Bilant Lichidare ANAF

Mesaj
Autor
soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Bilant Lichidare ANAF

#1 Mesaj de soarem196 »

Buna seara ! Daca o societate a fost radiata si i s-a inmanat certificatul de radiere de catre ONRC (figureaza ca radiata pe site-ul ONRC), dar s-a omis a se depune bilantul de lichidare la ANAF, mai poate primi vreo amenda (fostul asociat/administrator) de la ANAF pentru nedepunerea acestui bilant ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilant Lichidare ANAF

#2 Mesaj de tomac »

Nu. Dar nu o radia nimeni fără bilanț de lichidare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Bilant Lichidare ANAF

#3 Mesaj de simonescum411 »

Am avut si eu o astfel de situatie. Administratorul a mers la reg comertului si a radiat firma fara sa imi spuna. Cei de la reg com nu mai cer bilant de lichidare, dar la ANAF se depune obligatoriu S1039 unde se ataseaza raport de lichidare, aga, rezolutie radiere, etc...Daca nu depuneti din proprie initiativa o sa primiti adresa de la anaf ca nu ati depus bilant de lichidare. Se depune chiar daca la anaf apare radiata

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Bilant Lichidare ANAF

#4 Mesaj de soarem196 »

Cei de la ONRC cer doar bilantul pe zero .. atat ! Nu ii intereseaza daca ai depus la ANAF bilantul de lichidare ! La 3 firme lichidate voluntar ONRC-ul le-a radiat doar cu bilantul pe zero ! Apar radiate si de la ANAF nu s-a mai primit nimic.
simonescum411 - daca ANAF ar mai trimite vreo adresa, cui i-ar "adresa-o" ? Ca firma respectiva este radiata .. juridic, nu mai exista ! Ar fi ca si cum, bunica-mea moarta ar primi de la ANAF instiintare sa se duca cu certificatul de deces al ei sa o inregistreze ca e decedata !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilant Lichidare ANAF

#5 Mesaj de tomac »

Înseamnă că depinde de județ. Că la mine se cere și S1039 și recipisa de depunere nu doar bilanțul cu zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Bilant Lichidare ANAF

#6 Mesaj de simonescum411 »

soarem196: De ce trebuie sa fi ironic? Mi se pare lipsa de respect din partea ta. Eu am vrut sa iti vin in ajutor explicandu-ti situatia prin care am trecut eu. Daca nu crezi ca este posibil ca ANAF sa iti trimita notificare dupa radiere este fix problema ta. Eu am avut firma radiata in 27.12.2021 si la sfarsitul lunii ianuarie 2022 am primit adresa ca nu a depus bilant de lichidare. Nu stiu ce te mira...asta se intampla in jud Arges

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Bilant Lichidare ANAF

#7 Mesaj de soarem196 »

simonescum411: Sa ma bata D-zeu, unde vedeti dvs. ca am fost ironic la adresa dvs. ? Citati-mi fraza prin care v-am ironizat si eu inghit tastatura ! Doar am expus situatia "in termeni populari" .. daca v-am jignit sau ironizat, imi cer scuze ! Multumesc frumos pentru raspunsuri !

dumitrascul14
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 28, 2014 11:21 pm

Re: Bilant Lichidare ANAF

#8 Mesaj de dumitrascul14 »

Buna ziua,
Va deranjez cu o intrebare:
Unicul asociat si-a radiat SRL-ul, anuntandu-ma la ceva timp dupa depunerea celei de-a doua etape (radiere) la onrc, iar in momentul in care am vrut sa depun bilanturile, am primit eroare: societatea a fost radiata. Se mai poate face ceva? sunt sanse sa primesc notificare pentru nedepunerea bilanturilor? Poate primi vreo amenda? Este necesara depunerea d151 pentru revocare semnatura?
Va multumesc.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Bilant Lichidare ANAF

#9 Mesaj de stroer1948 »

@dumitrascul14 Ceva noutati? Ati primit adresa de la ANAF pt bilant ?

dumitrascul14
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 28, 2014 11:21 pm

Re: Bilant Lichidare ANAF

#10 Mesaj de dumitrascul14 »

Nu. Nicio adresa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilant Lichidare ANAF

#11 Mesaj de tomac »

Nu mai poate primi nicio amendă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns