Impozit -Retinere la sursa

Mesaj
Autor
lobosa305
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 22, 2021 2:41 pm

Impozit -Retinere la sursa

#1 Mesaj de lobosa305 »

Buna ziua! Sunt un SRL cu activitate forestiera am achizitionat lemn pe picior(in padure) de la persoana fizica cu contract de vanzare cumparare.
Intrebarea mea este: se face retinere la sursa a impozitului de catre societate sau isi declara persoana fizica in declaratia unica si il plateste?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit -Retinere la sursa

#2 Mesaj de tomac »

Ce să rețineți la sursă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescudm702
Mesaje: 313
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: Impozit -Retinere la sursa

#3 Mesaj de popescudm702 »

Trebuie sa retina firma impozit și să-l plătească pt persoana fizica? 16% sau 10 %?Depune firma declarația 100....și 205 în februarie? Nu am înțeles.. rog ajutor.
Impozit la sursa ceva gen...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit -Retinere la sursa

#4 Mesaj de tomac »

Ceva gen: citiți ce scrie în codul fiscal. De unde ați dedus că se reține la sursă ceva în aceste cazuri?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrescud
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:42 am

Re: Impozit -Retinere la sursa

#5 Mesaj de petrescud »

tomac scrie: Mie Ian 19, 2022 11:57 am Ceva gen: citiți ce scrie în codul fiscal. De unde ați dedus că se reține la sursă ceva în aceste cazuri?
Am aceeasi speta: SRL achizitioneaza lemn pe baza de borderou de achizitie de la persoane fizice. Din call-center ANAF spun ca se face retinere la sursa (10%) si se declara in D100 si D205, conform art 114 alin. (2) lit. g) Cod Fiscal, cu normele de aplicare, care spun ca "În veniturile din activităţile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal sunt cuprinse veniturile realizate de contribuabilii care nu sunt înregistraţi fiscal potrivit legislaţiei în materie şi care desfăşoară activităţi de producţie, comerţ, prestări de servicii, profesii liberale, din drepturi de proprietate intelectuală, precum şi venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, fără a avea caracter de continuitate şi pentru care nu sunt aplicabile prevederile cap. II "Venituri din activităţi independente" şi cap. VII "Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură" din titlul IV al Codului fiscal."

Mai departe, la art. 115 - Calculul impozitului şi termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reţinere la sursă la momentul acordării veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului brut pentru veniturile prevăzute la art. 114, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. l) şi m).(N.R. se aplică începând cu impozitul pe venit datorat pentru veniturile realizate în anul 2019)
(11) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) contribuabilii care obţin venituri din activităţile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g), care fac dovada înregistrării fiscale pentru activitatea respectivă, potrivit legislaţiei în materie, prin depunerea declaraţiei pe propria răspundere, la plătitorii de venituri, la momentul plăţii veniturilor."

De aici inteleg ca daca furnizorul meu, persoana fizica, nu-mi face dovada inregistrarii fiscale pt vanzarea de lemn, eu trebuie sa-i retin la sursa, nu? Sau imi scapa ceva? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit -Retinere la sursa

#6 Mesaj de tomac »

Hai serios! Mai citim încă o dată litera aia. Care spune clar că e vorba de alte venituri decât cele pentru care se aplică prevederile de la secțiunea legată de venituri din agricultură și silvicultură.
Codul fiscal spune că o persoană fizică poate vinde 20 mc de material lemnos fără a datora vreun impozit pe venit, iar dacă vinde mai mult e obligat să conducă evidență și veniturile i se impun conform art.68 - venituri din activități independente - și are și obligația depunerii declarației unice. În nici un caz la venituri din silvicultură nu se face reținere la sursă.

Ar fi valabil dacă omul ar cumpăra și ar vinde repetat lemn, dar și atunci deja vorbim despre o formă de comerț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns