Registru electronic zilieri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Registru electronic zilieri

#16 Mesaj de septimiuv »

Ce înseamnă pentru tine zilier?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Registru electronic zilieri

#17 Mesaj de tudosien »

N-are importanta ce inseamna pentru mine. Ce e problematic e ca aplicatia lor nu permite transmiterea cf. prevederilor legale.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Registru electronic zilieri

#18 Mesaj de balazse »

Eu nu prea am avut tangenta in ultima perioada cu zilierii, dar nu cumva trebuia sa ii declari de fiecare data, doar pentru plata ai putut sa alegi alta varianta?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Registru electronic zilieri

#19 Mesaj de tudosien »

Metodologie de întocmire și transmitere a Registrului electronic de evidență a zilierilor, precum și înregistrările care se efectuează în acesta aprobata prin Ord.1140/13.07.2020:
ART.10
Termenele de completare și transmitere a Registrului, cu datele prevăzute la art. 7 alin. (3), sunt stabilite după cum urmează:
a) zilnic, înainte de începerea activității fiecărei persoane care urmează să se afle într-un raport de muncă cu Beneficiarul;
b) lunar, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (2) și art. 13^11 din Legea nr. 52/2011, republicată, cu modificările și completările ulterioare.


Legea 52/2011, art.8:
(1) Beneficiarul sau un împuternicit al acestuia are obligația să înregistreze, în Registrul electronic de evidență a zilierilor, în ordine cronologică, toți zilierii care prestează în folosul său activități cu caracter ocazional în baza prezentei legi.
(la 18-07-2019, sintagma: Beneficiarul a fost înlocuită de Punctul 9, Articolul I din LEGEA nr. 132 din 11 iulie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 575 din 15 iulie 2019 )
(2) Pentru zilierii care prestează activități în domeniile agricol, silvic, viticol, pomicol, legumicol, floricol, piscicol, creșterii animalelor ... Registrul electronic de evidență a zilierilor prevăzut la alin. (1) se întocmește lunar.


Am o situatie neplacuta in care am fost anuntat la finalul lucrarilor de administrator ca a avut zilieri si de aceea ma leg de aceste prevederi ca altfel transmiteam zilnic.

Scrie răspuns