autofactura de la Amway

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sarametescuv
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 04, 2015 3:09 pm

autofactura de la Amway

#1 Mesaj de sarametescuv »

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva intr-o problema?
Am o autofactura de la Amway pe care scrie prestari servicii cf.ctr..., suma aferenta facturii o incasez in banca.
Este o factura emisa in numele nostru.Aceasta factura trebuie inregistrata pe iesiri , cu optiunea L, doar pana aici m-am lamurit.Nu stiu ce note contabile, daca folosesc numarul lor de factura sau dau eu numere si cum se declara in 394?
Multumesc anticipat!

gheorghei642
Mesaje: 761
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: autofactura de la Amway

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Se impune, citirea, cu atentie:
Anexa 2 la OPANAF Nr.3281/19 august 2020 - Instructiuni de depunere şi completare a formularului (394) "Declaraţie informativă privind livrările/prestările şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA", cod MFP 14.13.01.02/f.

sarametescuv10
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 01, 2015 2:57 pm

Re: autofactura de la Amway

#3 Mesaj de sarametescuv10 »

Buna ziua din nou!In mare parte m-am lamurit cu autofactura.Am introdus-o pe iesiri, selectand litera L.Mentionez ca in afara de factura pe septembrie am avut si pe luna iulie si august, pe care le-am primit acum.Pe cele din lunile iulie si august le-am introdus la fel, doar ca am pus data documentului corecta, in decont mi-o trece pe regularizari asa cum este corect dar in 394 nu.La punctul 2.3 din primul cartus imi trece doar factura din septembrie si atat, nu regasesc nicaieri pe cele din lunile trecute.
Ma poate ajuta cineva?

Scrie răspuns