Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

Mesaj
Autor
retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#1 Mesaj de retevoescua »

Buna, cum se procedeaza la incetare CIM in cazul unui concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat ?
Eu aflu suma bruta ca si cum i-as acorda concediu.
Apoi aceasta suma o transform din brut in net ( la alte venituri ), suma neta o aplic la menul Retineri Aplicat la salariul de baza procent zero, Retinut din salariul net - suma neta aferenta co.

Este corect ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#2 Mesaj de balazse »

Pe baza a ce sa faci asa o retinere? Concediul de odihna a fost aprobat, ca atare nu mai ai ce sa faci.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#3 Mesaj de retevoescua »

Ca sa va raspund la intrebare: suma primita de angajat pentru concediu in avans reprezinta venituri necuvenite la incetare contract. Este legala retinerea.

Tomac ma poti ajuta te rog frumos cu un raspuns aici ? Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#4 Mesaj de pomparaus »

Si eu cred ca e corecta retinerea : sunt venituri necuvenite.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#5 Mesaj de balazse »

Nu exista concediu efectuat in avans.
Exista o solicitare de concediu facut de angajat, daca aceasta a fost aprobat de conducere inseamna ca acea conducere a efectuat o verificare a zilelor de care putea beneficia si a acceptat sa ii acorde mai mult decat era posibil pentru perioada lucrata, ca urmare si-a asumat costul suplimentar daca acel angajat va pleca mai repede.
Poate ajuta si cele postate aici (raspuns oferit de TomaC):
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =9&t=39985

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#6 Mesaj de retevoescua »

Nu ajuta, ma interesa pe pasi.
Deci la sume necuvenite - concediu efectuat in avans - ai dreptul sa ii retii suma neta aferenta CO acordat in avans.
Aceea suma se opereaza la Retineri.
Nu poti sa stii cand pleaca din firma, eu intotdeauna le dau mail si ii rog sa confirme ca sunt informati despre o posibila retinere daca pleaca mai devreme din firma, deoarece zilele de CO din CIM sunt aferente unui an intreg lucrat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#7 Mesaj de balazse »

Nu ai nici o baza de a face asa o retinere, deoecere i-ai aprobat si nu exista "concediu efectuat in avans". Dupa parerea mea, daca te da in judecata (si eu te-as da, daca ai fi angajatorul meu) instant castiga, dar este decizia ta.

grecus265
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 11, 2017 9:52 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#8 Mesaj de grecus265 »

este corect sa se retina ca suma necuvenita .Concediul de odihna se acorda la timp aferent lucrat.Nu am de unde sa stiu cand pleaca.Nu se specifica nicaieri ca daca conducerea a aprobat tot co si salariatul pleaca nu pot sa i retin suma pe co necuvenit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#9 Mesaj de balazse »

Asta sa explici judecatorului, cand angajatul o sa-si ceara renumeratia completa. ;)

grecus265
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 11, 2017 9:52 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#10 Mesaj de grecus265 »

pai sa mi dea judecatorul textul de lege in care se specifica ca nu am dreptul sa i opresc.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#11 Mesaj de roncovf »

lasa judecatorul, da o cautare pe net dupa "retineri din salariu" sa vezi ca-ti da cu virgula
ai clauza in contractul de munca pentru restituirea sumelor pentru concedii de odihna?

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#12 Mesaj de retevoescua »

1. este suma incasata necuvenit - din acest motiv se poate face retinerea legal din salariu.
2. ai dreptul la 20 zile lucratoare pe an, in martie iti iei 10 zile, in mai iti dai demisia. Trebuia sa viseze angajatorul sau angajatul ca nu va lucra un an full ? Se recalculeaza conform perioadei lucrate, si daca sunt zile efectuate in plus se retin / achita de angajat, iar daca sunt zile neefectuate se achita de angajator.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#13 Mesaj de balazse »

Unde scrie ca ii necuvenit, o data ce tu ca si angajator i-ai semnat cererea?
Daca nu avea dreptul, atunci nu ai fi semnat, iar daca i-ai semnat atunci iti asumi.
Daca considerati ca ii altfel, solicitati ajutorul unui jurist/avocat si mergeti dupa raspunderea lui scrisa (sunt curios ce va raspunde). ;)

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#14 Mesaj de retevoescua »

ca sa clarificam si problema asta, sunt 2 variante:

1. angajatul restituie de buna-voie suma neta in baza unui acord si a unei note de constatare, iar daca statul unde a avut CO efectuat si necuvenit este in alta luna, atunci se face rectificativa, se trec zilele respective ca absente.
2. daca in luna in care pleaca angajatul se poate face retinerea valorii brute, se efectueaza astfel in saga :
Retineri -> nume angajat -> denumire retinere" Indemnizatie de CO necuvenita" de la .. la.. luna curenta, aplicat la Salariul de baza, suma fixa - cat va reiese brutul din calcul pentru zilele necuvenite, retinut din " Salariu af timp lucrat"

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu de odihna efectuat in avans - retinere pe stat

#15 Mesaj de herganiec »

Art. 256 alin. (1) din Codul muncii prevede ca salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.
In conditiile in care intre parti contractul de munca a incetat, iar salariatul a efectuat zile de concediu peste numarul de zile la care ar fi avut dreptul in raport cu perioada lucrata devine incident art. 256 alin. (1) din Codul muncii, republicat, salariatul avand obligatia restituirii indemnizatiei de concediu de odihna incasata necuvenit pentru zilele ce exced dreptului sau. Caracterul necuvenit al sumelor rezulta din neefectuarea zilelor de munca corespunzatoare concediului de odihna.
Potrivit dispozitiilor art. 169 alin. (1) din Codul muncii, republicat, nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
Alin. (2) din acelasi articol stabileste ca retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Asadar, suma de bani datorata de fostul angajat poate fi acoperita de buna voie de catre acesta prin achitarea sumei, dar nu poate fi recuperata prin retineri din salariu in absenta unei hotarari judecatoresti.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns