preluare facturi emise uber

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: preluare facturi emise uber

#16 Mesaj de ferenta192 »

@robut
Nu are cum sa iti ramana sold la 5125.
Primesti banii in cont si concomitent primesti centralizatorul cu facturile incasate, pe care le stingi.
Faci verificarea lui 5125 zilnic si daca ai diferente intre cele doua sume incasate si facturi stinse, atunci este vreo compensare, dar pentru care trebuie sa existe un document justificativ!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: preluare facturi emise uber

#17 Mesaj de robut »

Nu primesc niciun centralizator cu incasari, primesc doar fisierele cu facturi iar ca sa-mi simplific munca folosesc 5125 cont intermediar. Tind sa cred ca unele fisiere nu au fost complete, intr-o luna am observat facturi doar pe jumatate de luna, luna aceasta cei de la uber au facut Invoice in loc de factura...nu s-au importat, si tot felul de probleme......Se lucreaza cu Uber si Bolt din ianuarie si am verificat toate incasarile (ei isi retin comisionul si imi dau diferenta) si pentru
Pomparus " promit sa nu mai scurtez " 401 = 4111 e ok? :wink:
Toate incasarile sunt inregistrate corect conf. documente si stiu ca nu trebuie sa am sold la 5125.
Multumesc FerentA.

buciumans715
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 22, 2019 7:47 pm

Re: preluare facturi emise uber

#18 Mesaj de buciumans715 »

Buna ziua, cer ajutor intr-o problema ! mentionez, firma se ocua de transport alternativ persoane, are cod special tva. Primesc factura de la Bolt cu doua pozitii : comision , a doua pozitie repr. bonus acordat (suma cu minus). Cum inregistrez cele doua pozitii ? tva-ul se calculeaza la suma finala ? (ce se declara in 301 si 390). Cand intocmesc factura catre Bolt, trec doar valoarea comisionului plus ce se incaseaza ? Axeasta factura de iesire se raporteaza in d390? La fel se procedeaza si la Uber ?

morariue758
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 16, 2012 3:27 pm

Re: preluare facturi emise uber

#19 Mesaj de morariue758 »

Lucrați cu ct.998.

Scrie răspuns