EXPORT-IMPORT DATE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

EXPORT-IMPORT DATE

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,
Am licenta pe calculatorul de acasa si tin evidenta firmei X ,separat am un laptop tot cu licenta si lucrez tot pt firma x .
Intrebare: daca ceea ce lucrez pe laptop astazi ,pot sa descarc de pe stik acasa in completarea bazei de date?

Mi-am salvat baza de date in alta locatie ,adica pe DESKTOP ,copiez pe stick cand ajung acasa intru pe DIVERSE -IMPORT DATE ,aici copiez foderul de pe desktop si dau validare.
ESTE CORECT?
s-au trebuie sa merg pe restaurare?am citit manualul de utilizare dar nu am inteles.


multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: EXPORT-IMPORT DATE

#2 Mesaj de paturcai »

Lucrati la serviciu o anumita perioada: 05.06.2020-08.06.2020, cu tot tacamul (intrari, iesiri, banca, casa, etc)
Alegeti sa salvati intr-o alta locatie (pe desktop
Copiati pe un stick baza de date
Acasa, deschideti SAGA, mergeti la DIVERSE--->Import date
Aici in partea stanga apasati ADAUG, vi se deschide o fereastra care va invita sa selectati unde se gaseste baza de date in format ZIP
Alegeti unitatea stick, si dati click pe arhiva creata anterior
Treceti data pe care doriti sa o importati: 05.06.2020 si data de sfarsit 08.06.2020
In ecranul din dreapta veti gasi ce anume sa importati; daca ceva este in plus deselectati ce nu va trebuie
VALIDATI
Atentie!
Dupa validare, si continuarea lucrului acasa, NU MAI PUTETI DEVALIDA SUB NICIO FORMA ceea ce ati importat.
Daca veti face acest lucru, datele se vor amesteca intr-un asemenea hal incat nimeni nu va fi in stare sa le refaca. Credeti-ma pe cuvant. Am patit-o!
Mergeti la FURNIZORI, si vedeti daca la numarul curent au fost trecuta litera T (exemplu: T00109 in loc de 00083)
Asta inseamna ca SAGA (la transfer a gasit acelasi furnizor cu acelasi cod fiscal si nu a scris peste el, ci v-a lasat sa alegeti.
Intr-o astfel de situatie, mergeti la ADMINISTRARE---->Intretinere BD----->Modificare coduri
Aici mergeti (ne ocupam de furnizori)in coloana din stanga (Cod actual) si trecem T00109. In coloana din dreapta trecem corect contul furnizorului pe care il avem deja 00083; apasam EXECUTA
Atentie!
Nu faceti aceste mnodificari DECAT DACA STITI CEEA CE FACETI.
Inainte de a face o astfel de modificare (este ireversibila) faceti o salvare a bazei de date.
La fel veti proceda si cu CLinetii
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: EXPORT-IMPORT DATE

#3 Mesaj de serbanv59 »

Va multumesc din suflet.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT-IMPORT DATE

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanV59
Daca lucrezi pe ambele echipamente, nu ar fi mai util ca pe laptop sa iti tii baza de date, iar cand ajungi acasa cu laptopul sa te conectezi in reteaua de acasa de pe calculator pe latop?
Nu de alta, dar ii mai usor decat sa tot salvezi si sa restaurezi bazele de date.

grecm
Mesaje: 47
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: EXPORT-IMPORT DATE

#5 Mesaj de grecm »

Buna ziua. Am 2 laptopuri la punctele de lucru unde se inregistreaza notele de receptie. Pe un alt laptop tin contabilitatea. Pentru a nu avea probleme la preluarea receptiilor de la punctele de lucru (in sensul ca atunci cand preiau receptiile trebuie sa modific furnizorii pentru ca nu corespund codurile de la puncte cu ce am pe cel pe care le colectez) cum ar trebui sa procedez cu furnizorii: sa import furnizorii de la cele 2 puncte de lucru sau sa import furnizorii de pe cel central la cele 2 puncte de lucru si apoi sa fac modificarile din intretinere bd/modificare coduri? Mentionez ca mi-e mai usor sa preiau datele prin import/export, pentru ca nu imi valideaza inregistrarile si le pot gasi mai usor pentru a face diferite modificari pe receptii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT-IMPORT DATE

#6 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, nu inteleg de ce ar trebui preluate datele prin import/export in loc de preluare date din baza de date, dar depinde si de modul de a lucra, adica cat de des preiei datele.
Dupa parerea mea, pe fiecare laptop ar trebui setat la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> "indice filiala" pentru "furnizori" ("A" si "B").
In mod normal, n-ar trebui sa fie probleme.
Ai putea ca la "administrare" -> "numere si serii" pentru "Factura de intrare - N.I.R."(A0000001 si B0000001), precum la "agenti" sa creezi "0001" pentru "A" si "0002" pentru "B", astfel ai putea identifica mai usor fiecare inregistrare unde s-a efectuat.

Scrie răspuns