C.I.M. "full time" to "part-time" !

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

C.I.M. "full time" to "part-time" !

#1 Mesaj de antonescus47 »

Salutare!
Am o nelămurire, legată de angajare/c.i.m./etc.
Pe scurt... contabilei mele i-a venit decizia de pensionare. În prezent are contract individual de muncă normal, full time.
Odată ieşită la pensie, vreau să îi închid contractul individual de muncă actual şi îi fac alt contract de muncă part time (4 ore/zi).
Întrebarea în condiţiile acestea este: ea va mai avea aceleaşi drepturi (de contabilă) în firma ca şi în cazul contractului full time?
Menţionez că are şi drept de semnătura la bancă. Se schimbă vreo ceva în cazul contractului part-time?
Sau ce alte soluţie există. Aştept părerile voastre!
Mulţumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: C.I.M. "full time" to "part-time" !

#2 Mesaj de balazse »

De ce crezi ca s-ar modifica ceva? De ce ar avea mai putine drepturi daca este cu timp redus?

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: C.I.M. "full time" to "part-time" !

#3 Mesaj de antonescus47 »

Nu stiu, tocmai de asta intreb. Logic ar fi sa nu aibe nici o treaba faptul ca are c.i.m. full sau part time! Dar am zis sa intreb, sa fiu sigur.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: C.I.M. "full time" to "part-time" !

#4 Mesaj de tomac »

Odată ieșită la pensie, contractul încetează de drept, dacă nu-și exprimă dorința de a continua cu normă întreagă.
Logic ar fi fost să discutați cu contabila dvs aceste probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: C.I.M. "full time" to "part-time" !

#5 Mesaj de antonescus47 »

Reformulez întrebarea: dacă o persoană este angajată ca şi contabila, cu contract part-time la o firmă, ea are aceleaşi drepturi/responsabilităţi (drept deplin de contabila) în firma, ca şi cum ar avea contract full time?

Întrebare extra: un contabil poate avea contract part-time într-o firmă? Pentru că auzisem ceva de genul, cum că, contabilii care lucrează în regim de part-time la companiile locale vor trebui să fie angajaţi cu normă întreagă, potrivit unei iniţiative legislative depuse la Senat de o treime din deputaţii PD-L / doar că acest lucru este datat de prin 2010 şi nu ştiu dacă se mai aplică şi în 2022. Plus că nu ştiu cât de adevărat este acest lucru...

Mulţumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: C.I.M. "full time" to "part-time" !

#6 Mesaj de tomac »

Era o astfel de prevedere, dar nu e legiferată momentan. Consultați legea 82/1991. Mai exact art.10 din lege.
O persoană angajată cu contract part time are fix aceleași responsabilități ca una cu normă întreagă așa cum sunt stabilite prin contractul de muncă, regulamentul intern și fișa postului. Nu poate avea aceleași drepturi. De exemplu nu i se pot plăti ore suplimentare, pentru că nu are voie să facă ore suplimentare. Teoretic nici salariul ce i s-ar cuveni nu poate fi la fel pentru că o persoană cu normă întreagă ar avea salariu mai mare decât una cu normă parțială,
Repet - aceste chestiuni se discută cu persoana direct. Dacă nu o mai vreți de contabilă, angajați altă persoană și gata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns