corelatii in balanta

Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1084
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

corelatii in balanta

#1 Mesaj de robut »

Am nevoie cat mai repede de ajutor. In balanta clasa 7-cont 711-clasa 6 nu este egal cu soldul lui 121.
In productie se lucreaza la pret prestabilit. Se intampla uneori ca sa se vanda la un pret mai mare, insa eu nu inregistrez diferentele de pret. Sa fie acesta motivul necorelarii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: corelatii in balanta

#2 Mesaj de tomac »

Nu, nu acesta.
Și nu rulajul lui 711 se scade sau are influență, ci variațiile soldului lui 711.
Nu vă înțeleg când faceți corelații de astea pe balanță.
Sfatul meu: listați cartea mare la 121 pe perioada 01/01-31/12 a anului dorit. Și vedeți exact ce sume din conturile de cheltuieli/venituri se transferă asupra contului de rezultat. Că de aia e cartea mare acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1084
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: corelatii in balanta

#3 Mesaj de robut »

Da, aveti dreptate , variatiile lui 711.
Am verificat cartea mare si am constatat ca diferenta vine de la contul 607 .
Evidenta marfii o tin cantitativ valoric la pret de achizitie. La vanzare saga nu descarca gestiunea la pret de achizitie ?
Eu in balanta am rulajul lui 607 mai mare decat in cartea mare. Verific lunar soldurile analice cu cele sintetice si nu am diferente.
Nu mai pricep nimic :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: corelatii in balanta

#4 Mesaj de tomac »

Vine de acolo pentru că:
- fie aveți operații speciale de încărcare de stoc ce se contabilizează 371=607
- fie aveți plus de inventar care se contabilizează la fel
Și e și normal și logic să se înregistreze astfel.
Vedeți cartea mare la 607.
Detalii aveți aici https://www.sagasoftware.ro/?p=87
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1084
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: corelatii in balanta

#5 Mesaj de robut »

Mutumesc mult.

maminar334
Mesaje: 16
Membru din: Mie Oct 23, 2019 10:22 pm

Re: corelatii in balanta

#6 Mesaj de maminar334 »

Buna dimineata !

Am un control de la ANAF, iar dl inspector imi spune ca nu prea se potriveste contul lui 707 cu 371 si 378. Exista anumite corelatii ? Tinand cont ca am si tranzactii cu parti afiliate pe baza de marfuri.
Oare ce verificari amanuntite as putea face ? Oare ce "replica" as putea da ?

Multumesc pentru ajutor !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: corelatii in balanta

#7 Mesaj de tomac »

Nu există astfel de corelații. E o opinie personală a dânsului. Pot exista astfel de corelații dacă nu ar exista plusuri de inventar sau operații inverse care să afecteze rulajele ori dacă nu ar exista transferuri. Să indice unde anume în reglementările contabile, aplicabile acum în România, există reglementate aceste corelații. O bază legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 859
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: corelatii in balanta

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Este bine sa aveti in vedere si urmatoarele tipare de comportament fiscal asociat/raportat preturilor de transfer
a)Tranzacții cu părți afiliate
Începând din septembrie 2020, tranzacțiile cu persoane afiliate trebuie semnalate distinct în formularul 394.
Declarația conține o secțiune în care se va bifa DA sau NU – dacă s-au făcut sau nu tranzacții cu persoane afiliate, române sau străine, în perioada de raportare vizată de formular.
b)Discrepanțe între declarațiile de TVA
În cazul în care desfășurați tranzacții cu entități afiliate, valoarea achizițiilor și a livrărilor trebuie declarată la fel de către ambele părți în declarația 394, orice discrepanță materială având potențialul de a conduce la începerea unei inspecții fiscale.

maminar334
Mesaje: 16
Membru din: Mie Oct 23, 2019 10:22 pm

Re: corelatii in balanta

#9 Mesaj de maminar334 »

gheorghei642 scrie: Joi Sep 07, 2023 12:23 pm Este bine sa aveti in vedere si urmatoarele tipare de comportament fiscal asociat/raportat preturilor de transfer
a)Tranzacții cu părți afiliate
Începând din septembrie 2020, tranzacțiile cu persoane afiliate trebuie semnalate distinct în formularul 394.
Declarația conține o secțiune în care se va bifa DA sau NU – dacă s-au făcut sau nu tranzacții cu persoane afiliate, române sau străine, în perioada de raportare vizată de formular.
b)Discrepanțe între declarațiile de TVA
În cazul în care desfășurați tranzacții cu entități afiliate, valoarea achizițiilor și a livrărilor trebuie declarată la fel de către ambele părți în declarația 394, orice discrepanță materială având potențialul de a conduce la începerea unei inspecții fiscale.
Buna ziua!
Multumesc pentru timpul acordat.
Da, sunt mentionate in declaratia 394.
Inceperea inspectiei fiscale , a plecat de la crestere capitaluri proprii, mai exact cu prime de capital in urma unei investitii straine, de la cheltuiala cu sponsorizarea, precum si de la cresterea rezervelor din reevaluare unde aici chiar am omis (sau nu am stiut) ca atunci cand am cresterea de rezerve din reevaluare , amortizarea pleaca de la noua valoare , iar diferenta dintre val de amort noua si cea veche, ar trebui sa se impoziteze si este considerata element similar veniturilor :(. Dar cum una peste alta, sumele nu sunt mari la ce au gasit, au inceput sa "revizuiesc" balantele. :(

maminar334
Mesaje: 16
Membru din: Mie Oct 23, 2019 10:22 pm

Re: corelatii in balanta

#10 Mesaj de maminar334 »

tomac scrie: Joi Sep 07, 2023 11:13 am Nu există astfel de corelații. E o opinie personală a dânsului. Pot exista astfel de corelații dacă nu ar exista plusuri de inventar sau operații inverse care să afecteze rulajele ori dacă nu ar exista transferuri. Să indice unde anume în reglementările contabile, aplicabile acum în România, există reglementate aceste corelații. O bază legală.
Multumesc tare mult !

Scrie răspuns