munca in strainatate(germania)

Mesaj
Autor
bufneas
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 20, 2010 12:00 am

munca in strainatate(germania)

#1 Mesaj de bufneas »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Firma de costructii are o lucrare de 2 saptamani cu 2 angajati in Germania.
Trebuie intocmit formularul A1?
Este obligatoriu sa respectam salariul minim din Germania?
Este obligatorie diurna sau salariul mediu zilnic poate fi format: diurna + diferenta pana la salariu minim in Germania?
Va multumesc.

melniciuca
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 09, 2014 10:15 am

Re: munca in strainatate(germania)

#2 Mesaj de melniciuca »

pentru cele 2 saptamani nu este obligatoriu formularul A1 si nici salariu minim din germania. trebuie insa sa vezi un pic la diurna...trebuie data in functie de diurna externa pentru tara respectiva, din cate stiu eu.

crisanl37
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 05, 2023 4:03 pm

Re: munca in strainatate(germania)

#3 Mesaj de crisanl37 »

Buna ziua,

1.as vrea sa va intreb daca trebuie obtinut formularul A1 sau alt tip de documente pentru administratorul unei societati infiintate in Romania care presteaza servicii in constructii pe teritoriul Germaniei? mentionez ca el nu este angajat al societatii din Romania.
2. si as mai vrea sa intreb daca, sotia dansului, care este angajata a socetatii, beneficiaza in aceste conditii de facilitatile salariale aordate in domeniul constructiilor, ea insotindu-l in Germania....

multumesc frumos!

crisanl37
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 05, 2023 4:03 pm

Re: munca in strainatate(germania)

#4 Mesaj de crisanl37 »

chiar nimeni nu ma poate ajuta?

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: munca in strainatate(germania)

#5 Mesaj de pomparaus »

Formularul A1 este necesar doar ca sa ramai asigurat in sistemul de pensii din Romania (platesti contributiile in Romania) : este asigurat administratorul tau?
Pentru sotie, care este salariata a societatii, da se poate solicita formularul A1 in cazul in care ea are act aditional de detasare in Germania si lucreaza efectiv acolo in baza unui contract incheiat intre firme. Salariatii detasati nu beneficiaza de facilitati constructii.

crisanl37
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 05, 2023 4:03 pm

Re: munca in strainatate(germania)

#6 Mesaj de crisanl37 »

multumesc frumos!
administratorul nu este angajat al societatii, doar sotia acestuia, dar nueste detasata la firma respectiva, doar isi insoteste sotul in Germania.
as vrea sa stiu daca in conditiile in care nu beneficiaza de facilitati trebuie sa isi mentina salariul de incadrare la 4000 ron?
dar in situatia in care va angaja persoana care nu va fi detasata, insa veniturile vor fi obtinute exclusiv pe teritoriul Germaniei, in aceste conditii va mai beneficia de facilitatile acordate in constructii?


multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: munca in strainatate(germania)

#7 Mesaj de pomparaus »

Dupa cum ti-am zis : salariatii detasati in UE nu beneficiaza de facilitati : firma fiind de constructii salariul minim este de 4000 lei constructii si daca nu obtine CA din constructii in Roamania=/> 80% din total CA nu beneficiaza de facilitati.

Scrie răspuns