CARTELE PAYPOINT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

CARTELE PAYPOINT

#1 Mesaj de petrovanm558 »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila cartele reincarcabile prin Paypoint.
De curand am intocmit un contract cu Paypoint iar in ceea ce priveste incasarea facturilor de utilitati nu am nici o nelamurie.
In schimb la cartele ar fi o problema in ceea ce priveste adaosul comercial aplicat. Factura de cartele o primesc saptamanal cu o anumita valoare la euro iar noi la vanzare putem pune un curs mai mare. Cum contabilizez diferenta , pe ce cont de venit ar trebui inregistrata? Mentionez faptul ca factura primita de la ei o inregistrez pe 462 si 4426 iar vanzarea tot pe 462 si 4427. Sau ar fi mai corect sa lucrez pe 628 si 704?

cozariucm
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: CARTELE PAYPOINT

#2 Mesaj de cozariucm »

Eu lucrez cu paypoint din 2004 si procedez astfel facturile le inregistrez in cont 604 iar vanzarile adica iesirile in cont 704

petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

Re: CARTELE PAYPOINT

#3 Mesaj de petrovanm558 »

Multumesc mult!

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: CARTELE PAYPOINT

#4 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am si eu nevoie de o monografie contabila pentru Paypoint, am incasari si plati catre Paypoint, am creat 462 in furnizori, dar nu stiu cum sa lucrez cu el, daca incerc sa incasez sau sa fac plata din casa primesc mesajul suma ramasa nu este nula, acest lucru denatureaza sit.tertilor.
Va rog, multumesc.

Scrie răspuns