza de calcul a acestora;
- in detalii la statul de salarii, suma aferenta cumulului si platii cu ora sa fie calculata automat prin impartirea salariului reiesit din configurare (cu toate sporurile ce fac parte din acestea) la numarul de ore pe luna introduse de noi la Salariati > Detalii si apoi inmultirea rezultatului cu numarul de ore prestate introduse in State salarii > Detalii.
In invatamant difera orele de norma de lucru in functie de nivelul de invatamant din care face parte unitatea.
- sa putem adauga si articolul bugetar aferent cumulului si platii cu ora pentru a fi duse sumele corect in executia bugetara; de asemenea si pt orele suplimentare.
ACESTE MODIFICARI SUNT SUPER NECESARE PENTRU UNITATILE DE INVATAMANT. POATE NU AVETI PREA MULTI CLIENTI DIN ACESTA CATEGORIE SI DE ACEEA NU SE "MISCA" NIMIC. Cunosc unitati care lucreaza in SagaB care nu-si fac abonament tocmai pentru ca nu au de ce. Majoritatea update-urilor sunt la salarii si, cum ei isi tin evidenta salariilor in alte aplicatii (alti bani, alta distractie), nu le sunt utile.
IN REST, SUNT FOARTE MULTUMIT DE PROGRAM.

ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#2 Mesaj de ilicio895 »

subscriu.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de belibouc436 »

Sunt de acord. Lucrez in invatamant, am Saga B de un an si ceva, dar nu pot lucra si salariile, trebuie sa mai am inca un program.
Si cred ca s-ar putea face ceva si pentru registrul CFP. Am vazut la un alt program si nu pare prea dificil. Toti bugetarii au control financiar preventiv si sunt obligati sa intocmeasca acest registru si sa numere operatiunile contabile.

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

#4 Mesaj de balani430 »

Si eu vreau registru CFP. Si parca ar mai fi vreo cateva....

Scrie răspuns