Subventie OUG 132/2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Subventie OUG 132/2020

#1 Mesaj de velescuo239 »

Un salariat pentru care am primit subventie timp de 3 luni in baza OUG 92/2020, acum pot beneficia pt.acelasi salariat de subventie si in baza art.1, alin.4 din OUG 132/2020(reducerea timpului de munca)?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Subventie OUG 132/2020

#2 Mesaj de paturcai »

OUG 132/2020,
articolul 1:
(1) Prin derogare de la prevederile art. 112 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul reducerii temporare a activității determinate de instituirea stării de urgență/alertă/asediu, în condițiile legii, angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă a salariaților cu cel mult 50% din durata prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea și consultarea sindicatului, a reprezentanților salariaților sau a salariaților, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului
(4) Pe durata reducerii timpului de muncă în condițiile prevăzute la alin. (1) salariații afectați de măsură beneficiază de o indemnizație de 75% din diferența dintre salariul de bază brut prevăzut în contractul individual de muncă și salariul de bază brut aferent orelor de muncă efectiv prestate ca urmare a reducerii timpului de muncă, în completarea drepturilor salariale cuvenite, calculate la timpul efectiv lucrat.

articolul 7:
2) Indemnizația prevăzută la art. 1 alin. (4) nu se cumulează pentru același angajat cu măsura prevăzută la art. 5, cu măsurile active de sprijin acordate potrivit art. I și III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2020 pentru instituirea unor măsuri active de sprijin destinate angajaților și angajatorilor în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum și pentru modificarea unor acte normative și nici cu măsurile de stimulare a angajatorilor finanțate din bugetul asigurărilor pentru șomaj prevăzute de Legea nr. 76/2002, cu modificările și completările ulterioare.

Prevederile ordonanței nu se aplică: instituțiilor publice, angajatorilor care se află în faliment, dizolvare, lichidare sau care au activitățile suspendate, potrivit legii, angajatorilor care sunt înregistrați în jurisdicții necooperante în scopuri
fiscale.

Ordonanta (la articolul 7) face vorbire de CUMULARE a unor facilitati pentru acelasi angajat si in acelasi scop si in aceeasi perioada
In cazul dvs. ati beneficiat de un ajutor pentru o perioada, acum beneficiati de un alt ajutor pentru urmatoarea perioada
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns