Import doar o luna

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
iacoba697
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 24, 2021 6:47 pm

Import doar o luna

#1 Mesaj de iacoba697 »

Buna ziua.
Doresc sa preiau in SAGA doar o luna, fara a modifica lunile precedente, cum trebuie sa procedez?
Va multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import doar o luna

#2 Mesaj de balazse »

Fii mai explicit. Ce doresti sa preiei, cum ii evidenta, etc.
In mod normal, se face o salvare de baza de date, de unde vrei sa preiei (atenti ca acea salvare sa fie efectuata in aceeasi versiune ca unde doresti sa faci importul), dupa care faci importul la tine (adica setezi perioada pentru care doresti sa faci import).
Inainte de toate ar fi optim ca la tine, unde se face import, sa faci o salvare de baza de date, pentru a preintampine orice problema (adica, daca ceva nu merge bine, sa poti sa restaurezi baza de date vechi).

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Import doar o luna

#3 Mesaj de stroescud »

O baza de date dintr-o versiune mai veche o poti prelua intr-o versiune mai noua.
Invers, nu se poate. Versiunea noua contine in ea si versiunea mai veche.
Am facut salvari la toate firmele si apoi am facut update cu versiune noua.
Se poate salva numai o firma, o transferi pe un alt PC,
lucrezi in ea, si apoi o aduci inapoi pe PC pe care lucrezi.
Nu prea pot sa-mi dau seama cum poti salva numai o luna si apoi sa o transferi pe alt PC
si pe el sa se scrie/adauge numai acea luna, la ceea ce exista deja in baza de date.
Cam asta cred ca e dorinta cu import doar o luna.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import doar o luna

#4 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Daca discutam strict despre import dintr-o arhiva generata din Saga (adica salvare baza de date), aceasta se poate realiza doar daca arhiva a fost efectuata cu aceeasi versiune pe care il ai unde doresti sa faci iportul.
Daca arhiva este creata intr-o versiune anterioara, atunci poti cea o firma "test", unde sa restaurezi arhiva si sa faci o salvare de baza de date, deoarece in cadrul restaurarii se efectueaza actualizarea la noua versiune.
Daca arhiva este creata intr-o versiune ulterioara, atunci trebuie sa iti actualizezi programul.

Se poate efectua salvare de baza de date la toate firmele, utilizand optiunea "salveaza datele pentru toate firmele".

Referitor la salvarea unei luni, daca ai arhiva, poti sa importi doar o anumita perioada, deoarece la import mentionezi ce perioada doresti sa importi.

Sa speram ca IacobA697 o sa ne zica exact ce doreste. ;)

iacoba697
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 24, 2021 6:47 pm

Re: Import doar o luna

#5 Mesaj de iacoba697 »

Va multumesc pentru raspunsuri!
Am preluat o societate, comert cu amanuntul, care detine o licenta in SAGA si isi fac singur nir-uri, registrul de casa...Ei imi trimit baza de date lunar si nu stiam cum sa fac importul incat sa nu-mi denatureze inregistrarile din lunile precedente.
Am reusit cu importul asa cum zice balazse.
Am lucrat 14 ani pe un alt program si inca nu m-am obisnuit cu SAGA...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import doar o luna

#6 Mesaj de balazse »

Atentie mare, ca la una dintre statii (la ei sau la tine) sa folosesti partea de "indice de filiala" ("administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse") pentru furnizori si clienti, pentru a nu se incurca partenerii.

eredeie
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am

Re: Import doar o luna

#7 Mesaj de eredeie »

Buna ziua, Aș dori să import din programul Smart Bill doar facturile intocmite în acest program. Mă ajută cineva cu procedura.

Mulțumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import doar o luna

#8 Mesaj de balazse »

Ai data o catuare pe forum?
De exemplu:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 11&t=43669

Scrie răspuns