Calcul bonificatie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Calcul bonificatie

#1 Mesaj de lupud244 »

Dragi colegi ,dupa constatarile mele,programul calculeaza eronat bonificatia la SC cu deducere case marcat , impozit reinvestit sau sponsorizari.
Programul calculeaza bonificatia la impozitul calculat , nu la cel ramas dupa scaderea facilitatilor.
Voi ce parere aveti ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Calcul bonificatie

#2 Mesaj de pinteae »

"Deocamdata", reducerea de impozit conform OUG 153/2020 se aplica la total impozit calculat (baza x cota de impozit). Celelalte reduceri de impozit (sponsorizare, respectiv casa de marcat), se aplica la ceea ce ramane dupa reducerea conf. OUG 153.
Eugen Pintea

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Calcul bonificatie

#3 Mesaj de lupud244 »

Scuze, dar nu e ok asa.Nu pot aplica o bonificatie la o scutire de impozit.La cursuri de conta ,s-a discutat problema asta.Si se aplica la impozitul ramas dupa aplicarea celorlalte facilitati.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Calcul bonificatie

#4 Mesaj de pinteae »

Modul de calcul a bonificatiei, este descris la Art. I pct (12), din OUG 153/2020.
Pentru platitorii de imp pe profit se aplica prevederile de la lit. a), iar pentru micro. cele de la lit b), iar pentru cei care trec de la mico la imp.pe profit se aplica prevederile de la lit. c).
Ceea ce am spus anterior se refera la aplicarea facilitatilor in cazul platitorilor de impozit pe micro.
In cazul imp.pe profit, bonificatia se calculeaza dupa aplicarea celorlalte facilitati.
Pana la termenul de depunere a declaratiilor, este posibil sa apara unele modificari.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul bonificatie

#5 Mesaj de tomac »

Eu zic să citim ce spune codul fiscal la micro. Impozitul datorat, căci la el se aplică facilitățile, este impozitul determinat prin aplicarea cotei de impozit la baza de impunere. Atât sponsorizarea cât și casa de marcat se scad din impozitul datorat. Facilitatea la micro se calculează prin aplicarea procentului la impozitul datorat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Calcul bonificatie

#6 Mesaj de nasteaf »

Pct.12 din OUG 153/2020 la litera a) si la litera b):
(12) Pentru aplicarea prevederilor prezentului articol se au în vedere următoarele:
a) pentru plătitorii de impozit pe profit procentul aferent reducerii de impozit se aplică la impozitul pe profit anual
al anului în care sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1), iar valoarea reducerii rezultate se scade din
acesta. În sensul prezentei litere, impozitul pe profit anual reprezintă impozitul pe profit după scăderea creditului
fiscal extern, impozitului pe profit scutit sau redus, sumelor reprezentând sponsorizare şi/sau mecenat, burse
private, în limita prevăzută de lege, precum şi a costului de achiziţie al aparatelor de marcat electronice fiscale;
b) pentru plătitorii de impozit pe veniturile microîntreprinderilor procentul aferent reducerii de impozit se aplică la
impozitul datorat pe întregul an fiscal, iar valoarea reducerii rezultate se scade din impozitul aferent trimestrului
IV. În cazul în care valoarea reducerii este mai mare decât impozitul aferent trimestrului IV, diferenţa care nu a
fost scăzută din impozitul aferent trimestrului IV se scade din impozitul aferent trimestrelor anterioare, prin
depunerea unei declaraţii rectificative;

negrur648
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 01, 2017 12:53 pm

Re: Calcul bonificatie

#7 Mesaj de negrur648 »

Buna ziua,
V-as ruga,daca se poate, sa ma ajutati in urmatoarea speta privind calculul bonificatiei :societate platitoare de impozit pe profit are la finele anului un profit impozabil de 512737 lei, impozit pe profit 82038 lei, sponsorizare deductibila 16407 lei.Procentul de bonificatie acordat este de 2%.SAGA calculeaza suma de 2333 lei si nu stiu de unde rezulta.Multumesc anticipat.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Calcul bonificatie

#8 Mesaj de pinteae »

Profitul impozabil de 512737 lei, este aferent intregului an?
Eugen Pintea

negrur648
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 01, 2017 12:53 pm

Re: Calcul bonificatie

#9 Mesaj de negrur648 »

Da

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul bonificatie

#10 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea programului. Și încercați să refaceți calculul. Am mai văzut așa ceva la cine a calculat eronat într-un trimestru anterior suma deductibilă a sponsorizării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negrur648
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 01, 2017 12:53 pm

Re: Calcul bonificatie

#11 Mesaj de negrur648 »

Am verificat trimestrele anterioare,am actualizat programul, dar eroarea de calcul persista.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul bonificatie

#12 Mesaj de tomac »

Poate nu e nici o eroare.
Acest comportament e normal și apare și la cazul în care ați fost micro și treceți la profit. În acest caz se calculează bonificația la suma impozitului micro și la cea a impozitului pe profit și se scade din impozitul pe profit. Doar în cazul în care bonificația e mai mare decât impozitul s-ar scădea și din micro.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negrur648
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 01, 2017 12:53 pm

Re: Calcul bonificatie

#13 Mesaj de negrur648 »

Buna dimineata.
Multumesc pentru ajutorul acordat si pentru sfaturi.Am incredere in SAGA,dar as dori sa stiu de unde provine aceasta suma.Ce ma sfatuiti sa fac? Sa las ca bonificatie suma calculata de SAGA,sa modific manual NC si sa inregistrez in contabilitate suma de 1313 lei (82038 -16407)x2%,sau sa mai astept o actualizare a programului.Poate mai sunt colegi care s-au lovit de aceasta problema si imi pot spune cum s-a rezolvat.O zi buna va doresc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul bonificatie

#14 Mesaj de tomac »

Verificați să nu aveți note de genul
xyz=4411
dacă da, nu e ok.
Sau trimiteți o salvare a bazei de date la SAGA pentru a vă ajuta cu identificarea diferenței.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negrur648
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 01, 2017 12:53 pm

Re: Calcul bonificatie

#15 Mesaj de negrur648 »

Am sunat la SAGA si mi s-a spus sa mai verific contul 4411.Daca nu sunt de acord cu suma calculata de program, sa intocmesc NC manual.

Scrie răspuns